خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / مقایسه سرماخوردگی و آنفلوآنزا

مقایسه سرماخوردگی و آنفلوآنزا

مقایسه سرماخوردگی و آنفلوآنزاReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 24Rating:
مقایسه سرماخوردگی و آنفلوآنزا

مقایسه سرماخوردگی و آنفلوآنزا

داروهای بدون نسخه و سوپ مرغ هر دو می توانند به بهبود آنفلوآنزا و سرماخوردگی کمک کنند، اما نه چندان سریع. بسیار مهم است که تشخیص دهید به کدامیک مبتلا شده اید، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا. آنفلوآنزا ممکن است دارای پیامدهای جدی باشد، مانند عفونت ریه. این بیماری حتی می تواند منجر به مرگ شود. تا 48 ساعت پس از مشاهده علائم آنفلوآنزا و شروع بیماری بهترین زمان برای درمان آن است. تجویز داروهای ضد ویروس می تواند دوره بیماری را کوتاه کند.

آنفلوآنزا خیلی سریع و خشن بروز می کند.

اگر احساس می کنید با یک چیز سنگین برخورد کرده اید، احتمالا به آنفلوآنزا دچار شده اید. علائمی مانند گلو درد، تب، سردرد، درد عضلانی، گرفتگی بینی و سرفه به طور ناگهانی بروز می کنند. سرماخوردگی معمولا شدت کمتری دارد و آبریزشبینی است. بروز سرماخوردگی خیلی آهسته رخ می دهد و تنها یک هفته طول می کشد.

تب معمولا نشان دهنده آنفلوانزاست

برخی ممکن است در زمان سرماخوردگی دچار تب خفیف شوند و اکثر افراد دچار این مشکل نمی شوند. در حالت ابتلا به آنفلوآنزا دمای بدن ممکن است از 37.5 تا 39 افزایش یابد. در کودکان تب شدیدتر خواهد بود. به علاوه کودکان با سرماخوردگی معمول نیز دچار تب می شوند.

در زمان ابتلا به آنفلوآنزا خستگی ممکن است چند هفته طول بکشد.

در حالت آنفلوآنزا فرد دچار دردر و خستگی شدید می شود. این ضعف و خستگی ممکن است بیشتر از 3 هفته طول بکشد – یا در سالمندان و یا افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت و یا دارای سیستم ایمنی ضعیف این دوره طولانی تر خواهد بود. در حالت سرماخوردگی ساده فرد معمولا طی چند روز حس خوبی ندارد.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو باعث سردرد می شوند.

سردرد ناشی از سرماخوردگی که در نتیجه ویروس بروز می کند، خفیف تر از سردرد ناشی از آنفلوآنزاست.

سرفه یکی از نشانه های آنفلوآنزا و سرماخوردگی است.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو بیماری های تنفسی هستند که بر روی مسیر هوایی تاثیر می گذارند و در نتیج باعث سرفه می شوند. ذات الریه یک عفونت ریوی است که یکی از پیامدهای آنفلوآنزا محسوب می شود. اگر دچار سرفه مداوم می شوید، تب بالاتر از 39 درجه و لرز را تجربه می کنید و دچار تنگی نفس یا درد قفسه سینه هستید یا خلط سبز مایل به زرد یا مخلوط به خون بالا می آورید، به پزشک مراجعه کنید.

گوش درد در نتیجه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بروز می کند.

هر دو بیماری باعث تحریک شیپور گوش می شود که گلو را به گوش میانی متصل می کند. این مشکل باعث بروز درد خسته کننده یا سوزش می شود. گوش دردهای ناشی از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا معمولا به خودی خود برطرف می شوند.

اگر درد گوش طولانی تر از بیماریتان شد یا درد شدید و ناگهانی احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید. در این حالت ممکن است دچار عفونت گوش شده باشید که نیاز به درمان دارد.

سرماخوردگی اغلب با درد گلو آغاز می شود.

این نشانه اولیه به مدت 1 تا 2 روز طول می کشد. آبریزش بینی نیز رایج است. گلو درد با آنفلوآنزا نیز بروز می کند. اما اگر مبتلا به آنفلوآنزا باشید، احتمالا دچار خستگی و دیگر علائمی می شوید که همه با هم بروز می کنند.

گرفتگی بینی نیز به معنای سرماخوردگی است.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو ممکن است منجر به عفونت سینوسی شوند. علائم این عفونت با درد عمیق و مداوم در اطرف استخوان های گونه، پیشانی یا پل بینی همراه است. این درد معمولا با حرکت دادن سر تشدید می شود. در این شرایط برای درمان عفونت سینوسی نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

بهترین و سریعترین راه برای شناخت نوع بیماری این است که آزمایشی برای این بیماری در مطب پزشک انجام دهید. با گرفتن نمونه ای از مخاط بینی یا گلو معمولا آنفلوآنزای ویروسی طی 30 دقیقه تشخیص داده می شود. اگر آزمایش حاکی از بیماری آنفلوآنزا باشد وعلائم طی 48 ساعت شروع شوند، پزشک داروهای ضد ویروس را برای درمان سریع پیشنهاد می کند.

در صورت بروز آنفلوآنزا داروهای ضد ویروس ASAP تجویز می شوند.

این داروها باعث بهتر شدن احساس شما می شوند و دوره بیماری را به مدت 1 تا 2 روز کوتاه می کنند – اگر این داروها را در 2 روز اول ابتلا به بیماری شروع کنید. محصولات بدون نسخه نیز می توانند علائمی مانند سرفه و گرفتگی بینی را کم کنند. دستورالعمل مربوط به مصرف دارو را بر روی بسته بندی با دقت مطالعه کنید تا با دارو و اثرات آن آشنا شوید.

داروهای بدون نسخه نشانه های بیماری را تسکین می دهند.

داروهایی مانند ضد احتقان ها، ضد سرفه ها و آنتی هیستامین به بهبود علائمی مانند سرفه و گرفتگی بینی کمک می کنند. استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن باعث درمان بدن درد یا سردرد می شوند.

مواد تشکیل دهنده و هشداراهای مربوط به داروها را روی بسته بندی محصول مورد نظر مطالعه کنید. بسیاری از داروهای سرماخوردگی و سرفه حاوی ترکیبات مشابه هستند، بنابراین ممکن است بدون اینکه متوجه باشید، دچار مصرف بیش از اندازه شوید. آسپیرین برای کودکان زیر 18 ماه توصیه نمی شود. از این دارو برای درمان شرایطی به نام سندروم ری در کودکان استفاده می شود.

اهمیت شستن دست ها

دست های خود را با دقت و تمیز بشویید و به این ترتیب از انتقال این بیماری به دیگران جلوگیری کنید. از صابون و آب گرم استفاده کنید. دست های خود را به مدت 20 ثانیه به هم بمالید. ناحیه بین انگشتان و اطراف ناخن های خود را فراموش نکنید و سپس کامل آنها را خشک کنید. ضد عفونی کننده های حاوی الکل نیز موثر خواهند بود.

در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا و به ویژه پس از سرفه کردن یا عطسه کردن یا تمیز کردن بینی دست های خود را با دقت بیشتری بشویید.

واکسن ها از ویروس های بی ضرر آنفلوآنزا ساخته شده اند و این ورژن از ویروس به بدن کمک می کند تا ویروس های واقعی را شناخته و با آنها مقابله کند. علیرغم گفته ها این واکسن ها منجر به بروز آنفلوآنزا نمی شوند.

واکسن آنفلوآنزا برای کودکان بیشتر از 6 ماه، خانم های باردار، بزرگسالان بیشتر از 50 سال و افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت یا سیستم ایمنی ضعیف بسیار لازم است.

آیا آنفلوانزای خوکی H1N1 هنوز تهدید محسوب می شود؟

آنفلوانزای خوکی که واگیردار نیز بود، در سال 2010 رسما به اتمام رسید. واکسن های حال حاضر از افراد در مقابل آنفلوآنزای خوکی و فصلی محافظت می کنند. هر دو نوع دارای علائم مشترک زیادی هستند: سرفه، گلو درد، تب و بدن درد. اما بسیاری از مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی دچار مشکلات معده، مانند اسهال و استفراغ می شوند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه