خانه / دانستنی ها / نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خودReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 10Rating:
نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

بخش هایی در مغز وجود دارند که به دست ها، پاها و قسمت های مختلف بدن اختصاص داده شده اند. طریقه پخش شدن این بخش ها در مغز را نقشه بدن می گویند و بین نقشه بدن انسان های چپ دست و راست دست تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهند این نقشه ها بر روی چگونگی ادراک ما از بدن خود تاثیر می گذارد.

نقشه بدن در مغز ما ممکن است تحت تاثیر چگونگی درک ما از جسم فیزیکی مان باشد – به عنوان مثال اگر بخش های متعددی در مغز ما در ارتباط با دست راستمان وجود دارد، ما آن را در مقایسه با بازوی چپ بلندتر می بینیم.

روانشناسانی از دانشگاه ویرجینیا، دانشگاه پوردو و کالج ویلیام و مری خواستند این مسئله را مورد بررسی قرار دهند که آیا تفاوت در نقشه بدن منجر به تفاوت در چگونگی درک ما از ظاهر بدنمان می شود یا خیر؟

برای انجام این بررسی داوطلبانی به آزمایشگاه آورده شدند و طول بازوی خود را تخمین زدند. برای برآورد طول بازو داوطلبان بازوهای خود را به سمت بیرون نگه داشته و محقق در حالی که روبه روی آنها ایستاده یک نوار اندازه گیری را تنظیم می کرد. سپس داوطلبان آنچه در مورد طول بازوی خود تصور می کردند، با توجه به نوار اندازه گیری بیان می کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که درک افراد راست دست و چپ دست نسبت به دست ها و بازوها خود متفاوت است. افراد چپ دست تصور می کنند هر دو دست دارای طول یکسان می باشند، اما افراد راست دست تصور می کنند دست راستشان بلندتر و دست چپشان کوتاه تر است. به علاوه راست دست ها تصور می کنند دست راستشان بزرگتر است، در حالیکه هر دو به یک اندازه هستند.

به همین دلیل راست دست ها تصور می کردند توانایی رساندن دست راست خود به فواصل دورتر را دارند و این تصور بین چپ دست ها وجود نداشت. این یافته ها نشان دادند که نقشه بدن در مغز ما بر روی چگونگی درک روانی ما از بدنمان تاثیر می گذارد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه