خانه / اختلالات خواب / خوابپریشی چیست و چطور درمان می شود؟

خوابپریشی چیست و چطور درمان می شود؟

خوابپریشی چیست و چطور درمان می شود؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on May 30Rating:

خوابپریشی

خوابپریشی اختلالات مخرب خواب است که در زمان انگیختگی از مرحله REM خواب یا انگیختگی نسبی از مرحله غیر REM خواب رخ می دهند. خوابپریشی ها عبارتند از: کابوس، راه رفتن در خواب، توهم زدگی و بسیاری مشکلات دیگر.

در این ویدئو با عجیب ترین اختلالات خواب آشنا می شوید!!

در این ویدئو با عجیب ترین اختلالات خواب آشنا می شوید!!

کابوس

کابوس ها رویدادهای شب هستند که ممکن است باعث ترس، وحشت و اضطراب شوند. معمولا شخصی که کابوس می بیند به طور ناگهانی از مرحله REM در خواب بیدار می شود و قادر به توصیف محتوای رویا نیست. خوابیدن مجدد معمولا سخت است. عوامل مختلفی باعث کابوس می شوند، از جمله بیماری، اضطراب، از دست دادن یک عزیز یا واکنش های منفی نسبت به داروها. اگر کابوس ها بیشتر از یک بار در هفته رخ می دهند و یا مانع خواب شبانه شما می شوند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

وحشت شبانه

شخص وحشت شبانه را به طور ناگهانی تجربه می کند و در حالت وحشت زده از خواب بیدار می شود، اما گیج است و قادر به برقراری ارتباط با دیگران نمی باشد. فرد در این حالت به صداها پاسخ نمی دهد و بیدار کردن کامل وی بسیار سخت است. وحشت شبانه حدودا 15 دقیقه طول می کشد که پس از آن فرد دراز کشیده و به نظر می رسد دوباره به خواب رفته است. افرادی که دچار وحشت شبانه می شوند معمولا صبح روز بعد این اتفاق را به خاطر نمی آورند. وحشت شبانه شبیه به کابوس است اما معمولا در زمان خواب عمیق اتفاق می افتد.

فرد در حالت وحشت شبانه ممکن است برای خود و دیگران خطرناک باشد زیرا اعضای بدن را به طور ناگهانی و به شدت تکان می دهد. این حالت از خوابپریشی در بین کودکان بسیار رایج است و اغلب در سنین بین 3 تا 8 سال. کودکان مبتلا به وحشت خواب معمولا در خواب راه می روند و حرف می زنند. این نوع خوابپریشی که موروثی است در بین بزرگسالان نیز مشاهده می شود. تنش های شدید احساسی یا مصرف الکل احتمال بروز این حالت را در بین بزرگسالان تشدید می کند.

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب نوع دیگری از خوابپریشی است و زمانی که رخ می دهد به نظر می رسد فرد بیدار است و در حال راه رفتن در اطراف است، اما در حقیقت او کاملا خواب است. این فرد هیچ چیز از این رویداد به خاطر نمی آورد. راه رفتن در خواب اغلب در مرحله عمیق غیر REM و در اوایل شب اتفاق می افتد (مرحله 3 و 4 خواب) و ممکن است در اوایل صبح و در مرحله REM نیز رخ دهد. این خوابپریشی در بین کودکان 5 تا 12 سال بسیار رایج است، اما در بین بزرگسالان و جوانان نیز اتفاق می افتد.

راه رفتن در خواب مورورثی به نظر می رسد. برخلاف آنچه اکثر مردم معتقدند، بیدار کردن فردی که در حال راه رفتن است خطرناک نیست. این فرد ممکن است مدت کوتاهی پس از بیدار شدن گیج باشد. گرچه راه رفتن در خواب خطرناک نیست، اما این مسئله به خودی خود می تواند خطراتی در پی داشته باشد، زیرا فرد در این شرایط نسبت به محیط خود آگاهی ندارد. در اکثر کودکان با وارد شدن فرد به دوره نوجوانی این خواب پریشی به خودی خود برطرف می شود.

