آیا باکتری های روده هستند که تعیین میکنند چه چیزی بخوریم؟

میکروب های معده

اینکه باکتری ها تعیین کنند که ما چه غذایی باید بخوریم شبیه داستان های علمی تخیلی به نظر میرسد ولی در واقع این موضوع واقعی و علمی میباشد.

در مقاله اخیری که در ژورنال Bioessays چاپ شده است.محققان دانشگاه نیومکزیکو نشان داده اند که باکتری ها چگونه میتولنند بر رفتار غذایی ما تاثیر بگذارند و سبب شوند که ما غذاهای مورد علاقه انها را دوست داشته باشیم!

بعضی باکتری ها چربی دوست دارند و بعضی شکر و…!

باکتری ها در معده و روده های ما حضور دارند و علاوه بر اینکه با همدیگر برای کسب غذا رقابت میکنند با ما نیز رابطه بسیار پیچیده ای دارند.ارتباطات مولکولی وسیع دستگاه گوارش با سیستم ایمنی و مغز میتواند توجیه کننده این موضوع باشد.

برای توضیح این موضوع خیلی ساده میتوان گفت باکتری ها با آزاد کردن مواد و سیگنال های خاصی مارا شرطی میکنند.به عنوان مثال وقتی ما غذای مورد علاقه انها را میخوریم با فعال کردن مسیرهایی سبب احساس لذت و شادی میشوند و برعکس در مواقعی که غذا مورد علاقه شان نباشد با ساخت و رها کردن بعضی سموم سعی میکنند کاری کنند که ما برای همیشه آن غذا را فراموش کنیم!

البته این جاده یکطرفه نیست! ما نیز میتوانیم در رفتار باکتریها تاثیر گذار باشیم! تحقیقات نشان داده تغییر رژیم غذایی طی حدود 24 ساعت میتواند کلونی های باکتریایی روده های مارا تغییر دهد.

محققان در سال های اخیر سعی میکنند با تولید فرآورده هایی موثر بر جمعیت های خاصی بر باکتری های روده،  امکان زندگی سالم تر افراد را فراهم کنند.به عنوان مثال فرض کنید که اگر باکتری های چربی دوست در روده ما نباشند شاید خیلی راحت تر بتوانیم از شر چاقی خلاص شویم!

دانشمندان امیدوارند با کنترل باکتری های روده و معده بتوانند از بسیاری انواع سرطان،  دیابت و چاقی جلوگیری کنند.

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *