آنچه بايد درباره روان آشفتگي دانست!!!

Delirium

 

 

 • [checklist][/checklist] روان آشفتگي چيست؟

دليريوم، روان آشفتگي يا هذيان يك تغيير ناگهاني در مغز است كه موجب گم گشتگي ذهني و اختلال عاطفي ميگردد. روان آشفتگي سبب بروز سختي در فرآيند فكر كردن، به خاطر آوردن، خوابيدن، توجه كردن و غيره ميگردد. اين وضعيت ممكن است پس از ترك الكل، پس از عمل جراحي يا در افراد مبتلا به اختلال فراموشي رخ دهد. اين مشكل اغلب موقتي است و بطور موثر قابل درمان است.

 

 • [checklist][/checklist] انواع روان آشفتگي

روان آشفتگي برحسب علت، شدت و ويژگي هايش اينگونه طبقه بندي ميگردد:

 • روان آشفتگي الكلي، روان آشفتگي رعشه اي يا هذيان خمري كه شديدترين نوع اين مشكل تلقي ميشود و در افرادي رخ ميدهد كه در حال ترك الكل هستند. اينگونه افراد معمولا سالها به مصرف الكل در حجم بالا پرداخته اند.
 • روان آشفتگي پر كار كه بصورت آني و بدون علامت و هماهنگي رخ ميدهد.
 • روان آشفتگي كم كار كه شايع ترين نوع روان آشفتگي محسوب ميگردد. افراد مبتلا به اين مشكل تمايل به خواب بيشتري دارند و نسبت به امور روزمره بي توجه و بي تفاوت هستند. اين افراد ممكن است وعده غذايي يا قرار ملاقاتشان را فراموش كنند.

برخي افراد به تركيبي از دو روان آشفتگي پر كار و كم كار دچار هستند.

 

 • [checklist][/checklist]چه عواملي سبب بروز روان آشفتگي ميگردد؟

بيماري هايي مانند ذات الريه كه سبب بروز التهاب و عفونت ميگردند ميتوانند در عملكرد مغز تداخل ايجاد كنند. علاوه بر اين، مصرف برخي داروها مانند داروي فشار خون يا سوء مصرف مواد مخدر ميتواند مواد شيميايي مغز را مختل سازد. ترك مصرف الكل يا خوردن و آشاميدن مواد سمي نيز سبب بروز روان آشفتگي ميگردد.

هنگاميكه فردي بدليل ابتلا به آسم يا بيماري هاي ديگر تنفس سخت و مشكلي دارد، مغز قادر به دريافت اكسيژن لازم نميباشد. هر بيماري يا عاملي كه تغييرات قابل ملاحظه اي در مغز ايجاد كند، سبب بروز گم گشتگي شديد ذهني ميگردد.

 

 • [checklist][/checklist] روان آشفتگي چه علائمي دارد؟

روان آشفتگي بر ذهن، احساسات، كنترل عضلات و الگوهاي خواب تاثير ميگذارد. ممكن است فرد مبتلا به سختي قادر به تمركز كردن باشد و بدليل احساس گيجي نتواند تصميم بگيرد كه كجا و در چه وضعي است، همچنين ممكن است آهسته تر يا كند تر از حد معمول حركت كند و داراي نوسانات خلق و خو باشد.

ساير علائم روان آشفتگي عبارتند از:

 • عدم وضوح و دقت در فكر كردن يا صحبت كردن
 • خواب بي كيفيت و احساس خواب آلودگي
 • از دست دادن كنترل عضلات (مانند بي اختياري)

 

 • [checklist][/checklist]روان آشفتگي چگونه تشخيص داده ميشود؟

1- روش ارزيابي گم گشتگي

پزشك ابتدا علائم را مشاهده و سپس توانايي صحبت كردن، فكر كردن و حركت كردن طبيعي را بررسي ميكند. برخي از متخصصان بهداشت و سلامت از روش ارزيابي گم گشتگي (CMA) جهت تشخيص يا پيشگيري روان آشفتگي بهره ميگيرند. پزشك عموما موارد زير را بررسي ميكند:

 • تغييرات رفتاري در طول روز
 • سخت توجه كردن به سخنان حين صحبت كردن ديگران
 • پريشاني و سرگرداني

 

2- تست ها و آزمايشات

عوامل بسياري سبب بروز تغييرات شيميايي در مغز ميشوند. پزشك مربوطه از طريق انجام تست هاي مرتبط با علائم و سابقه پزشكي قادر به تشخيص علت روان آشفتگي خواهد بود. انجام يك يا دو مورد از تست ها و آزمايشات زير جهت بررسي عدم تعادل لازم و ضروريست:

 • آزمايش شيميايي خون
 • اسكن سر
 • تست اعتياد (مواد مخدر و الكل)
 • آزمايش تيروئيد
 • آزمايش كبد
 • عكسبرداري از قفسه سينه با اشعه ايكس
 • آزمايش ادرار

 

چنانچه تصور ميكنيد از اين مشكل رنج ميبريد، همين امروز با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا تماس حاصل نماييد. جهت برقراری ارتباط با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا می توانید از شماره های تماس موجود بر روی صفحه وب سایت استفاده نماييد.

 

گردآوري و ترجمه: مينو زرفش

منبع : http://www.health.am/

 

5 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
شقایق

سلام. از مطالب خیلی خوب بسیار ممنون!

یک سوال داشتم و بسیار ممنون میشم اگر پاسخ دهید : برای کسی که خودش را گم کرده و تبدیل به یک غریبه شده که برای خودش هم نا آشناست ، هیچکدام از گفتارها یا رفتارهایش برخاسته از هیجان درونی نیست و بلکه سطحی است. چه راه های درمانی هست؟ ؟!

با تشکر.

مرحله اول: مراجعه به روانپزشک و تشخیص اختلال

2
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x