توهم زایی برانگیخته (confusional arousls)

این نوع خوابپریشی معمولا زمانی رخ می دهد که فرد در اوایل شب از یک خواب عمیق بیدار می شود. این اختلال که تمایل به خواب بیش از حد یا مستی خواب نیز نامیده می شود، شامل حالت مبالغه آمیزی از آهسته بیدار شدن فرد است. در این شرایط فرد به دستورها به آهستگی واکنش نشان می دهد و ممکن است سوالاتی که از وی پرسیده می شود را به خوبی درک نکند. به علاوه فرد در این حالت در حافظه کوتاه مدت خود دچار مشکل است و روز بعد این اتفاقات را به خاطر نمی آورد.

اختلال حرکات موزون

خوابپریشی دیگر اختلال حرکات موزون نامیده می شود و اغلب در کودکان زیر 1 سال رخ می دهد. کودک در حالت دراز کشیده سر یا قسمت بالای بدن خود را بلند می کند و سپس سر خود را روی بالشت می اندازد. اختلال حرکات موزون که کوبیدن سر نیز نامیده می شود، شامل حرکاتی در دست ها و زانوها نیز می شود. این حالت معمولا درست قبل از خواب رخ می دهد.

صحبت کردن در خواب

خوابپریشی صحبت کردن در حین خواب یک اختلال انتقال خواب به بیداری است. گرچه این خواب پریشی معمولا بی ضرر است، اما می تواند باعث مختل شدن خواب اطرافیان شود. صحبتی که در خواب رخ می دهد کوتاه بوده و شامل اصوات ساده می شود. گاهی نیز ممکن است شامل صحبت های طولانی شود. فردی که در خواب صحبت می کند معمولا چیزی از آنها به خاطر نمی آورد. عوامل بیرونی از جمله تب، استرس های عاطفی یا دیگر اختلالات خواب باعث بروز این خوابپریشی می شوند.

گرفتگی شبانه عضلات پا

این خوابپریشی شامل انقباض ناگهانی و غیرارادی عضلات است که اغلب در عضلات ساق پا و در طول شب و زمان استراحت رخ می دهد. این گرفتگی ممکن است چند ثانیه تا 10 دقیقه طول بکشد، اما درد ناشی از آن طولانی تر خواهد بود. گرفتگی شبانه عضلات پا بیشتر در میانسالی و یا دوران سالمندی بروز می کند، اما به هر حال در هر سنی ممکن است فرد به این نوع خوابپریشی مبتلا شود. گرفتگی شبانه عضلات پا با سندروم پای بیقرار متفاوت است، زیرا سندروم پای بیقرار معمولا با گرفتگی یا درد همراه نیست. علت این عارضه معلوم نیست. در برخی موارد هیچ عامل بیرونی برای بروز آن وجود ندارد. گاهی نیز طولانی نشستن، کم آبی، اختلالات ساختاری (مانند کف پای صاف) باعث بروز این حالت می شوند. کشش عضلات، ورزش و مصرف آب کافی می توانند از بروز این حالت پیشگیری کنند.

فلج خواب

افراد مبتلا به فلج خواب نمی تواند بدن و اعضای خود را در زمان خواب یا در زمان بیدار شدن تکان بدهند. فلج خواب هم نوعی خوابپریشی موروثی است، اما علت بروز آن مشخص نیست. این اختلال آسیب رسان نیست، اما فردی که این نوع خوابپریشی را تجربه می کند دچار وحشت می شود زیرا علت آنچه رخ می دهد را نمی داند. فلج خواب معمولا با یک صدا یا لمس کردن فرد برطرف می شود. پس از اتمام فلج خواب فرد می تواند دوباره تکان بخورد. این حالت ممکن است تنها یک بار در طول عمرتان رخ دهد و یا ممکن است چندین بار آن را تجربه کنید.

اختلال خواب مرتبط به نعوظ

این اختلال در بین مردانی رخ می دهد که قادر به حفظ نعوظ آلت تناسلی در هنگام خواب نیستند که در مقاربت های جنسی نیز سخت است. مردها معمولا در مرحله REM در خواب نعوظ را تجربه می کنند و اختلال نعوظ در خواب ممکن است نشانه ای از اختلال نعوظ در فرد باشد.

نعوظ دردناک در خواب

این مورد نیز یک خوابپریشی مربوط به مردان است و در مرحله REM در خواب رخ می دهد. در مورد نادر نعوظ دردناک بوده و باعث می شود فرد از خواب بیدار شود. برای پیشگیری از این حالت مصرف دارو (به عنوان مثال برخی ضدافسردگی ها) مفید هستند.

ضربان نامنظم قلب

یک آریتمی قلبی – اصطلاح پزشکی برای نامنظم بودن ضربان قلب – نوعی تغییر در حالت طبیعی ضربان قلب است. افرادی که به بیماری عروق کرونر مبتلا هستند و میزان اکسیژن خون آنها کاهش پیدا کرده، با اختلالات تنفسی خواب در معرض خطر آریتمی هستند که در مرحله REM در خواب رخ می دهد. فشار مثبت و مداوم هوا (CPAP) میزان این خطر را کاهش می دهد.

اختلال رفتار REM در خواب

افراد مبتلا به اختلال رفتار در مرحله REM در خواب هستند، رویاهای دراماتیک یا خشونت آمیز در مرحله REM مشاهده می کنند. مرحله REM معمولا بدن فلج می شود، اما افراد مبتلا به این نوع خوابپریشی حتی در مرحله REM با مشاهده رویا بدن خود را تکان می دهند. اختلال رفتار REM معمولا در مردان بالای 50 سال مشاهده می شود، اما در زنان و افراد جوان تر نیز مشاهده می شود. این حالت با وحشت در خواب و صحبت در خواب متفاوت است. در این نوع خوابپریشی فرد پس از بیدار شدن تمام رویای خود را به خاطر می آورد.

دندان قروچه

در این حالت فرد به طور غیرارادی و ناآگاهانه در زمان خواب دندان های خود را ه شدت به هم می کشد. این حالت ممکن است همراه با دیگر اختلالات خواب رخ دهد. پیامدهای ناشی از دندان قروچه عبارتند از خراب شدن ظاهر دندان ها و ناراحتی عضله فک.

شب ادراری

در این شرایط فرد مبتلا در هنگام خواب قادر به کنترل ادرار خود نیست. دو نوع شب ادراری وجود دارد: اولیه و ثانویه. در نوع اولیه فرد از دوران کودکی تا کنون قادر به کنترل ادرار خود در خواب نبوده است. کودکان اغلب دچار این حالت هستند، به ویژه اگر والدین آنها در دوران کودکی به این مشکل دچار بوده اند. در نوع ثانویه فرد در ابتدا قادر به کنترل ادرار خود در خواب است، اما پس از مدتی بنا به شرایطی (از جمله دیابت، عفونت مجاری ادرار و آپنه خواب و یا اختلالات روانی) دچار مشکل شب ادراری می شود.

دیستونی های شبانه گهگاهی (NPD)

این اختلال گاهی با حالت های شبه تشنجی در طول مرحله غیر REM در خواب مشخص می شود. اکثر شواهد به NPD به عنوان حالتی از صرع اشاره می کنند. NPD معمولا چندین بار در شب رخ می دهد.

چه عاملی باعث خوابپریشی می شود؟

خوابپریشی اغلب موروثی است ، بنابراین یک عامل ژنتیکی برای آن وجود دارد. اختلالات مغزی ممکن است عامل برخی از انواع خوابپریشی ها باشند، از جمله اختلال رفتاری در مرحله REM. خوابپریشی ها گاهی براثر برخی اختلالات خواب، مانند آپنه خواب انسدادی یا برخی داروها بروز کنند.

چه کسانی در معرض خوابپریشی ها هستند؟

خوابپریشی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در بین کودکان بسیار رایج است. کودکان به خوابپریشی ها حساس تر هستند، زیرا مغز آنها بالغ نشده است. خبر خوب اینکه خوابپریشی ها معمولا با عواقب منفی در سلامتی در ارتباط نیستند و با بزرگتر شدن کودک برطرف می شوند.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع اطلاعات پزشکی کشور)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

دکتر مصطفی امیری
متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب

و 

سمیه محمدی، نگارنده و مترجم

منبع شماره 1 منبع شماره 2

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

خوابپریشی اختلالات مخرب خواب است که در زمان انگیختگی از مرحله REM خواب یا انگیختگی نسبی از مرحله غیر REM خواب رخ می دهند. خوابپریشی ها عبارتند از: کابوس، راه رفتن در خواب، توهم زدگی و بسیاری مشکلات دیگر. کابوس کابوس ها رویدادهای شب هستند که ممکن است باعث ترس، وحشت و اضطراب شوند. معمولا شخصی که کابوس می بیند به طور ناگهانی از مرحله REM در خواب بیدار می شود و قادر به توصیف محتوای رویا نیست. خوابیدن مجدد معمولا…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید!

User Rating: 4.11 ( 4 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه