خانه / اختلال کم توجهی/ بیش فعالی / ویژگی های کودکان مبتلا به بیش فعالی

ویژگی های کودکان مبتلا به بیش فعالی

ویژگی های کودکان مبتلا به بیش فعالیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 20Rating:

عادت های بیش فعالی

کودکان مبتلا به بیش فعالی همیشه تکالیف خود را ناقص انجام می دهند.

بیش فعالی و نقص توجه باعث بروز مشکلاتی در توانایی برای تنظیم زمان و وظایف می شود. اگر کودک شما به بیش فعالی مبتلاست، تقصیر از او نیست که ساعت ها را صرف انجام تکالیف خود می کند و در انتها نیز آنها را کامل نمی کند. به عنوان پدر و مادر، شما می توانید در کامل کردن تکالیف به وی کمک کنید. با کمک به کودک در برقراری نظم و ترتیب، مهارت هایی به وی آموزش می دهید که مدت ها به این کودک کمک خواهد کرد.

مکان خاصی را برای کودک ترتیب دهید تا تکالیف خود را انجام دهد.

کودکان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD نیازمند یک برنامه قابل پیش بینی برای انجام تکالیف خود هستند. مکانی را برای کودک تعیین کنید تا هر روز تکالیفش را در همان مکان خاص انجام دهد. در انتخاب ای مکان دقت کنید که از هر گونه عامل پرت کننده حواس کودک، مانند تلویزیون، خواهر و برادرها و یا حیوانات خانگی، دور باشد. تمام وسایل مورد نیاز، از قبیل مداد، پاک کن، کاغذ و غیره را نیز برای کودک آماده کنید.

یک تقویم آماده کنید.

ابزار یادآوری کننده بزرگ و واضح به کودکان مبتلا به ADHD کمک می کند تا در مسیر مورد نظر بمانند و فعالیت های مشخص شده را انجام دهند. یک تقویم دیواری بزرگ تهیه کرده و آن را در جایی قرار دهید تا کودک شما بتواند هر زمان در روز آن را مشاهده کند. از نشانگرهای رنگی یا یادداشت هایی استفاده کنید تا تکالیف مدرسه و تعطیلات را در روزهای مختلف مشخص کنید.

با معلم کودک هماهنگ باشید.

معلم کودک خود را ملاقات کنید تا برای کودک خود برنامه ریزی کنید. بهترین زمان برای انجام این کار قبل از شروع مدرسه می باشد، با این حال در هر زمانی می توانید این کار را انجام دهید. در مورد تکالیف هر روز کودک با معلم مشورت کنید و از طریق امکانات مختلف ارتباطی با وی در ارتباط باشید. به یاد داشته باشید که حمایت معلم کمک بزرگی به شما و فرزندتان می کند.

طبق برنامه مشخص شده عمل کنید.

داشتن برنامه ریزی روزانه برای کودک مبتلا به ADHD بسیار مهم و ضروری خواهد بود. این کودکان نیاز دارند تا زمانی را به انجام تکالیف، خوردن شام و خوابیدن اختصاص دهند. اگر زمانی از برنامه منحرف شدید، روز بعد دوباره آن را از سر بگیرید. عمل کردن طبق برنامه به کودک کمک می کند و از میزان غرغر کردن ها و درگیری ها می کاهد.

از پاداش استفاده کنید.

اگر انجام تکلیف برای کودک نوعی چالش محسوب می شود، می توانید با پاداش کودک را تشویق کنید. این پاداش ها نباید زیاد بزرگ باشند، اما باید بلافاصله و طبق قرار به کودک داده شوند. به عنوان مثال به محض اینکه کودک تکالیف خود را به اتمام رسانده و وسایلش را در کیفش گذاشت، برایش یک قصه بخوانید، به او برچسب های رنگی بدهید، به وی اجازه بدهید تلویزیون تماشا کند یا بازی کامپیوتری انجام دهد. زمان جایزه را پس از اتمام ساعت مدرسه قرار دهید و بهتر است مداوم باشد.

تکالیف سخت تر را در مراحل مختلف انااجام دهید.

زمانی که کودک انجام تکالیف سخت را آغاز می کند – مانند گزارش یک کتاب یا مقاله – بهتر است آن را به بخش های کوتاه تر تقسیم کنید که هر بخش دارای تاریخ و زمان خاص خود باشد. حتی نوجوانان مبتلا به ADHD نیز برای برنامه ریزی و انجام تکالیف بزرگ تر نیاز به کمک دارند.

از زمان سنج استفاده کنید.

معمولا دنبال کردن زمان برای کودکان مبتلا به ADHD سخت است. برای برطرف کردن این مشکل می توانید از زمان سنج های موجود استفاده کنید و برای انجام مقدار خاصی از تکالیف خود زمانی را برای کودک تعیین کنید. به علاوه اگر حواس کودک پرت شود، با استفاده از زمان سنج مجددا می توانید وی را به مسیر مورد نظر خود بازگردانید.

سازماندهی کنید.

اگر کودک تکالیف و وسایل خود را در مدرسه فراموش کرده است و یا کیفی دارد که پر از کاغذ است، در سازماندهی کردن تمام این موارد به وی کمک کنید. تمام وسایل را به شکل بصری مرتب کنید. به عنوان مثال برای هر موضوع درسی از فولدرهای رنگی خاص استفاده کنید. لیستی از همکلاسی های کودکتان با شماره تماس آنها داشته باشید یا یک راه ارتباطی با معلم کودک داشته باشید.

تلاش کودک را مورد تشویق قرار دهید.

همه کودکان، چه آنها که به ADHD مبتلا هستند و چه دیگر کودکان، با تشویق تلاش خود را چند برابر می کنند. کودک خود را برای تلاش و پیشرفت تشویق کنید، این کار به نفع هر دوی شما خواهد بود. دستاوردهای کوچک موارد بزرگ تری را در پی خواهد داشت.

استراتژی هایی برای تکالیف سخت داشته باشید.

آیا کودک شما برخی تکالیف را راحت تر انجام می دهد؟ بهتر است میزان سختی و آسانی تکالیف را برای کودک تنظیم کنید و با انجام تکالیف آسان شروع کرده و به مرور تکالیف سخت را آغاز کنید و پس از چند دقیقه جددا به سمت انجام تکالیف آسان برگردید. با این کار کودک سختی را زیاد احساس نخواهد کرد.

اهدافی را تنظیم کنید.

پاداش دادن به کودک بسیار موثر است، اما اگر این پاداش ها خیلی بزرگ باشند، ممکن است اثر معکوس داشته باشند. به تحقق رساندن اهداف بلند مدت برای کودکان مبتلا به ADHD کار سختی است. بهتر این است که طی چند روز یا چند هفته اهداف کوچکی تنظیم شود و در ازای تحقق هر یک پاداشی به کودک داده شود.

راهنمایی های خود را یادداشت کنیم.

آیا کودک شما برای درک چگونگی انجام تکالیف خود نیاز به کمک دارد؟ ابتدا موارد مورد نظر را برای کودک توضیح دهید و از وی بخواهید تمام آنها را مجددا برایتان بیان کند. سپس چگونگی انجام تکلیف مورد نظر را مرحله به مرحله یادداشت کرده و آن را روی دیوار نصب کنید. برای بسیاری از کودکان این کار یک یادآوری کننده بصری محسوب می شود.

حتی موارد واضح را بیان کنید.

زمانی که در انجام تکالیف به کودک خود کمک می کنید، حتی مراحل واضح را نیز برایش توضیح دهید. به عنوان مثال دو مرحله آخر همیشه عبارتند از: برگه های خود را داخل پوشه قرار بده و پوشه ات را داخل کیفت بگذار. هر چه راهنمایی ها واضح تر باشند، نتیجه آنها نیز بهتر خواهد بود.

در زمان تغییر به کودک خود کمک کنید.

زمانی که تغییراتی ایجاد می شود – شروع سال تحصیلی جدید یا رفتن به مدرسه جدید – کودک در انجام تکالیف مدرسه دچار مشکلات بیشتری خواهد شد. بهتر است در این مواقع کمک بیشتری به کودک بدهید.

منبع:

http://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/ss/slideshow-adhd-study-habits?ecd=wnl_add_081516&ctr=wnl-add-081516_nsl-promo-v_5&mb=f0crAvSFnMwQkzFgOShaz%40HnVev1imbCGB%2fpBEfdzfI%3d

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

یک نظر

  1. غلامرضا خوشی

    بسیار عالی وکاربردی

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه