سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

آیا فرزند من مبتلا به اتیسم است؟

علائم اتیسم
علائم اتیسم

 

 

 

 

 

 

امروزه با توجه به شیوع رو به رشد اتیسم و آگاهی نسبی عام به این اختلال، گاهی برای مادران، با دیدن رفتارها و واکنش های کم و بیش عجیب فرزندشان، این نگرانی پیش می آید که ایا کودکشان مبتلا به اتیسم است؟ به همین منظور در این مقاله قصد داریم به معرفی این اختلال و علائم بالینی آغازین آن بپردازیم.

اتیسم یک اختلال تحولی عصبی است که منجر به بروز الگوی متفاوتی دررفتار، تعاملات اجتماعی، رشد زبان و گفتار، علایق و فعالیت های کلیشه ای می شود. بروز علائم این اختلال به قدری گسترده و متنوع است که به آن طیف اختلالات اتیسم می گویند.

کودکان اتیستیک مشکلات متفاوتی در زمینه های گوناگون ارتباطی، حسی، شناختی و  حرکتی دارند. وسعت این طیف به گونه ای است که بعضی از این افراد ممکن است عملکرد سطح بالا با بهره هوشی متوسط یا بالاتر از میانگین داشته باشند، و بعضی دیگر با مشکلات شدید شناختی نیاز به مداخلات گوناگون داشته باشند. به همان اندازه که بروزعلائم بالینی این اختلال متنوع است علت و سبب شناسی آن نیز متنوع و ناشناخته است.

نکته ی مهم این است که این اختلال از بدو تولد وجود دارد و تشخیص زودهنگام آن و مداخله ی به موقع تا حد زیادی (بسته به سطح شناختی کودک) می تواند علائم آن را تعدیل می کند، البته مساله اینجاست تست و ازمایش مشخصی برای تشخیص قطعی اتیسم وجود ندارد و علائم بالینی محکم ترین ابزار برای متخصصین در تشخیص این اختلال است. در این بین نقش والدین به عنوان افرادی که ازبدو تولد همراه کودک هستند در اگاهی از علائم اولیه برای تشخیص زودهنگام بسیار حائز اهمیت است.در ذیل برخی از این علائم را مرور می کنیم:

علائم

– عدم تمایل به برقراری ارتباط با مادر
– عدم غان و غون.
– لبخند نزدن و نگاه نکردن به چشمان مادر.
– پاسخ نشان ندادن به در آغوش گرفته شدن.
– واکنش نشان ندادن به حضور دیگران رفتارشان نسبت به کودک.
– واکنش نشان ندادن به صدای مادر.
– واکنش نشان ندادن به اسم خود.
– واکنش نشان ندادن یا واکنش شدید نشان دادن به محرک های محیطی (بویایی، شنوایی، بینایی، لمسی).
– بیان نکردن تک کلمه در یک سالگی
– بیان نکردن جملات 2،3 کلمه ای در دو سالگی
– اشاره نکردن به موضوعات و اشیای مورد علاقه
– رفتارهای تکراری مانند تکرار واژه یا تکان دادن دست یا سر با الگوی خاص

لازم به ذکر است که بروز علائم در اتیسم تنوع زیادی دارد و مشاهده تمام این علائم به صورت همزمان در یک کودک الزامی نیست. والدین گرامی می بایست با مشاهده هرگونه الگوی غیرطبیعی در رشد مهارت های گفتاری و ارتباطی کودک به متخصص مراجعه کنند.

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: