آیا بیماری آلزایمر ژنتیکی است؟

آلزایمر  و ژنتیک

هیچ کس علت اصلی بیماری آلزایمر را نمی داند، اما دانشمندان می دانند که ژن ها در این بیماری دخیل هستند. سالها محققان به دنبال ژن هایی بوده اند که بر روی مبتلا شدن افراد به آلزایمر تاثیر می گذارند. سرنخ های جالبی در این رابطه وجود داشته، اما تحقیقات بیشتر به درک ارتباط های ژنتیکی این بیماری کمک خواهند کرد.

ژن ها چگونه گار می کنند؟

ژن ها اساس چگونگی عملکردهای شما و جنبه های مختلف ساختار بدن شما هستند. ژن ها طرح های کلی هستند که رنگ چشم های شما و یا بروز برخی بیماری ها را در بدن شما مشخص می کنند. ژن ها را از والدین خود دریافت می کنید و به صورت گروهی و به شکل رشته های DNA به نام کرموزوم می باشند. هر انسان سالم با 46 کرموزوم در 23 جفت متولد می شود. معمولا شما هر کرموزوم را در یک جفت از والدین خود دریافت می کنید.

ارتباط ژن ها با بیماری آلزایمر

دانشمندان شواهدی در مورد ارتباط بین بیماری آلزایمر و چهار ژن به نام های کرموزوم های 1، 14، 19 و 21  یافته اند. یکی از این ارتباط ها مربوط به ژن کروموزم 19، به نام APOE، و آلزایمر دیررس می باشد. این یکی از رایج ترین گونه های بیماری است که بر روی افراد بالای 65 سال تاثیر می گذارد. مطالعات زیادی در رابطه با بیماری آلزایمر نشان داده که نوعی از ژن APOE به نام APOE 4 وجود دارد که احتمال گرفتن بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

A magnifying glass focussing on a section of a DNA strand.  Very high resolution 3D render.

اما ارتباط آن خیلی واضح نیست. برخی افرادی که دارای ژن APOE 4 هستند، آلزایمر نمی گیرند. برخی دیگر نیز با وجود اینکه در DNA خود ژن APOE4 را ندارند، باز هم آلزایمر می گیرند. به عبارت دیگر، گرچه ژن APOE بر روی آلزایمر تاثیر دارد، اما یکی از علائم قطعی مربوط به این بیماری نیست. دانشمندان باید بیشتر در مورد ارتباط آن بدانند.

آلزایمر خانوادگی

بیماری آلزایمر در برخ خانواده ها زودرس بوده و محققان آن را به عنوان یک فرم جداگانه از این بیماری می دانند. این نوع بیماری آلزایمر خانوادگی زودرس نامیده می شود. با بررسی DNA این خانواده ها، محققان دریافته اند که بسیاری از این خانواده ها در ژن های مرتبط روی کرموزوم های 1 و 14 دچار مشکل هستند. برخی خانواده ها دارای یک تفاوت مشترک در یکی از ژن های روی کرموزوم 21 هستند.

آلزایمر 7

ژن کرموزوم 21، به خاطر تاثیری که بر روی سندروم دارد،  یکی از علل بروز آلزایمر است. افراد دارای سندروم دان دارای یک کپی اضافه از کرموزوم 21 هستند. این افراد وقتی پیرتر می شوند، معمولا علائم آلزایمر را نشان می دهند و در سنین پایین تری نسبت به بقیه دچار این بیماری می شوند. سلول های مغز این افراد نیز دچار همان صدمه هایی شده اند که مغز یک فرد آلزایمری دچار شده است. دانشمندان هنوز سعی دارند ارتباط بین این شرایط را درک کنند.

برخی محققان معتقدند که تحقیق برای ژن آلزایمر به پایان رسیده است. اما آنها این مسئله را نیز می دانند که تنها علت آلزایمر ژن ها نیستند. تحقیقات بیشتر نشان خواهند داد که DNA، سبک زندگی و فاکتورهای محیطی نیز نقش مهمی در ابتلا شدن افراد به آلزایمر بازی می کنند.

[divider]

گردآورنده : سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *