خانه / تغذیه / تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

اکثر والدین گاهی برای غذا دادن به کودکان خود دچار مشکل می شوند. یکی از بررسی ها در این زمینه نشان داده است که تبلیغات تلویزیون بر روی عادت های خوردن کودکان پیش از دبستان تاثیر می گذارد.

محققان تعداد 60 کودک 2 تا 5 سال را از نیوهمشایر و ورمونت مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی کودکان در حال عدم گرسنگی به تماشای تبلیغات غذاهای مختلف می پردازند.

بزرگسالانی که در زمان خستگی یا عصبانیت غذا می خورند، در رابطه با خوردن در حالت عدم گرسنگی اطلاعاتی دارند، اما در واقع نمی دانند که این حالت در سنین خیلی پایین شروع می شود.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

جنیفر اموند، استادیار علوم زیستی در کالج دارتموث، یکی از نویسندگان این تحقیق می باشد. او تجزیه و تحلیل داده ها را کامل کرده و سپس آنها را در یک مصاحبه مورد بحث قرار داد.

محققان با این فرضیه شروع به کار کردن که کودکان پیش از دبستان در امریکا به شدت در معرض تبلیغات غذاهای ناسالم قرار می گیرند. اما اینکه آیا تماشای چنین تبلیغاتی به بهبود عادت های غذا خوردن کمک می کند یا خیر نیاز به بررسی دارد.

بنابراین تصمیم گرفتند که این نظریه را مورد بررسی بیشتری قرار دهند. در رابطه با تاثیر این تبلیغات بر روی کودکان 9 تا 10 سال تحقیقاتی انجام شده بود، اما در مورد کودکان پیش از دبستان یافته های زیادی در دست نبود. در ادامه به چگونگی انجام بررسی می پردازیم.

برای 60 کودک میان وعده های سالم آماده شد – مانند موز و پنیر. سپس به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند تا یک برنامه تلویزیونی 14 دقیقه ای همراه با تبلیغات تماشا کنند. این تبلیغات شامل غذا یا یک فروشگاه بود. هر دو گروه مجموعه ای از برنامه های انتخاب شده المو از Sesame Street را تماشا کردند.

پس از آن برای هر دو گروه میان وعده هایی آماده شد تا در حین تماشای تلویزیون آن را بخورند. یکی از این میان وعده ها غذای تبلیغ شده بود، چیپس ذرت. یکی از این گروه ها 9 تبلیغات که هر کدام 15 تا 30 ثانیه بودند را تماشا کردند. گروه دیگر 6 تبلیغ را تماشا کردند که هر کدام 30 ثانیه طول می کشید.

آنچه محققان دریافتند این بود که کودکانی که بیشتر در معرض تبلیغات قرار می گیرند، بیشتر غذا می خورند. در حقیقت این کودکان غذای بیشتری نمی خوردند، بلکه بیشتر تمایل به خوردن غذاهای تبلیغ شده داشتند.

کالری های نابرابر

هردو گروه کودکان میان وعده هایی را مصرف کردند، اما نه به میزان برابر. زمانی که محققان نتایج را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند کودکانی که تبلیغات بیشتری تماشا کرده اند، 30 کالری بیشتر از گروه دیگر غذا خوردند.

والدین نیز گزارش کردند که کودکان حدود یک ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند و اگر به ازای هر 15 دقیقه تماشای تلویزیون 30 کالری اضافه مصرف کنند، این یعنی مصرف 120 کالری بیشتر در روز.

تمام این یافته ها به معنای منع میان وعده برای کودکان نیست، میان وعده برای کودک لازم است. اما آنچه در این بین مشکل ساز است میان وعده ای ناسالم و بدون ارزش غذایی است که کودکان مصرف می کنند. یکی از محققان از طریق حذف تبلیغات تلویزیونی از برنامه هایی که فرزندش تماشا می کند، سعی در مقابله با این مشکل دارد.

در برخی خانه ها نیز برنامه هایی که کودک تماشا می کند، توسط والدین تعیین می شوند. منع کودکان پیش از دبستان از خوردن برخی غذاها کار بسیار سختی است، به ویژه اینکه کودکان این غذاها را در بیرون از خانه نیز می بینند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی رفتاردرمانی

 

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه