خانه / تربیت فرزندان / چگونه از کودکم در برابر سوء استفاده جنسی محافظت کنم؟

چگونه از کودکم در برابر سوء استفاده جنسی محافظت کنم؟

چگونه از کودکم در برابر سوء استفاده جنسی محافظت کنم؟Reviewed by پانته آ فیروزی (روانشناس) on Sep 1Rating:

سوء استفاده جنسی از کودک

تربیت جنسی کودکان برای جلوگیری از سوء استفاده جنسی  

سوءاستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از مواقع تیتر خبرها شده است و آمارهای وحشتناکی در این باره  شنیده ­ایم. ولی ممکن است برای بسیاری از ما آموزش محافظت از قسمت­های خصوصی کودکمان در اولویت­های بعدی قرار گیرد. اغلب ما گاهی گرفتار این چرخه می­شویم که بالاخره برای او توضیح خواهم داد و به تجربه دیده ­ایم که آن لحظه هیچ وقت نخواهد رسید یا اگر برسد ممکن است که دیگر به کار نیاید و دیر شده باشد. همچنین به علل زیادی ما این مساله را ساده می­گیریم و به آمارها توجه نمی­کنیم یا می­گوییم این اتفاق برای کودک من نمی­افتد یا اینکه می­خواهیم معصومیت کودکانمان را حفظ کنیم حتی ممکن است که اصلا خودمان با این موضوع احساس راحتی نکنیم و یا اینکه مسائل دیگری در اولویت ما قرار گرفته باشند که مجبور باشیم به آن­ها بپردازیم.

در ادامه به روش­هایی آسان، سریع و موثر برای آموزش محافظت از اندام­های خصوصی در کودکان­ می­پردازیم:

1. جو را سبک کنید

بدون شک محافظت از اندام خصوصی خود موضوعی مهم است اما کودکان به ندرت جذب مسائل جدی می­شوند. قسمت­های خصوصی ما با­مزه هستند و می­توانند صداهای خنده­ داری تولید کنند و همچنین اسم­های بامزه ­ای هم دارند. چه بخواهیم و چه نخواهیم بچه­ ها هم از این موضوع باخبرند و به آن می­خندند و اسم­های متفاوتی را از والدین و دوستان خود یاد می­گیرند. اول به این مساله اعتراف کنید و اجازه دهید که خنده به عنوان یک راهکار هم فرزندتان را وارد موضوع کند هم راه برای صحبت­های جدی باز شود.

2. اندام­های خصوصی و حفاظت از آن را مهم نشان دهید

آنچه ما از کارکرد اندام­های جنسی به عنوان بزرگسال می­دانیم بسیار پیچیده ­تر از آن مسائلی است که کودکان ما باید از آن­ها اطلاع یابند. اما آن­چه به کودک خود می­گوییم بسیار ساده است. تنها چیزی که کودک شما لازم دارد بداند این است که اندام­های جنسی برای عملکرد بدن ما مهم هستند و همچنین آنها عضوی آسیب پذیرند، پس باید از آن­ها مراقبت کنیم. در اینجا مهم است که اهمیت اندام­های جنسی مورد تاکید قرار گیرد.

3. آموزش را به یاد ماندنی کنید

به کودکیتان برگردید و درس­هایی که بهتر یاد می­گرفتید را به یاد آورید. کلمات هم قافیه، نقاشی­های رنگارنگ و همراه کردن مسائل با هیجانات مثبت از ابزارهای قدرتمند یاد­گیری هستند. برای مثال می­توانید از شعر سازی استفاده کنید و با کودک بخوانید: آن­چه توی شلوار منه فقط و فقط مال منه، نباید کسی اونو لمس کنه یا ببینه، مگر اینکه اون دکتر باشه اونم وقتی که من حالم بده، پس اون چیزی که تو شلوار منه فقط و فقط مال منه. مادران در این زمینه می­توانند از خلاقیت­های خودشان استفاده کنند و متناسب با سبک یادگیری فرزندانشان روشی جالب و مفرح را انتخاب کنند.

بسیار بهتر است که به جای اینکه کودکتان را از افراد غریبه یا شیطان صفت بترسانید، با آگاهی که به وی می­ دهید او را قدرتمند سازید. پس به آن­ها دستورالعمل­های ساده و روشن بدهید تا در موقعیت­های مشکل سریع به ذهنشان برسد.

4. راهبردهایی واضح برای عمل کردن بدهید

وقتی برای کودک ما واضح باشد که چه باید انجام دهد، توانمند می­شود. پرس و جو از بازماندگان این سوء استفاده ­ها نشان می­دهد که یکی از بیشترین پاسخ­ها در با مواجه شدن با فرد متجاوز، خشک شدن است چون بچه ­ها واقعا متوجه نمی­شوند که چه اتفاقی دارد می­افتد. پس جمله “چه کار می­کردی اگر…؟”را به صورت بازی در بیاورید تا کودک یاد بگیرد که در شرایط استرس­ زا دست به چه کاری بزند، این تمرین­ها در کودک موجب تشخیص خطر می­شود. همچنین مهم است که برای کودک روشن کنید پس از اینکه برای او اتفاقی افتاد چه کار کند. این خیلی مهم است که بلافاصله مساله را برای یک فرد مورد اعتماد تعریف کند، کسی که بتواند به او اعتماد کند، همچنین به او گوشزد کنید که رازهای مرتبط با اندام­ها خصوصی نباید هرگز نگهداری شوند، زیرا همیشه افراد سوء استفاده گر، از کودک می خواهند این مساله را به صورت یک راز نگه دارد.

5. با تکرار کردن تقویت کنید

مطمئنا دیده ­اید که کودکان آهنگ­های مورد علاقه خود را بارها و بارها تکرار می­کنند این­کار نشان می­دهد که کودکان چگونه مسائل را یاد می­گیرند. پس آن چیزی را که می­خواهید کودکتان به خوبی به یاد بسپارد، تکرار کنید. مثلا می­توانید ماهی یکبار به مرور آموزش­ها بپردازید. زمانی آن­ها درس خود را یاد گرفته ­اند که بتوانند بدون تامل همین مسائل را به شما آموزش دهند. در واقع این کودکان شما هستند که به شما نشان می­دهند چه زمانی برای یادگیری آن­ها کافی است، ولی در کل باید دانست که اینگونه آموزش ها نباید هیچ گاه متوقف شوند بلکه باید متناسب با سن کودک تغییر کنند.

6. از اوایل کودکی شروع کنید

هرچه آموزش به کودکانمان را سریع­تر آغاز کنیم بهتر است. مطالعات نشان می­دهد که اکثریت سوء استفاده­ ها از کودکان در سنین بین 3 تا 8 سالگی اتفاق می­افتد و حتی ممکن است این آزارها توسط کودکی دیگر صورت گیرد و برای ما مهم است که کودک ما در جریان اجتماعی شدن از رفتارهای مناسب و نامناسب آگاه باشد. پس هرچه زودتر در این­باره اقدام کنید.

7. تربیت جنسی کودکتان را در اولویت قرار دهید

یک کودک آموزش دیده و آگاه کمتر ممکن است که با شرایط دشوار مواجه شود، زیرا متجاوزان به دنبال افراد آسیب ­پذیر و ناتوان می­گردند و در واقع آن­چه شکار می­کنند سکوت و آسیب پذیری است. متاسفانه سو استفاده از کودکان در تمامی جوامع وجود دارد و تفاوتی نمی­کند که افراد از چه رنگ و نژادی با چه اعتقاد و سطح درآمدی باشند. بر اساس آمارهایی که به گوش می­رسد و اینکه شما مسئول مراقبت از فرزندتان هستید، 15 دقیقه وقت گذاری برای تربیت جنسی کودکانتان در ماه می­تواند شما، خانواده ­تان و همچنین یک جامعه را از رنج و آزار حفظ کند. پس به نظر شما این مساله نباید جزء مهم­ترین اولویت­هایتان قرار بگیرد؟ انتخاب با خود شماست که چه زمان با ایجاد آگاهی و اطلاعات صحیح، سپری محافظتی برای فرزندان خود ایجاد کنید.

 

 

 

 

 

 

پانته ­آ فیروزی 

روانشناس

جهت مطالعه رفتار با نوجوان اینجا کلیک کنید

لینک منبع

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

تربیت جنسی کودکان برای جلوگیری از سوء استفاده جنسی   سوءاستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از مواقع تیتر خبرها شده است و آمارهای وحشتناکی در این باره  شنیده ­ایم. ولی ممکن است برای بسیاری از ما آموزش محافظت از قسمت­های خصوصی کودکمان در اولویت­های بعدی قرار گیرد. اغلب ما گاهی گرفتار این چرخه می­شویم که بالاخره برای او توضیح خواهم داد و به تجربه دیده ­ایم که آن لحظه هیچ وقت نخواهد رسید یا اگر برسد ممکن است که دیگر به کار نیاید و دیر شده باشد. همچنین به علل…

مشاهده بازنگری

اگر این مطلب مفید بوده 5 ستاره بدهید

User Rating: 4.39 ( 7 votes)

درباره پانته آ فیروزی (روانشناس)

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه