آیا روش های دیگری برای درمان مشکلات شناختی بیماران آلزایمری وجود دارد ؟

آلزایمر5

بنا بر تحقیقات اخیر مصرف روزانه ویتامین ای در دو وعده  میتواند پیشرفت فراوشی در تعدادی از بیماران را کند نماید و این در حالی است که تاثیر کلی کمینه میباشد .هنوز محققان در این خصوص در حال مطالعه میباشند و مصرف ویتامین ای در بیماران آلزایمری باید مطابق با دستور پزشک باشد .

همچنین تحقیقاتی در خصوص دیگر دارو ها ی موثر انجام گرفته ولی هنوز قدرت انها در درمان فراموشی ثابت نشده است .محققان دریافته ند که هورمونی زنانه به نام استروژن ,استاتین که برای درمان کلسترول بالا به کار میرود و گروهی از دارو های درمانی آرتروز به نام دارو های ضد التهاب استروییدی میتوانند در درمان فراموشی موثر باشند .

تحقیقات اخیر نشان میدهند که دارو های ضد التهاب تاثیر چندانی در درمان آلزایمر ندارند زیرا زمانی که بیماری آلزایمر به سراغ فردی میرود ,علائم ان با سرعتی در مغز پیشرفت میکنند که این دارو ها نمیتوانند از ان جلوگیری کنند ولی در صورتی که این دارو ها پیش از ظهور علائم مصرف شوند ,میتوانند از تخریب سلولهای مغزی و تاثیر نواحی مغزی ناشی از فراموشی جلوگیری کنند .تحقیقات بیشتری لازم است تا دریابیم دیگر دارو ها چه تاثیری بر روند پیشرفت فراموشی دارند .

آیا استروژن درمان مفیدی برای بیماری فراموشی میباشد ؟

تحقیقات نشان میدهند که درمانهای استروژنی تاثیر چندانی بر کاهش علائم بیماری فراموشی ندارند .استروژن هورمونی است که درطی سالهای باروری خانمها توسط تخمدانها ترشح میشود و بر مناطق مسئول حافظه مغز مانند هیپوکامپوس تاثیر میگذارد .تحقیقات 25 ساله ای که در خصوص استروژن انجام گرفته است نشان میدهد که این ماده بر حافظه تاثیر مثبتی دارد .در واقع این ماده میتواند عملکرد حافظه را بهبود بخشد و توانایی های شناختی را افزایش دهد .همچنین دارای خاصیت انتی اکسیدان و ضد التهاب است ورشد  فیبر عصبی سلولهای مغزی مربوط به بخش حافظه را افزایش میدهد .بنابراین ارتباطی بین استروژن ,توانایی های شناختی و حافظه وجود دارد .

در طی تحقیقاتی به مدت  یک سال به خانمهای مبتلا به آلزایمر استروژن داده شد و مشخص شد که تاثیر چندانی بر روند پیشرفت این بیماری ندارد .پس استروژن میتواند بر عده ی کمی که مدتها پیش گرفتار فراموشی شده اند ,تاثیر مثبتی داشته باشد .

 

در ازمایشات دیگری خانمهایی که در سنین یائستگی بودند وبه فراموشی متوسط تا پیشرفته مبتلا بودند  به مدت 16 هفته ,1.25 میلیگرم از از استروژن را به صورت روزانه استفاده نمودند .

در پایان هفته چهارم و 16 ام  توانایی های شناختی این بیماران و فراموشی انها هیچ تغییر ی نکرد و حتی وضعیت روحی انها هم بهبود نیافت .

در ازمایش دیگری به تعدادی از خانمهای مبتلا به آلزایمر دوز یکسانی از استروژن به مدت 3 ماه داده شد تا تاثیر ان بر توانایی های شناختی ,گردش خون و وضعیت روحی مشخص شود .

در این مطالعات هم نتایج مثبتی دیده نشد و استروژن نتوانست وضعیت بیمار را تغییر دهد .

تحقیقات نشان میدهند که استروژن قادر به درمان بیمارانی نیست که از قبل مبتلا به فراموشی بوده اند و علائم ان را دارا میباشند و محققان میخواهند بدانند که ایا مصرف استروژن در خانمهای مسن در دوران پیش از ابتلا به فراموشی میتواند انها را از خطر ابتلا به این فراموشی مصون نماید یا خیر .

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *