خانه / دانستنی ها / ارجاعات رفتاری

ارجاعات رفتاری

ارجاعات رفتاریReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 9Rating:

ارجاع

در روانشناسی اجتماعی اسناد (attribution) فرایندی است که به دلایل رویدادها و رفتارها اشاره دارد. در زندگی واقعی نیز اسناد به کارهایی گفته می شود که هر روزه بدون آگاهی از فرایندهای اصلی و تعصباتی که منجر به استنتاج های ما می شود، انجام می دهیم. به عنوان مثال در طول یک روز عادی خصیصه های متعددی از رفتار خود و رفتار اطرافیان خود را نشان می دهید.

وقتی در امتحان نمره ی کمی می گیرید، معلم را محکوم به توضیح ندادن کامل مطالب می کنید و کاملا حقیقت مطالعه نکردن را در مورد خود فراموش می کنید. وقتی که هم کلاسی شما در همان امتحان نمره ی خوبی می گیرد، این نمره ی خوب او را به خوش شانسی وی ارجاع می دهید و این حقیقت را نادیده می گیرید که او با دقت درس را مطالعه کرده است.

چرا ما برای اسنادها و ارجاعات خارجی سعی در ساخت ارجاع های داخلی هستیم؟ بخشی از این مسئله مربوط می شود به نوع ارجاعی که تمایل داریم در یک موقعیت خاص استفاده کنیم. تعصبات شناختی اغلب نقش مهمی در این مورد بازی می کنند.

اینگونه ارجاعات چه تاثیری بر روی زندگی شما گذاشته است؟ این ارجاع هایی که هر روز انجام می دهید، تاثیر مهمی بر روی احساسات و افکار شما در مورد دیگر افراد دارد.

انواع ارجاع ها

  • ارجاع های بین فردی: وقتی داستانی را برای دوستان و آشنایان خود تعریف می کنید، تمایل دارید داستان را به شکلی تعریف کنید که خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کنید.
  • ارجاع های پیش بینی شده: ما تمایل داریم مسائل را به روشی ارجاع دهیم که برایمان قابل پیش بینی باشد. اگر کسی به ماشین شما صدمه ای بزند، علت آن را پارک کردن در آن پارکینگ خاص می دانید، در نتیجه برای جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد، در آینده از پارک کردن در آن پارکینگ خودداری خواهید کرد.
  • ارجاع توضیحی: از این نوع ارجاع برای مهنادار کردن دنیای پیرامون خود استفاده می کنیم. برخی دارای سبک توضیحی خوش بینانه هستند، در حالیکه برخی دیگر بیشتر دارای ارجاعات بدبینانه هستند. افرد دارای سبک خوش بینانه هستند، به وقایع مثبت به علل پایدار، داخلی و جهانی و به رویدادهای منفی به علل بی ثبات، خارجی و خاص ارجاع می کنند. بالعکس افراد داری سبک بدبینانه، به رویدادهای منفی به عنوان دلایل داخلی، پایدار و جهانی ارجاع می کنند و به رویدادهای مثبت به عنوان دلایل خارجی، پایدار و دلایل خاص اشاره می کنند.

تئوری های ارجاع:

روانشناسان نیز تئوری های مختلفی را برای کمک بیشتر به درک چگونگی توضیح کار فرایند ارجاع ارائه می کنند.

تئوری حس مشترک هیدر:

ارجاع0

فریتز هیدر در کتاب خود به نام “روانشناسی روابط بین فردی”، در سال 1958 بیشنهاد داد که مردم دیگران را مشاهده می کند، رفتار آنها را تجزیه می کنند و چنین فعالیت هایی را با احساسات مشترک خود توضیح می دهند. هیدر این توضیحات را به ارجاعات داخلی یا ارجاعات داخلی تقسیم بندی کرد. ارجاعات خارجی آنهایی هستند که در موقعیتهای اجباری مورد سرزنش قرار می گیرند و ارجاعات داخلی نیز ویژگی های فردی هستند که مورد سرزنش قرار می گیرند.

تئوری استنتاج سازگار:

در سال 1965، ادوارد جونز و کیت دیویس بیان کردند که افراد استدلال هایی که درباره ی دیگران می کنند براساس فعالیت های عمدی آنهاست و نه عملکردهای تصادفی. وقتی فردی رفتار خاصی را نشان می دهد، دیگران به دنبال یک انطباق بین انگیزه ها و رفتار وی می باشند. نتیجه گیری هایی که این افراد می کنند براساس درجه ی انتخاب، انتظار رفتار و اثرات آن می باشد.

نتیجه گیری های تعصبی و خطاها

به آخرین باری که در امتحان روانشناسی نمره ی خوبی گرفتید، فکر کنید. شانس این است که شما موفقیت خود را به عوامل داخلی نسبت بدهید. به عنوان مثال دو عبارت ” من در امتحان موفق شدم به این دلیل که باهوش هستم.” و ” من در امتحان موفق شدم، چون به خوبی مطالعه کرده و آماده بودم.” توضیحات رایجی هستند که برای قضاوت در مورد عملکردهای خود استفاده می کنید.

حال اگر در امتحان زیاد موفق نباشید چطور؟ روانشناسی اجتماعی دریافته که در چنین موقعیتی فرد شکست خود را به نیروهای خارجی ارجاع می دهد. توجیحاتی که در این مواقع فرد برای خود بیان می کند عبارتند از ” معلم سوالهای سختی در امتحان آورد، به همین خاطر من موفق نشدم.” یا ” محل آزمون خیلی گرم بود و نمی توانستم به خوبی تمرکز کنم.” دقت کنید که هر دوی این عبارات به فاکتورهای خارجی اشاره دارند و فرد در قبال شکست خود مسئولیتی نمی پذیرد.

روانشناسان به این وضعیت با عنوان تعصب نسب به خود، یاد می کنند. چرا ما بیشتر تمایل داریم که موفقیت خود را به ویژگی های شخصیتی خود نسبت بدهیم و در مقابل شکستمان فاکتورهای خارجی را متهم کنیم؟ محققان معتقدند که مقصر دانستن فاکتورهای خارجی در مقابل شکست ها و ناامیدی ها به حفظ اعتماد به نفس کمک می کند.

اسنادهای اساسی خطا

در مورد دیگران، تمایل داریم دلایل را به فاکتورهای داخلی ارجاع دهیم، از جمله ویژگی های شخصیتی و متغیرهای خارجی را نادیده بگیریم و یا اینکه به حداقل می رسانیم. این امر به ویژه در فرهنگ فردگرایی بسیار رایج است. روانشناسان به این ویژگی به عنوان اسنادهای اساسی خطا اشاره می کنند، گرچه متغیرهای موقعیتی نیز خیلی مهم می باشند، به هرحال ما به طور خودکار علت را به ویژگی های درونی ارجاع می دهیم.

اسنادهای اساسی خطا علت سرزنش دیگران به خاطر نداشتن کنترل بر روی کاری که انجام می دهند را توضیح می دهد. عبارت سرزنش قربانی معمولا توسط روانشناسان اجتماعی برای توصیف موقعیتی استفاده می شود که در آن قربانی های بی گناه را به خاطر جرم های در نتیجه ی بدبختی سرزنش می کنند.

در چنین مواردی، مردم قربانی را برای محافظت از خود در مقابل رویدادها متهم می کنند، قربانی برای محافظت از خود رفتارهای خاصی دارد یا اینکه برای جلوگیری از رویداد رفتارهای محتاطانه و پیشگیرانه انجام نمی دهد. مثال هایی از این سبک عبارتند از قربانیان تجاوز به عنف، بازماندگان خشونت خانگی، قربانیان آدم ربایی که به این متهم می شوند که به گونه ای رفتار کرده اند که فرد متجاوز را تحریک کرده اند.

محققان معتقدند که جهت گیری ادراک باعث می شود افراد به اشتباه تصور کنند که قربانی می توانسته رویداد را پیش بینی کند، بنابراین باید اقداماتی برای پیشگیری از آن می کرده است.

جهت گیری عمل کننده – ناظر

وقتی قرار است رفتار خود را توضیح دهیم، تمایل داریم جهت گیری برخلاف ارجاع خطای اصلی داشته باشیم. وقتی اتفاقی می افتد بیشتر نیروهای خارجی را سرزنش می کنیم تا ویژگی های شخصیتی خود را. در روانشناسی این تمایل جهت گیری عمل کنند – ناظر نامیده می شود.

چگونه می توانیم این تمایل را توضیح دهیم؟ یک دلیل آن این است که ما در موقعیت خودمان اطلاعات بیشتری داریم تا در مورد دیگران. وقتی قرار است فعالیت های خود را توضیح دهیم، شما اطلاعات بیشتری در مورد خودتان و متغیرهای موقعیتی مربوط به خود دارید. وقتی قرار است رفتار شخص دیگری را توضیح دهید، اطلاعات زیادی در مورد آن شخص ندارید و فقط چیزهایی را می دانید که مشاهده می کنید.

جای تعجب نیست که مردم  که کار خود را به خوبی انجام می دهند، کمتر به قربانی اختلاف عمل کننده و ناظر دچار می شوند. از آنجایی که شما در مورد شخصیت و رفتار افرادی که به آنها نزدیک هستید، بیشتر می دانید، بنابراین بهتر می توانید دیدگاه آنها را شناخته و از علت رفتار آنها در یک موقعیت خاص آگاه شوید.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه