اثر موسیقی بر عملکرد شناختی سالمندان

 

 گوش دادن به موسیقی

 

این که آیا موسیقی ارکستر، راک، کانتری، جاز و یا…. کدام برای سالمندان مناسب است مهم نیست مهم این است که هر کس به  یک نوع موسیقی علاقمند است ، موسیقی می تواند تسکین دهنده و یا انرژی بخش باشد ، شما را شاد یا غمگین کند و میتواند باعث تقویت مثبت در فرد شود.

 

تحقیقات کمی بر روی تاثیر موسیقی بر عملکرد مغز افراد مسن انجام شده است اما یک مطالعه ای اخیرا اثرات موسیقی را بر بزرگسالان مسن بعد از شنیدن موسیقی انجام داده است و این بررسی بر روی گروهی از بزرگسالان مسن که نوازنده نبودند وسن متوسط 69 سال داشتند بر سرعت پردازش مغزشان و دونوع حافظه  (اپیزودیک و معنایی) انجام شده است.

 

اینجا چیزی است که محققان دریافتند:

 

محققان دریافتند که گوش دادن به نوعی موسیقی به عنوان مثال موتزارت عملکرد حافظه معنایی مغز را سرعت می بخشد اما عملکرد حافظه ایپزودیک در هنگام گوش دادن به هر نوع موسیقی بهتر بود و نوع موسیقی خیلی اهمیت نداشت.

 

البته محققان میزان خوشبختی و شادی آنها را نیز با گوش دادن به انواع موسیقی مورد بررسی دادند و دریافتند که گوش دادن به موسیقی موتزارت نسبت به صدای سفید و ماهلر خیلی بیشتر احساس شادی و خوشبختی را در فرد تقویت میکرد.

 

بنابراین خوشحالی و موسیقی ولی غم نه  با افزایش سرعت پردازش در ارتباط است. محققان بر این باورند که افراد شاد  نسبت به اطراف اگاه تر هستند.

 

با کمال تعجب ، موسیقی شاد و غمگین هر دونوع حافظه را افزایش میدهد اما از آنجایی که نیاز است که روحیه فرد نیز شاد باشد بهتر است به موسیقی های شاد گوش دهید.

 

 

منبع :

psychologytoday

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *