سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

آیا فراموشی با افزایش خطر سکته مغز ی ارتباط دارد؟

 

 

2014-12-18-11-28-25-594017056

 

در  یک مطالعه جدید پیشنهاد شده است که وجود علائم اختلال حافظه ممکن است شاخصی زودرس از خطر سکته مغزی، به ویژه در افراد دارای تحصیلات عالی، باشد.

در بررسی های انجام شده برمبنای وجود  افت حافظه حدود 20٪ افزایش خطر سکته مغزی  بعد از بیش از 10 سال زیر نظر گرفتن بیماران، و این در کسانی که دارای تحصیلات عالی شدند به 40٪ افزایش یافته است.

“شکایت حافظه ممکن است اولین نشانه های آسیب عروقی غیر بارز در مغز باشد که در نهایت می تواند به سکته مغزی منجر شود.”

میدانیم بیمار مبتلا به سکته مغز ی دچار اختلال شناختی و کاهش قدرت حافظه میشود،این فرآیند در اثر از بین رفتن سلولهای مغز می باشد.

این مسئله مطرح است که آیا اختلال حافظه نیز پیش گویی کننده سکته مغزی می باشد؟

در این مطالعه 9521 فرد بالای 55  سال با میانگین سنی 67 سال مورد ارزیابی قرار گرفتن و از آنان یک سوال واحد پرسیده شد. آیا اختلال حافظه یا فراموشی دارند که در زندگی روزمره آنها اختلال ایجاد کنه؟

خیلی از مردم در زندگی روزمره ممکن است که محل کلید خود را فراموش کنند ، ولی این مطلب اختلال حافظه محسوب نشد.در ضمن این افراد تست MMS را که یک تست استاندارد حافظه است را نیز انجام دادند.

این افراد مدت 10 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند و از میان آنها کسانی که به سکته مغزی مبتلا شده بودند نیز بررسی شدند و مدت بستری و درمان های دریافتی آنها دقیق فایل شد.

در میان این افراد مبتلا به سکته مغز ی 17 درصد اختلال حافظه وجود داشت که با مطالعات قبلی همخوانی دارد.

 

به طور معنی داری بروز سکته مغزی با وجود سابقه اختلال حافظه ارتباط داشت، یعنی در کسانی که پاسخ به به سوال بالا داده بودند، سکته مغزی با احتمال بیشتری  رخ می دهد،. البته سایر عوامل دخیل شامل سن، سیگار ، فشار خون ، وجود اپو ای 4 نیز باید کنار گذاشته شود.

این ارتباط در افراد با تحصیلات بالا بارزتر است.ولی این ارتباط با نمره تست MMS معنی دار نبود.

درواقع این مطالعه نشان داد که شکایت های خود فرد از فراموشی مهم تر از یافته های تست ها استاندار حافظه در پیش بینی سکته مغز ی است.

مهم ترین نکته این مطالعه این است که افراد تحصیل کرده که شکایت های فراموشی دارند بیشتر در معرض سکته مغزی هستند.

[divider]

image-c305e5f4a4587ded66a610429c9fff3edc0ff589e95c30ecdc5497b4dbf2d960-V

  •  دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

تماس با ما

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: