اشتباهات رایج والدین در نحوه رفتار با کودک

حواباندن کودک
خواباندن کودک

والدینی که نیاز های کودک خود را نادیده میگیرند به طور ناخود اگاه رفتار نامطلوبی با وی دارند و این رفتار سلامت روانی و فیزیکی کودک در اینده را به خطر می اندازد .

تعدادی از والدین نیز فریب افسانه های قدیمی در این زمینه را میخورند و چون خود بی تجربه هستند فکر میکنند که به کار گیری این افسانه ها میتواند موثر واقع شود و الهامات خود را در این زمینه نادیده میگیرند .

کودکانی که با این روش رشد میکنند نیز در اینده به افرادی بی ثبات از نظر احساسی تبدیل میشود و برای تمام تصمیم گیری های خود به نظز یک متخصص نیاز دارند زیرا در کودکی نیاز های انها به گونه ای متناسب براورده نشده است .

در این پست به تعدادی از خطاهای رایج والدین در رفتار با کودکان  میپردازیم که میتواند اطلاعات شما را در این زمینه بیشتر نماید :

خطای اول :تنها گذاشتن کودک برای او خطرناک نیست 

کودکان پستانداران از جمله انسان نیاز دارند تا 24 ماه پس او تولد در کنار والدین خود و در ارتباط با انها باشند تا زمانی که خودشان از والدین فاصله گیرند .

توجه نمایید که در مقایسه نیاز های کودکان حیوانات با انسان ها ,نوزادان انسان بسیاری بیشتر از بقیه پستانداران به این نزدیکی فیزیکی نیاز دارند .

در تخقیقاتی مو ش ها ی نوزاد برای مدتی از مادر خود جداشدند و مشخص شد که اختلالاتی در سیستم فیزیکی انها بوجود می ایند مانند نحوه تنفس ,ضربان قلب و ترشح هورمونها .

همچنین مشخص شد که رشد موشهایی که از والدین خود جدا هستند با سرعت کمتری انجام میگیرد .ما نمیتوانیم همین ازمایش را بروی انسانها هم انجام دهیم ولی میتوانیم ببینیم که جدایی ازوالدین باعث کندی روند پیشرفت مغز میشود و کودک در مراحل زمانی مشخص به تکامل ذهنی لازم نمیرسد .

مغز انسانها به نسبت موش ها بسیار بزرگ تر است و مغز  یک نوزاد  کودک در هنگام تولد به 75 درصد تکامل نیاز دارد .حتی نحوه رفتار والدین با کودکان در انسانها تاثیر بسیار بیشتر ی بر رشد و تکامل مغز انها به نسبت دیگر موجودات دارد زیرا انسانها بسیار ناکامل و نابالغ بدنیا میایند .

زمانی که کودک از لحاظ فیزیکی از والدین خود دور باشد به افسردگی مبتلا میشود و البته امروزه حوزه درمانی افسردگی کودکان هم بوجود امده است .نشانه های این افسردگی امتناع از غذا خوردن ,خواب کم و دیگر موارد است و در صورتی که کودک به زور خوابانده شود ,افسردگی او وخیم تر میشود .

[divider]

خطای دوم :قرار دادن کودک در شرایط استرس زا  برای او خطرناک نیست 

استرس باعث نابودی بافت ها ,اختلال در ارگانها و وضعیت سلامتی  در کودکان حیوانات میشود .در موش ها نیز استرس میتواند میزان ترشح هورمون ها را تغییر دهد و مقابله با اضطراب را دشوار تر سازد .

این تاثیرات در نوزادان انسان بسیار بیشتر میباشد و در صورتی که کودک خود را گریان رها کنید و یه وی اهمیت ندهید ,کودک بسیار اسیب خواهد دید .

تصور کنید که شما دچار حمله ترس شده اید  ولی بهترین دوستتان در اتاق را بروی شما قفل میکند و شما را تنها میگذارد و حتی خاطر نشان میکند که هیچ مشکلی پیش نمی اید و شما خوب میشود .در ان زمان چه حسی به دوست خود خواهید داشت ؟ایا میتوایند باز هم به او اعتماد کنید ؟در مورد کودکان هم همین قضیه صدق میکند

[divider]

خطای سوم :میتوان کودک را در هنگام خواب شبانه تنها گذاشت 

حضور والدین برای عملکرد صحیح سیستم نظارتی کودک بسیار مهم است و تحقیقات نشان میدهند که تنها گذاشتن کودک تا چه حد میتواند این سیستم را دچار اختلال نماید .


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اشتباهات رایج والدین در نحوه رفتار با کودک

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: