خانه / تغذیه / حواس پنجگانه در انتخاب غذا

حواس پنجگانه در انتخاب غذا

حواس پنجگانه در غذا

هریک از حواس پنجگانه در انتخاب غذا به ما کمک می کنند. کیفیت هایی مانند ظاهر، طعم ، بو ، بافت و حرارت بعضی از عوامل حسی هستند که با آنها آشنا هستیم. بطور کلی غذا باید تمیز و جذاب باشد تا مصرف شود. شیرینی ، ترشی ، شوری ، و تلخی چهار طعم هستند که با جوانه های چشایی زبان حس می شوند. حس چشایی در افراد مختلف و حتی در طول زندگی شخص بسیار متفاوت است. این تفاوتها تا حدی مربوط به تعداد جوانه های چشایی ، حس بویایی ، شکل گیری عادات در طول سالها و بعضی بیماریها می باشد. به نظر می رسد نوزادان حس چشایی حساسی دارند. بیماریها مثل سرماخوردگی ، یا پرتودرمانی سرطان می توانند حس چشایی را تغییر دهند.

بو ، پذیرش غذا توسط افراد را کاهش یا افزایش می دهد. بوی هلو ، کباب کردن گوشت و پختن نان ممکن است خوشایند باشند. از طرف دیگر ، بسیاری از بوهای غیر غذایی مثل بوی مواد ضدعفونی کننده ، درپذیرش غذا اختلال ایجاد می کنند. بعضی داروها نیز در طعم وبوی غذا تداخل می کنند. اگر هنگام صرف یک گلابی ، بینی خود را بگیرید ، طعم گلابی بسیار کم خواهد شد.

حس غذا در دهان بر پذیرش یا رد غذا اثر می گذارد. انتظار داریم بستنی نرم و هویج یا کرفس ترد و تازه باشند. اما ممکن است از عصاره آبکی گوشت ، گوشت چرب یا لوبیا سبز ریشه دار لذت نبریم . دمای غذا نیز در پذیرفتن غذا مؤثر است . بطور کلی ، کودکان غذاهای نیم گرم را به غذاهای داغ ترجیح می دهند. در حالیکه بزرگسالان دوست دارند غذایشان داغ یا بسیار سرد باشد.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه