سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ارتباط بین خواب و اضافه وزن در کودکان

خواب و اضافه وزن کودکان

سعی کنید زود بخوابید و مدت زمان خوابتان نیز کافی باشد زیرا خواب تا حد زیادی به کنترل وزن کمک می کند.

اکثر اوقات این سوال مطح است که: آیا تنظیم ساعت بیولوژیکی و بیشتر خوابیدن برابر با چاقی کمتر است؟ اخیرا محققان داده های مربوط به یک تحقیق را مورد بررسی قرار داده اند، این داده ها مربوط به سال 1991 می باشد که از هزار کودک جمع آوری شده بود. این داده ها یک منحنی را نشان داد که به شرح زیر می باشد:

کودکانی که شب زودتر می خوابیدند، 10 سال بعد تا 10 درصد دچار چاقی شدند، در کودکانی که بین ساعت 8 تا 9 شب به تخت می رفتند، تا 16 درصد چاقی مشاهده شد و کودکانی که بعد از ساعت 9 می خوابیدند تا 23 درصد چاق شدند. تمام این درصدهای مشاهده شده مربوط به یک دهه بعد می باشد.

محققان عوامل دیگری را نیز مورد بررسی قرار دادند. خانواده های ثروتمند و تحصیل کرده کمتر دارای بچه های چاق هستند. مادران چاق نیز کودکان چاق بیشتری خواهند داشت. این عوامل و دیگر غوامل آماری نیز به دقت بررسی شدند.

بنابراین چرا کودکانی که زودتر می خوابند، یک دهه بعد کنترل وزن موفق تری دارند؟ در ادامه به توضیح برخی احتمالات می پردازیم.

ساعت های بیولوژیک

زمان به زندگی نظم و قانون می بخشد.انسان ماشین نیست. خانمی که غذای خاصی می خورد، مسافتی را می دود و دارای شغل خاصی است مطمئنا نسبت به فردی با شرایط مشابه خود، متناسب با زمان خوابیدن و بیدار شدنش وزن متفاوتی خواهد داشت. مطمئنا خانمی که شب ساعت 10 به تخت می رود با خانمی که صبح ساعت 6 تصمیم به خوابیدن می گیرد یا دارای شغل شیفتی است وزن متفاوتی خواهند داشت، هر چند دیگر شرایط آنها یکسان باشد.

این مسئله در مورد کودکان نیز درست است. البته به جز اینکه ساعت بیولوژیک کودکان به سرعت در حال تغییر است. در ابتدای تولد کودک 14 تا 16 ساعت در روز می خوابد که از این میزان تنها دو سوم آن مربوط به مرحله REM خواهد بود که برای رشد مغز ضروری است. کودکان نوپا نیز ساعت 6 یا 7 بعداز ظهر می خوابند. در دوران دبیرستان ساعت خواب شبانه شما احتمالا 1 بامداد باشد و حداکثر عملکرد روزانه تان 10 ساعت خواهد بود که برای این مدت فعالیت 7 ساعت یا کمتر از 7 ساعت می خوابید.

خواب و میزان آن در چرخه زندگی تغییر می کند و میزان آن از کودکی تا بزرگسالی بسیار متفاوت است. به همین دلیل است که خواب در کودکان تا حد زیادی به کنترل وزن کمک می کند.

میزان خواب

هر زمان که افراد زودتر به تختخواب می روند، فرض پذیرفته شده این است که زمان خواب وی بیشتر خواهد بود. برای بزرگسالان این مورد درست نیست. برنامه های کاری، آماده کردن کودک و ساعت مدرسه تاثیرات زیادی بر روی زمان خواب افراد می گذارد – اغلب مخالف زمان اعلام شده توسط ساعت بدن است.

به هرحال هر چه کودک زودتر بخوابد، خواب وی طولانی تر خواهد شد. تحقیقات اخیر نشان داده اند که کودکان امروز در تمام سنین برای داشتن عملکرد بهتر در مدرسه، خلق و خوی بهتر و سلامت جسمی بیشتر کمتر از میزان مورد نظر می خوابند. بنابراین در این تحقیق محققان دریافتند که زودتر خوابیدن بچه ها منجر به بیشتر خوابیدن آنها شده و این امر نیز احتمال اضافه وزن و چاقی را در سال های بعد در کودک کاهش می دهد.

نظم در خواب

اغلب خواباندن کودکان کار آسانی نیست. حتی در دهه 1990، زمانی که انجام این تحقیق آغاز شد، کودکان کارهای زیادی برای انجام داشتند. بنابراین خواباندن کودک در ساعت 8 شب زمان زیادی از والدین می گیرد. اما به یاد داشته باشید افرادی که الگوهای سالم و مناسب را انتخاب می کنند و آنها را به طور مداوم مورد استفاده قرار می دهند، عمر طولانی تر خواهند داشت و کمتر مریض می شوند. به علاوه زود خوابیدن نظم بیشتری را وارد الگوی رفتاری کودک می کند.

حرف آخر: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند افرادی که کمتر می خوابند، بیشتر چاق می شوند. به علاوه شواهدی وجود دارد که بیان می کند تغییر ساعت بیولوژیک بدن و دور شدن آن از حالت طبیعی خود افزایش وزن را تحریک می کند. اما برخی شواهد نیز نشان می دهند که زود خوابیدن در شب، به ویژه در کودکان، از چاقی در دوران نوجوانی پیشگیری می کند.

آنچه این تحقیق نشان می دهد این است که سبک زندگی اهمیت زیادی دارد. سبک زندگی به ویژه در دوران کودکی بسیار مهم است، زیرا در این دوران مغز و بدن در حال تغییر هستند و خیلی زودتر از بزرگسالی با الگوها مطابقت پیدا می کنند.

https://www.psychologytoday.com/blog/the-power-rest/201608/youth-weight-and-sleep

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشاس و نوروتراپیست
  • درمانگر غیردارویی اختلالات خواب

 

جهت کسب نوبت ویزیت با ایشان در شعبه کرج و شریعتی- تهران اینجا را کلیک کنید

 

گروه پزشکان جایروس

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: