اختلالات جنسی در خانم ها

اختلالات جنسی در خانم ها1

مشکل جنسی یا اختلال جنسی به مشکلاتی اشاره دارد که در یک چرخه پاسخ جنسی رخ می دهد و مانع زوج در انجام فعالیت جنسی و ارضاء جنسی می شود. چرخه پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: برانگیختگی، پایا، ارگاسم و فرونشینی.

گرچه محققان معتقدند که اختلالات در عملکرد جنسی یک مشکل رایج می باشد ( حدود 43 درصد از خانم ها و 31 درصد از آقایان دچار این مشکل هستند.)، اما موضوعی است که بسیاری مردم از بحث در مورد آن تردید دارند. خوشبختانه بیشتر مشکلات مربوط به عملکرد جنسی قابل درمان هستند، بنابراین بهتر است مشکلات خود را با پارتنر و یا پزشک خود در میان بگذارید.

چه عاملی باعث بروز اختلالات جنسی می شود؟

اختلالات جنسی ممکن است نتیجه یک مشکل جسمی یا روحی باشد.

علل جسمی: بسیاری از عوامل جسمی یا پزشکی ممکن است باعث بروز اختلالات جنسی شوند. این شرایط عبارتند  از دیابت، بیماری قلبی، بیماری های عصبی، عدم تعادل هورمونی، یائسگی و بیماری های مزمن مانند بیماری کلیه یا نارسایی کبد و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر. علاوه بر این ها عوارض جانبی برخی داروها، مانند داروهای ضد افسردگی می توانند بر روی میل و عملکرد جنسی تاثیر بگذارند.

علل روانی: این عوامل عبارتند از استرس ناشی از کار، اضطراب، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی و خانوادگی، افسردگی، احساس گناه و اثرات آسیب جنسی گذشته.

چه کسی تحت تاثیر اختلالات جنسی قرار می گیرد؟

هم خانم ها و هم آقایان تحت تاثیر این اختلالات قرار می گیرند. اختلالات جنسی در هر سنی از دوران بزرگسالی ممکن است رخ دهد. در بین افرادی که بیشتر از دیگران دچار این اختلالات می شوند برزگسالان در سنین بالاتر می باشند که این مشکل به خاطر ضعف درشرایط جسمی به وجود می آید.

اختلالات جنسی چه تاثیراتی بر روی خانم ها دارد؟

اختلالات جنسی در خانم ها0

رایج ترین مشکلات ناشی از اختلالات جنسی در خانم ها عبارتند از:

 • کم شدن میل جنسی؛ که عبارت است از کم شدن یا عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی می باشد. عوامل زیادی باعث کم شدن این تمایلات می شوند که عبارتند از: تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی، برخی روش های درمانی ( مانند شیمی درمانی و درمان سرطان)، افسردگی، بارداری و خستگی مفرط. خستگی از فعالیت های روزمره، مانند شغل و مراقبت از کودکان، نیز ممکن است باعث عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی شود.
 • ناتوانی در برنگیختگی و تحریک شدن: برای خانم ها عدم توانایی به برانگیختگی جنسی در طول انجام فعالیت جنسی اغلب شامل انقباض غیر ارادی عضلات واژن می شود. این ناتوانی به علاوه ممکن است با اضطراب یا تحریک ناکافی در ارتباط باشد. به علاوه محققان در حال بررسی چگونگی تاثیر مشکلات جریان خون بر روی واژن و کلیتوریس و متعاقبا بروز اختلالات جنسی، هستند.
 • عدم ارگاسم (ناتوانی در ارگاسم): این مشکل عبارت است از ناتوانی برای رسیدن به اوج جنسی می باشد. این امر به خاطر مهار میل جنسی زن، نداشتن تجربه، نداشتن دانش کافی و عوامل روحی مانند گناه، اضطراب و مشکلات و سوء استفاده جنسی در گذشته رخ می دهد. عوامل موثر دیگری در بروز ناتوانی ارگاسم دخالت دارند که عبارتند از تحریک ناکافی، برخی داروها و بیماری های مزمن.
 • مقاربت دردناک: درد در هنگام مقاربت به خاطر برخی مشکلات مانند اندومترویز، توده لگنی، کیست تخمدان، التهاب واژن، روانکاوی ضعیف، حضور بافت اسکار ناشی از جراحی و یا بیماری های انتقای جنسی رخ می دهد. شرایطی به نام واژینیسموس نیز دردناک است ( واژینیسموس اسپاسم غیرارادی ماهیچه های ورودی واژن است.) واژینیسموس در زنان در زنان که ترس از دخول دردناک دارند رخ می دهد.

برای تشخیص این مشکلات، پزشک با معاینات جسمی و ارزیابی علائم آغاز می کند. پزشک یک معاینه لگنی برای بررسی سلامت اندام های تناسلی و همچنین معایناتی برای بررسی تغییرات در سلول های گردن رحم (برای بررسی سرطان یا وضعیت پیش سرطانی) انجام می دهد. به منظور رد کردن هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث بروز اختلال در عملکرد جنسی شود، آزمایشاتی انجام داده خواهد شد.

ارزیابی دیدگاه بیمار نسبت به رابطه جنسی و دیگر عوامل، مانند ترس و اضطراب و غیره، به پزشک کمک خواهد کرد تا علت اصلی مشکل را تشخیص داده و روش درمانی مناسب پیشناد کند.

آیا اختلالات جنسی در خانم ها قابل درمان است؟

موفقیت درمان اختلالات جنسی در خانم ها به علت بروز مشکل بستگی دارد. معمولا این اختلالات جنسی قابل درمان هستند. اختلالات خفیف که مربوط به اضطراب و ترس هستند، اغلب از طریق مشاوره، آموزش و بهبود روابط زن و شوهر با موفقیت درمان می شوند.

هورمون ها نقش مهمی در تنظمی عملکرد جنسی خانم ها دارند. کاهش هورمون استروژن در خانم ها به خاطر بالا رفتن سن و یائسگی رخ می دهد، برخی خانم ها دچار مشکلات در عملکرد جنسی می شوند، از جمله انقباض ضعیف عضلات واژن و کاهش حس دستگاه تناسلی. محققان معتقدند که کاهش هورمون مردانه تستوسترون نیز در خانم ها باعث بروز برخی مشکلات جنسی می شود. به هرحال تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

نگارنده: سمیه محمدی

 

دکتر ندا فرزانه

 

دکتر ندا فرزانه، روانپزشک و رواندرمانگر

 

 

 

تیم فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

10 دیدگاه دربارهٔ «اختلالات جنسی در خانم ها»

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست گرامی
   معمولا مقداری هوا داخل واژن هست. اما گاهی این هوای حبس شده در واژن به صورت حباب های بزرگی به آرامی و یا ناگهانی خارج می شود. معمولا در حالتهای کم تحرکی مثل نشستن و خوابیدن، هوا در واژن جمع می شود و به محض حرکت کردن و جابجایی شخص، باد از واژن خارج می شود. خروج باد از واژن معمولا نشان دهنده گشادی واژن است. مهمترین علت آن افزایش سن، بارداری و زایمان است. دیواره های واژن از کلاژن تشکیل شده است اما بافت اصلی واژن عضلانی می باشد. با بالارفتن سن یا بر اثر بارداری بخش عضلانی واژن دچار آسیب یا ضعف می شود. نهایتا این شلی و افتادگی منجر به عارضه ای به نام گشادی واژن می گردد. به طور کلی علل متعددی می تواند موجب خروج باد از واژن گردد مانند: گشاد شدن واژن، افتادگی و ضعف عضلات کف لگن به دلیل زایمان، یبوست مزمن، افزایش سن، نزدیک شدن به قاعدگی، استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی و …
   راهکارهای متعددی جهت کنترل این حالت وجود دارد مانند: تمرینات کگل، لیزر، جراحی و …
   توصیه می شود ابتدا ارزیابی لازم توسط متخصص زنان صورت گیرد.

 1. سلام مشکل واژینسموس دارم مدت یک سال است که ازدواج کردم ولی متاسفانه هنوز دخول صورت نگرفته لطف کنید دکتر سکس تراپیست در شیراز معرفی کنید

 2. سلام و خسته نباشيد. من با شوهرم زنگي خيلي خوبي داريم ولي من كمي سرد مزاج هستم و شوهرم گرم مزاج است. ايا راه حلي وجود داره كه تمايل من به رابطه جنسي بيشتر بشه؟ با تشكر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بله درمان های دارویی و همچنین غیردارویی در این خصوص برای جناب دکتر قاسمی سکس تراپیست و روانپزشک میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 3. سلام من هیچ گونه بیماری ندارم ولی در روابط جنسی به ارگاسم نمیرسم با همسرمم هیچ مشکلی ندارم و شهوت کمی دارم راه حلی میتونین به من پیشنهاد کنین با تشکر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   برای خانم دکتر پور شمس در شعبه رسالت و یا آزادی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 4. سلام. من از افسردگی رنج میبرم و در حال حاضر از قرص های ضد افسردگی استفاده می کنم. به مدت یک سال است که ازدواج کردم اما متاسفانه از ارتباط با همسرم هیچ لذتی نمیبرم. می خواستم بدونم تا زمانی که دوره درمان من تمام نشده این مشکل پا برجاست؟ و یا می توانم با درمان های دیگه این مشکل رو حل کنم.

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. بله این مشکل ممکن است تا تمام نشدن دوره درمان، وجود داشته باشد اما رواندرمانی می تواند به شما در بهتر شدن حالتان کمک کند. آقای دکتر سینا قاسمی به شما در این زمینه کمک می کنند. سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *