سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

آنچه افراد دارای اختلال وسواس را از جستجوی درمان باز می­دارد

وسواس اجباری 2

 

ابتدا مروری دارم بر تعریف اختلال وسواس:

 

مجموعه­ ای از الگوهای ناخواسته تفکر، احساس و رفتار است که بسیار استرس ­آور و بی ثمر بوده و بدون درمان به دشواری می­توان کنترل­شان کرد. الگوهای تفکر شامل افکار، تصاویر ذهنی و تکانه­های بی معنی، ناخواسته و غالبا ناخوشایند، به نام وسواس فکری هستند که برخلاف خواسته فرد به ذهن می­آیند و باعث اضطراب و یا ناراحتی فرد می­شوند. این احساس اضطراب به نوبه خود باعث می­شود برای مقابله با این افکار وسواسی کاری انجام دهد تا اضطراب کاهش پیدا کند. همین باعث می­شود بیمار از یک سری رفتارهای تکراری یا اجتنابی برای مقابله با اضطراب استفاده کند.

پژوهش­ های روانشناسان و روانپزشکان نشان داده­اند که تقریبا ده درصد مردم دارای اختلال وسواس هستند یعنی از هر 100 نفر 10 دارای این بیماری هستند و اگر درمقیاس جمعیت ایران بخواهیم حساب کنیم عدد بزرگی در مقیاس میلیون بدست میاد.

مطمئنا اختلال وسواس هزینه­ های بسیاری برای افراد دارای این اختلال دارد از جمله:

کم شدن روابط بین فردی، اتلاف انرژی  وقت، هزینه های مالی تحمیلی و تنش های خانوادگی، ناراحتی های درونی که برای خود فرد ایجاد می­کند.

اما چه چیزی باعث می­شود که فرد دارای اختلال علیرغم واقف بودن به این مشکلات برای درمان مراجعه نکند را در اینجا با هم مرور می­کنیم.

 

افکار وسواسی

 

 

شک و ناتوانی در تصمیم­ گیری

بدون شک یکی عوامل اصلی که باعث می شود افراد داری وسواس برای درمان اقدام نکنند شک و تردید و ناتوانی در تصمیم گیری است. شک و تردید از علامت­های اصلی این اختلال به شمار می­رود طوری که این بیماران به بیماران شک نیز معروف هستند. مثلا هنگام ترک خونه تردید دارند گاز را خاموش کردند یا نه؟ شک دارند دست هاشون را تمییز شده یا نه؟ شک دارند به توانایی کنترل کردن خودشون؟  شک دارند نمازشون را درست خوندن یا نه؟ به همین نسبت برای اقدام کردن به درمان شک دارند.

 

شرم و خجالت

این افراد بخاطر رفتارها و فکرهای خود خجالت می­کشند و فکر می­کنند عجیب و غریب هستند؛ برای همین اکثر مراجعان بنا به این ترس خجالت زده شدن سال­ها تحمل می­کنند و برای درمان اقدام نمی­کنندتا عرصه بر آنها تنگ شود و مجبور شوند اقدام کنند. در صورتی که افکاری را که این افراد تجربه می­کنند افکاری هستند که 99 درصد از انسان­ها آنها را تجربه می­کنند.

 

افسردگی

عامل مهم بعدی که مانع اقدام برای درمان می شود افسردگی این افراد است که حدود دو سوم این افراد از علائم افسردگی رنج می­برند. افسردگی عاملی است که نگاه امیدوارنه را از انسان سلب می­کند و کاهش انرژی و بی حالی از علائم شایع همراه با افسردگی است. وقتی این علائم همراه با وسواس باشند علاوه بر فراهم کردن رنج بیشتر برای افراد اقدام به درمان را هم به تعویق می­اندازد.

 

خستگی

افراد دارای اختلال وسواس زمان زیادی را صرف آیین­های وسواسی خود می­کنند به همین دلیل انرژی زیادی را از لحاظ روانی و جسمانی صرف انجام آیین­ها می­شود؛ باعث می­شود افراد توان لازم برای اقدام به درمان را در خود احساس نکنند.

 

همه مسائل ذکر شده باعث می­شود که رنج این افراد چند برابر شود. اما آنچه که مبرهن است و پژوهش­های بسیار برا آن صحه گذاشته ­اند درمان­های روانشناختی است که برای این افراد می­توان به کار برد تا به نتیجه مطلوب برسند. در شروع اقدام برای این کار گرچه همه احساس­های ذکر شده مانع اصلی برای اقدام برای درمان هستند اما به قول استاد سخن سعدی:

 

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل                اگر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

 

 

[divider]

حمید ضرابی

  • حمید ضرابی
  • روانشناس بالینی و درمانگر اختصاصی وسواس
اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: