اختلال خلق یا سایکوتایمی و درمان آن

 

اختلال خلقی

 

هنگامی که اسم اختلالات خلقی به میان می اید اولین اختلالاتی مه به ذهن شما خطور می کند ، افسردگی و اختلال دو قطبی است. دلیلش این است که اینها هم مشترک در برخی علائم مشترک ونوع شدید اختلال خلق  و علل اصلی ناتوانی می باشند. افسردگی و اختلال دوقطبی می تواند فلج کننده عواطف و دشوارساختن یک زندگی برای رسیدن به کمال باشد.

 

نوع خفیف تر این دو نوع اختلال که می تواند تشخیص داده نشود به اختلال افسرده خویی و اختلال سایکوتایمی((cyclothymic نامیده میشوند.

 

این اختلال خلقی یک فرم از شدت کمتری از افسردگی برخوردار است. اگر چه شدت کمتری دارد اما می تواند  باعث مزمن شدن و یا دمدمی مزاج شدن شود.

 

اختلال افسرده خویی به تنهایی و یا همراه با سایر اختلالات روانپزشکی می تواند رخ دهد. همانند افسردگی، اختلال افسرده خویی نیز در زنان شایعتر از مردان است. سابقه خانوادگی اختلالات خلقی غیر معمول نیست.

 

[divider]

 

از عوامل احتمال ایجاد این اختلال خلقی شامل:

 

 • ژنتیک

 

 • اختلال در عملکرد مدارهای مغز در پردازش عاطفی

 

 • استرس مزمن یا بیماری های پزشکی

 

 • انزوا

 

 • استراتژی های ضعیف جهت مقابله با تنش های زندگی

 

[divider]

 

علائم شایع این اختلال خلق و خوی عبارتند از:

 

 • احساس ناامیدی و درماندگی

 

 • مشکل درخواب و یا خواب در طول روز

 

 • بی اشتهایی و یا خوردن بیش از حد

 

 • خستگی یا پایین بودن انرژی

 

 • اعتماد به نفس پایین

 

 • مشکل در تمرکز و یا تصمیم گیری

 

[divider]

 

درمان این اختلال

 

ماندن در یک حالت ثابت از دمدمی بودن یکی از دلایلی است که فرد باید اقدام به درمان کند همچنین دلیل دیگر درمان این است که اختلال افسرده خویی می تواند خطر ابتلا به بیماری های جسمی را افزایش دهد وهمچنین می تواند خطر ابتلا به خودکشی را افزایش دهد.

 

روان درمانی

 

دارو درمانی ، داروهای ضد افسردگی مانند انتخابی سروتونین-مهارکننده های بازجذب و یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، تثبیت کننده های حالت شامل لیتیوم و داروهای ضدصرع مانند والپوریک،تگرتول، یا لامیکتال.

 

رفتار درمانی شناختی (CBT) شامل شناخت و بازسازی افکار

 

درمان بین فردی (IPT)

 

برخی مطالعات نیز نشان می دهند که ورزش آیروبیک می تواند به اختلالات خلقی کمک کند.  موثر ترین زمانی  چهار تا شش بار در هفته بهتر است انجام شود .

 

 

 

منبع :

webmd

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - اختلال خلق یا سایکوتایمی و درمان آن

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: