اثرات مخرب سخت گیری والدین بر روی کودکان

والدین سخت گیر

بررسی ها نشان داده اند کودکانی که دارای والدین سخت گیر هستند که بر روی گرفتن نمرات خوب تاکید و اصرار زیدای دارند، بیشتر از دیگر کودکان دچار اضطراب شده و در معرض ابتلا افسردگی نیز می باشند.

وقتی والدین نسبت به زندگی فرزند خود خیلی سخت گیر می شوند، این حس در کودک القا می شود که هیچ یک از کارهای وی درست نیستند.

طی انجام یک تحقیق بر روی کودکان 5 ساله دبستانی در سنگاپور، محققان دریافتند کودکانی که دارای والدین سخت گیر هستند و انتظارات بالایی از وی دارند، در زمان انجام یک اشتباه به شدت خود را مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهند.

به علاوه محققان دریافتند کودکی که خود را مورد انتقاد قرار می دهد، بیشتر دچار علائم اضطراب و افسردگی می شود، گرچه این تحقیقات نقش والدین را در این افسردگی و اضطراب تایید نکرد. در نتیجه کودک از انجام کوچک ترین اشتباه وحشت زده خواهد شد و خود را سرزنش خواهد کرد.

به مرور زمان چنین رفتاری که کمال ناسازگارانه نیز نامیده می شود، بر روی روحیات کودک تاثیر گذاشته و خطر بروز علائم افسردگی، اضطراب و حتی خودکشی را افزایش می دهد.

در تحقیقی که در این زمینه انجام شد، محققان کودکان 7 ساله و یکی از والدین آنها را در 10 مدرسه سنگاپور مورد بررسی قرار دادند. سخت گیری والدین طی یک آزمون برآورد می شد. در این آزمون کودک باید چند معما را به کمک والدین خود در یک زمان محدود حل کند. والدینی که در حل این معما خیلی دخالت کرده و حل آن را به طور کامل به عهده می گرفتند، به عنوان والدین سخت گیر در نظر گرفته می شند.

برآوردهای بعدی با آزمون های مشابه با همان کودکان و همان والدین سالانه انجام می شد. محققان علائم کمال ناسازگارانه و رفتارهای خود انتقادی را در کودک ثبت می کردند.

یافته ها نشان دادند در جامعه ای که بر روی برتری علمی تاکید دارد، والدین باید انتظارات بالایی از فرزندان خود داشته باشند. اما باید مراقب باشند که فشار زیادی برای گرفتن نمره خوب به فرزند خود وارد نکنند.

کودکان باید محیطی مساعد برای یادگیری داشته باشند و بخشی از یادگیری همیشه شامل اشتباه کردن و یادگیری از آنهاست. زمانی که والدین خیلی سخت گیر می شوند، محیط مساعد برای یادگیری را از بین می برند.

منبع:

http://www.webmd.com/parenting/news/20160625/hovering-parents-may-harm-kids

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x