آیا میدانستید دروغگویی نیز مزایایی دارد؟

آیا میدانستید دروغگویی نیز مزایایی دارد؟

august 31، 2018

 

آیا میدانستید دروغگویی نیز مزایایی دارد؟

این یک اصل برای همه پدر و مادرها است که کودکانشان باید حقیقت را بگویند. اما یک مطالعه اخیر  توسط Kang Lee از دانشگاه تورنتو نشان می دهد که یادگیری دروغ می تواند منافع شناختی را به ارمغان بیاورد.

لی می گوید: “به عنوان پدر و مادر و یا یک معلم و جامعه به عنوان یک کل  ما همیشه نگران هستیم که اگر یک کودک دروغگو باشد، عواقب وحشتناکی خواهد داشت. ” اما معلوم شده است  بین بچه هایی که خیلی زود دروغ گویی را یاد میگیرند و دروغ می گویند و کسانی که دروغ می گویند تفاوت های بزرگی وجود دارد. بچه هایی که خیلی زودتر دروغگویی را یاد میگیرند  تمایل بیشتری به توانایی های شناختی دارند. ”

 

لی، استاد مؤسسه مطالعات آموزش و پرورش انتاریو و همکارانش در چین، سنگاپور و ایالات متحده، یافته های خود را در یک آزمایش انجام دادند که از  42 کودک پیش دبستانی در چین که توانایی اولیه دروغ گفتن را نداشتند خواسته بودند که چگونگی یک بازی را مخفی و دروغ بگویند .

آنها به دو گروه تقسیم شده اند که تعداد مشابهی از پسران و دختران با میانگین سن حدود 40 ماه ( 3 سال 4 ماه ) است. بیش از چهار روز، آنها یک بازی انجام دادند که در آن باید چیزی مانند پاپ کورن را از یک فرد بزرگسال در یک دست شان پنهان میکردند و لی نباید به بزرگسال می گفتند که پاپ کورن در کدام دستش پنهان شده و دست خالی مشت شده را باید نشان میدادند .

اگر کودک با موفقیت بزرگسالان را فریب دهد، باید همین رفتار خود را حفظ کنند. گروه آزمایشی به بچه ها آموزش داده شد که چگونه دروغ  بگویند تا بتوانند بازی را ادامه دهند.

در آزمون های استاندارد شده برای اندازه گیری عملکرد اجرایی، از جمله کنترل خود و “نظریه ذهن” – توانایی درک اهداف و باورهای دیگران – بچه هایی که فریب آموخته شده اند، توانستند بازی را کنترل کنند.

محققان در مجله روانشناسی کودکان تجربی نوشتند: “تنها چند روز از آموزش، کودکان جوانتر به سرعت فواید شناختی فوری را به دست آورند.”

نویسندگان افزودند: “به طور کلی،  این یافته ها حاکی از این حقیقت است که حتی رفتارهای اجتماعی انسانی منفرد ممکن است مزایای شناختی  برای دنبال کردن هدف، حل مسائل، ردیابی وضعیت روحی و در نظر گرفتن چشم انداز رافراهم  کند. ”

لی مطالعه کرده است که چگونه و چرا بچه ها بیش از دو دهه دروغ می گویند، اما او و همکارانش می گویند این مقاله “اولین شواهدی است که یادگیری فریب و دروغگویی سبب افزایش مهارت های شناختی در کودکان می شود.”

آیا این بدان معناست که والدین باید عقل متعارف را بیرون بیاورند و در واقع بچه های خود را به دروغ آموزش دهند؟ نه دقیقا

 

لی می گوید: “من فکر نمی کنم این یک ایده خوب باشد، اما این یک ایده بد نیست که اجازه دهیم کودکان این نوع بازی های فریبنده را بازی کنند.”

کودکان تا قبل از هفت سالگی قادر به فریب دادن نیستند و اما برخی از انها این ظرفیت فریب دادن را از  اوایل دو سالگی پیدا میکنند. وی بیان کرد که  پسر خود برای اولین بار در 14 ماهگی دروغ گفت.

لی می گوید : دروغ گفتن یکی از قسمت های طبیعی رشد  است و آنکه قبلا و خیلی زودتر یاد می گرفت فریب دهد، بهتر است. “هنگامی که شما به دو مهارت مهم برای دروغ گفتن (کنترل خود و نظریه ذهن) نگاه می کنید … این ها مهارت های شناختی اساسی است که انسان ها باید در جامعه زنده نگه دارند”.

منبع 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «آیا میدانستید دروغگویی نیز مزایایی دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *