آیا استرس باعث بروز رفتارهای انحرافی می شود؟

آیا استرس باعث بروز رفتارهای انحرافی می شود؟
آیا استرس باعث بروز رفتارهای انحرافی می شود؟

طی تحقیقی محققان دریافتند که سوء مصرف مواد و قمار هر دو به طور بالقوه اعتیاد آور هستند و معمولا هر دو در کنار یکدیگر اتفاق می افتند. این یکی از یافته های قابل توجه و نتایج یک مطالعه جدید است که اخیرا منتشر شده است. رامی گرکو و آنتونیتا کرکی از دانشگاه لیبریا در ایتالیا این تحقیق را انجام دادند که در مجله اسپرینگر مربوط به مطالعات قمار منتشر شد.

این تحقیق میزان تاثیر گروه های مختلف، از جمله خانواده ها را بر روی افراد جوان بررسی کرد، تاثیر خانواده ها بر روی جوانان در شروع به قمار یا استفاده از مواد مخدر به عنوان راهکارهای برای مقابله با مشکلات. بخشی از این تحقیقات در مورد پدیده قمار و مصرف مواد در شرایط تئوری فشار عمومی می باشد. این نظریه بر این مبناست که رفتارهای انحرافی در نتیجه چگونگی انطباق افراد به مشکلات خاص (از جمله مشکلات مالی و مرگ عزیزان) و احساسات منفی (افسردگی، اضطراب یا خشم) بروز می کنند. توجیه این نظریه این است که فرد سعی می کند آشفتگی های درونی خود را با درگیر شدن در رفتارهای انحرافی، مانند مصرف مواد مخدر و یا قمار کنترل کند.

262 خانواده و در مجموع 2248 نفر بین 12 تا 91 سال پرسشنامه مربوط به پیشینه خود و نوع فشارهایی که در 3 ماه گذشته تجربه کرده اند را پر کردند. این افراد با مشکلاتی مانند مسائل محل کار، مشکل با پلیس، مشکلات جسمی یا خانوادگی درگیر شده بودند. پاسخ دهنده ها احساسات منفی (مانند عصبانیت یا تحریک پذیری) را تجربه کردند و به عادت هایی مانند قمار بازی و سوء مصرف مواد پرداختند.

یافته ها از این نظریه که فشار روحی منجر به بروز رفتارهای انحرافی و همچنین احساسات منفی می شود، حمایت کردند. پس از وقوع رویدادهای استرس زا، 97 درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق دچار افسردگی و 96 درصد احساس عصبانیت کردند. خانم ها اغلب دچار افسردگی شدند و آقایان بیشتر به سمت قمار یا مصرف مواد روی می آوردند.

افراد جوان نسبت به مشکلات بروز کرده بیشتر عصبانی می شدند و بیش از بزرگسالان به مصرف مواد و قمار روی می آوردند. نوجوانی و آغاز بزرگسالی زمانی هستند که فرد دچار بیشترین انحرافات می شود که علت آن وقوع تجربه های استرس زای متعدد در یک زمان بسیار کوتاه است.

به علاوه تحقیق انجام شده نشان داد بزرگ شدن در خانواده ای که در آن اعتیاد رایج است، به شدت میزان معتاد شدن دیگر اعضا را نیز افزایش می دهد. مشارکت و تمایل به قمار بازی نیز با مدل سازی دیگر اعضای خانواده در افراد شکل می گیرد.

 

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x