میدانید چه چیزی مقاومت در درمان وسواس ایجاد میکند؟

مقاومت در درمان وسواس

 

قبل از اینکه بخواهیم راجع به مقاومت در درمان وسواس صحبت کنیم، میخواهم کمی راجع به این اختلال صحبت کنم:

این اختلال مجموعه‌ای از الگوهای ناخواسته تفکر، احساس و رفتار است که بسیار استرس‌آور و بی‌ثمر بوده و بدون درمان به‌دشواری می­توان کنترلشان کرد. الگوهای تفکر شامل افکار، تصاویر ذهنی و تکانه­ های بی‌معنی، ناخواسته و غالباً ناخوشایند، به نام وسواس فکری هستند که برخلاف خواسته فرد به ذهن می­آیند و باعث اضطراب و یا ناراحتی فرد می­شوند. این احساس اضطراب به‌نوبه خود باعث می­شود برای مقابله با این افکار وسواسی کاری انجام دهد تا اضطراب کاهش پیدا کند. همین باعث می­شود بیمار از یک سری رفتارهای تکراری یا اجتنابی برای مقابله با اضطراب استفاده کند.

پژوهش‌های روانشناسان و روان‌پزشکان نشان داده ­اند که تقریباً ده درصد مردم دارای اختلال وسواس هستند یعنی از هر 100 نفر 10 دارای این بیماری هستند و اگر در مقیاس جمعیت ایران بخواهیم حساب کنیم عدد بزرگی در مقیاس میلیون به دست می‌آید.

مطمئناً اختلال وسواس هزینه‌های بسیاری برای افراد دارای این اختلال دارد ازجمله:

کم شدن روابط بین فردی، اتلاف انرژی  وقت، هزینه‌های مالی تحمیلی و تنش‌های خانوادگی، ناراحتی‌های درونی که برای خود فرد ایجاد می­کند.

اما مقاومت در درمان وسواس از کجا می آید؟ چه چیزی باعث می­شود که فرد دارای اختلال علیرغم واقف بودن به این مشکلات برای درمان مراجعه نکند را در اینجا باهم مرور می­کنیم.

 

مقاومت ذر درمان وسواس

 

شک و ناتوانی در تصمیم‌گیری و مقاومت در درمان وسواس

بدون شک یکی عوامل اصلی که باعث مقاومت در درمان وسواس میشود، شک و تردید و ناتوانی در تصمیم‌گیری است. شک و تردید از علامت­های اصلی این اختلال به شمار می­رود طوری که این بیماران به بیماران شک نیز معروف هستند. مثلاً هنگام ترک خانه تردید دارند گاز را خاموش کردند یا نه؟ شک دارند دست هاشون را تمیز شده یا نه؟ شک دارند به توانایی کنترل کردن خودشون؟ شک دارند نمازشون را درست خوندن یا نه؟ به همین نسبت برای اقدام کردن به درمان شک دارند.

 

شرم و خجالت و مقاومت در درمان وسواس

این افراد بخاطر رفتارها و فکرهای خود خجالت می­کشند و فکر می­کنند عجیب‌وغریب هستند؛ برای همین اکثر مراجعان بنا به این ترس خجالت‌زده شدن سال­ها تحمل می­کنند و برای درمان اقدام نمی‌کنند تا عرصه بر آن‌ها تنگ شود و مجبور شوند اقدام کنند. درصورتی‌که افکاری را که این افراد تجربه می­کنند افکاری هستند که 99 درصد از انسان­ها آن‌ها را تجربه می­کنند.

 

افسردگی و مقاومت دردرمان وسواس

عامل مهم بعدی که باعث مقاومت در درمان وسواس می‌شود افسردگی است. این افراد است که حدود دوسوم این افراد از علائم افسردگی رنج می­برند. افسردگی عاملی است که نگاه امیدوارنه را از انسان سلب می­کند و کاهش انرژی و بی‌حالی از علائم شایع همراه با افسردگی است. وقتی این علائم همراه با وسواس باشند علاوه بر فراهم کردن رنج بیشتر برای افراد اقدام به درمان را هم به تعویق می­اندازد.

 

خستگی و مقاومت در درمان وسواس

افراد دارای اختلال وسواس زمان زیادی را صرف آیین­های وسواسی خود می­کنند به همین دلیل انرژی زیادی را ازلحاظ روانی و جسمانی صرف انجام آیین­ ها می­شود؛ باعث می­شود افراد توان لازم برای اقدام به درمان را در خود احساس نکنند.

 

نتیجه گیری

همه مسائل ذکرشده باعث می­شود که رنج این افراد چند برابر شود؛ اما آنچه مبرهن است و پژوهش­های بسیار به را آن صحه گذاشته‌اند درمان­های روان‌شناختی است که برای این افراد می­توان به کاربرد تا به نتیجه مطلوب برسند. در شروع اقدام برای این کار گرچه همه احساس­های ذکرشده مانع اصلی برای اقدام برای درمان وسواس هستند اما به قول استاد سخن سعدی:

 

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل                اگر مراد نیابم به‌قدر وسع بکوشم

 


 

حمید ضرابی

کاندیدای دکتری روانشناسی بالینی از انستیتو روانپزشکی تهران
متخصص در حوزه های وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «میدانید چه چیزی مقاومت در درمان وسواس ایجاد میکند؟»

    1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

      سلام دوست عزیز
      با مرکز شماره یک تماس بگیرید، همکاران راهنماییتان میکنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *