خانه / تغذیه / حواس پنجگانه در انتخاب غذا

حواس پنجگانه در انتخاب غذا

حواس پنجگانه در انتخاب غذا Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Mar 7Rating:

حواس پنجگانه در غذا

هریک از حواس پنجگانه در انتخاب غذا به ما کمک می کنند. کیفیت هایی مانند ظاهر، طعم ، بو ، بافت و حرارت بعضی از عوامل حسی هستند که با آنها آشنا هستیم. بطور کلی غذا باید تمیز و جذاب باشد تا مصرف شود. شیرینی ، ترشی ، شوری ، و تلخی چهار طعم هستند که با جوانه های چشایی زبان حس می شوند. حس چشایی در افراد مختلف و حتی در طول زندگی شخص بسیار متفاوت است. این تفاوتها تا حدی مربوط به تعداد جوانه های چشایی ، حس بویایی ، شکل گیری عادات در طول سالها و بعضی بیماریها می باشد. به نظر می رسد نوزادان حس چشایی حساسی دارند. بیماریها مثل سرماخوردگی ، یا پرتودرمانی سرطان می توانند حس چشایی را تغییر دهند.

بو ، پذیرش غذا توسط افراد را کاهش یا افزایش می دهد. بوی هلو ، کباب کردن گوشت و پختن نان ممکن است خوشایند باشند. از طرف دیگر ، بسیاری از بوهای غیر غذایی مثل بوی مواد ضدعفونی کننده ، درپذیرش غذا اختلال ایجاد می کنند. بعضی داروها نیز در طعم وبوی غذا تداخل می کنند. اگر هنگام صرف یک گلابی ، بینی خود را بگیرید ، طعم گلابی بسیار کم خواهد شد.

حس غذا در دهان بر پذیرش یا رد غذا اثر می گذارد. انتظار داریم بستنی نرم و هویج یا کرفس ترد و تازه باشند. اما ممکن است از عصاره آبکی گوشت ، گوشت چرب یا لوبیا سبز ریشه دار لذت نبریم . دمای غذا نیز در پذیرفتن غذا مؤثر است . بطور کلی ، کودکان غذاهای نیم گرم را به غذاهای داغ ترجیح می دهند. در حالیکه بزرگسالان دوست دارند غذایشان داغ یا بسیار سرد باشد.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - حواس پنجگانه در انتخاب غذا

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه