خانه / دانستنی ها / نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

بخش هایی در مغز وجود دارند که به دست ها، پاها و قسمت های مختلف بدن اختصاص داده شده اند. طریقه پخش شدن این بخش ها در مغز را نقشه بدن می گویند و بین نقشه بدن انسان های چپ دست و راست دست تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهند این نقشه ها بر روی چگونگی ادراک ما از بدن خود تاثیر می گذارد.

نقشه بدن در مغز ما ممکن است تحت تاثیر چگونگی درک ما از جسم فیزیکی مان باشد – به عنوان مثال اگر بخش های متعددی در مغز ما در ارتباط با دست راستمان وجود دارد، ما آن را در مقایسه با بازوی چپ بلندتر می بینیم.

روانشناسانی از دانشگاه ویرجینیا، دانشگاه پوردو و کالج ویلیام و مری خواستند این مسئله را مورد بررسی قرار دهند که آیا تفاوت در نقشه بدن منجر به تفاوت در چگونگی درک ما از ظاهر بدنمان می شود یا خیر؟

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

برای انجام این بررسی داوطلبانی به آزمایشگاه آورده شدند و طول بازوی خود را تخمین زدند. برای برآورد طول بازو داوطلبان بازوهای خود را به سمت بیرون نگه داشته و محقق در حالی که روبه روی آنها ایستاده یک نوار اندازه گیری را تنظیم می کرد. سپس داوطلبان آنچه در مورد طول بازوی خود تصور می کردند، با توجه به نوار اندازه گیری بیان می کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که درک افراد راست دست و چپ دست نسبت به دست ها و بازوها خود متفاوت است. افراد چپ دست تصور می کنند هر دو دست دارای طول یکسان می باشند، اما افراد راست دست تصور می کنند دست راستشان بلندتر و دست چپشان کوتاه تر است. به علاوه راست دست ها تصور می کنند دست راستشان بزرگتر است، در حالیکه هر دو به یک اندازه هستند.

به همین دلیل راست دست ها تصور می کردند توانایی رساندن دست راست خود به فواصل دورتر را دارند و این تصور بین چپ دست ها وجود نداشت. این یافته ها نشان دادند که نقشه بدن در مغز ما بر روی چگونگی درک روانی ما از بدنمان تاثیر می گذارد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه