سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

آشنایی با علائم اعتیاد به کار

 

اعتیاد به کار

اصطلاح اعتیاد به کار اولین بار در سال 1971 توسط اوتس در کتابش تحت عنوان (اعترافات یک معتاد به کار) عنوان شد.

اوتس (1971) به شباهت های زیادی که بین افراد معتاد به کار و افراد الکلی وجود داشت اشاره کرد و کار کردن برای این افراد را امری ضروری می دانست که فرد قادر به کنترل خود برای کار کردن نیست و آنرا اینگونه تعریف می کند: «معتاد به کار فردی است که بیش از حد کار کرده و بدان وابسته است تا حدی که این موضوع باعث اختلال در سلامت و روابط فردی و اجتماعی وی شود».

 

به طورکلی اعتیاد به کار مربوط به صرف کردن زمان قابل ملاحظه ای از وقت در کار است، یعنی در گیری شناختی مداوم به کار و ترجیح دادن کار در طی اوقات فراغت است. اعتیاد به کار نوعی نیاز تسکین ناپذیر به مشغول بودن است که طی آن این علایم قابل ملاحظه اند:

 

 انکار: مثل همه معتادین این افراد ساعات گرفتاری خود را کمتر از آنچه هست بیان میکنند و تمامی ساعاتی را که در منزل و روزهای تعطیل به مسائل مربوط به کار مشغولند، نادیده میگیرند. در عین حال به نیاز همسر و فرزندان خود بی توجه بوده و اعتراض آنان را نشانه بهانه گیری و پر توقعی میدانند.

 

 تحریف واقعیت: در موارد بسیاری این بیماران واقعا به آنچه انجام میدهند نا آگاه بوده، و واکنش های غیر معقول را که از خود نشان میدهند، موجه و معقول میپندارند.

 

 کاهش اعتماد به نفس: علی رغم توفیق های اقتصادی چشمگیر، این افراد به ظاهر قدرتمند و متکی به نفس، اما از درون متزلزل و ناپایدارند.

 

 نیاز به کنترل: این علامت یکی دیگر از واکنش های دفاعی این افراد است به طوریکه میخواهند نبودن خود را با بهانه گیری های هنگام حضور جبران کنند. آنان به عنوان واکنش جبرانی بیش از اندازه نسبت به آنچه در غیاب آنها در خانه و خانواده میگذرد، حساسند و متاسفانه به شکل بد بینانه ای مسئله را تحلیل میکنند.

 

 افسردگی و اضطراب: به طور کلی این افراد احساس سرزنده بودن و شادابی ندارند و گاه علائم دیگر افسردگی و اضطراب  نیز در آنها بروز میکند.

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: