آشنایی با اختلالات روانپزشکی : مانیا

مانیا

مانیا ( شیدایی ) اختلالی است که ممکن است در محاوره برای اشاره به هر رفتار منحرفانه گفته شود ، اما در زمینه روانشناسی ، شیدایی، به  تحریک پذیری  که اغلب با تکانشگری و فقر تصمیم گیری همراه است گفته شود.

چه عللی منجر به مانیا میشود؟

مانیا می تواند نشانه ای از شرایط گوناگون سلامت روان باشد به ویژه اختلال دو قطبی که هم شامل حالت های مانیا و هم افسردگی می باشد واین اختلال می تواند ناشی از مصرف مواد ،برخی کمبود مواد مغذی و برخی داروهای تجویزی باشد.

 لیستی از نشانه های مانیا که نوعی اختلال سلامت روان است در DSM IV مشخص شده که عبارتند از :

  •     دوقطبی
  •   اسکیزوفرنی
  •     جنون
  •     سوء مصرف مواد

یکی از دلایل ایجاد مانیا اختلال در نوروترنس میتر ها یا انتقال دهنده های شیمیایی درون مغز می باشد از جمله انتقال دهنده های شیمیایی موثر در این اختلال دوپامین و نوراپی نفرین می باشد هر چند علت دقیق شیدایی یا مانیا به خوبی مشخص نشده است.

نشانه های مانیا چه هستند؟

 

علائم شیدایی عبارتند از :

افزایش فعالیت ،خلق بالا،شادی زیاد، پرخاشگری شدید،همراه با بیش فعالی آشکار،کاهش خواب،ضعف تصمیم گیری،خرید اجباری،قمار کردن

تکانشگری،افزایش فعالیت های بدنی

لیتیوم

آیا درمانی برای مانیا وجود دارد ؟

این افراد بهتر است برای تثبیت خلقشان از داروهای آنتی سایکوتیک که برای این مشکل موثر است استفاده کنند در درمان دوقطبی ،لیتیوم از جمله داروهای محبوب است اما داروهای ضد افسردگی ممکن است علائم را تشدید کند.

ولی بهتر است قبل از هر اقدام دارویی با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

منبع:

Good therapy

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
مریم سنایی

من به مدت دو هفته لیتیوم مصرف می کردم ولی همیشه دوست داشتم بخوابم ومیل به غذا نداشتم و روز به روز لا غر تر می شدم و بازوی چپم و زیر دنده ی چپم درد گرفته بود من بدون مشورت پزشک دارو را قطع کردم حالا دو هفته از قطع دارو می گذرد حالم بدتر شده است بعضیمواقع دوست دارم به زندگی در این دنیا خاتمه دهم

2
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x