خانه / اختلالات خواب / آپنه خواب / اختلال خواب در کودکان

اختلال خواب در کودکان

اختلال خواب در کودکانReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 8Rating:

مشکل خواب درکودکان

در نتیجه ی تحقیقات جدید، آگاهی در مورد تاثیر کمبود خواب بر روی کودکان افزایش یافته است و بیشتر والدین به کلینیک های تست خواب کودکان رو آورده اند. آندرا پترسون و دکتر جودیت ایوانز، مدیر مرکز ملی پزشکی خواب کودکان، در این باره توضیح می دهند:

بیشتر تحقیقات تاثیر مخرب کمبود خواب شبانه را بر روی کودکان مشخص می کند، تعداد فزاینده ای از کودکان در بررسی های خواب شبانه مشابه Sci-Fi را تحمل می کنند. مطالعات انجام شده در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی برای تشخیص مشکلات خواب انجام می شوند، مشکلاتی مانند آپنه ی خواب و مشف ریشه ی مشکلاتی مانند مشکلات رفتاری و توجهی.

تحقیقات اخیر نشان داده اند مه اختلالات خواب در کودکان منجر به بروز مشکلات دیگری مانند چاقی، مشکلات یادگیری و حافظه و احتمال افزایش مشکلات روانی در دوره های بعدی زندگی  – به ویژه استرس و افسردگی – می شود. تعداد رو به رشد کودکان مبتلا به اختلال توجه و بیش فعالی و اوتیسم نشان داده که در این کودکان اختلال خواب نیز شایع است. اینگونه است که سه چهارم کودکان با شرایط عصبی یا روانی دچار بی خوابی هم هستند.

علاوه بر این، علائم ADHD و اختلالات خواب بسیار مشابه به نظر می رسند. جودیت آونز، مدیر پزشکی خواب در مرکز بین المللی پزشکی در واشنگتن، می گوید:” متخصص اطفال می خواهد که به فرزند من ریتالین تجویز کند زیرا تصور می کند دچار ADHD می باشد، اما من می خواهم که اطمینان حاصل کنم که آیا مشکل خواب در مورد فرزندم وجود ندارد.” کودکانی که دچار اختلالات خواب هستند، بی قرار، پریشان و بی توجه هستند.

در سال 2012 تعداد 2517 مرکز معتبر خواب وجود داشت که توسط آکادمی امریکایی پزشکی خواب تایید شده بودند که از این میان 623 مرکز بیمارانی با سن و سال کمتر از 13 سال داشتند. در سال 2007 تعداد 1395 مرکز معتبر وجود داشت که از این بین 493 مرکز کودکان را مداوا می کرد. بسیاری از مراکز مربوط به بزرگسالان نیز به مداوای کودکان می پرداختند، تا حدی به این خاطر که بزرگسالان با انجام مطالعاتی شروع به مداوای خود می کنند.

همین اواخر در یکی از شب های سه شنبه، خواب شبانه ی ماسون بروک 5 ساله با تعدادی از اسباب بازی هایش که در کنارش بودند، در مرکز ملی پزشکی کودکان برای پی بردن به علت خر و پف کردن وی، مورد بررسی قرار گرفت. هفت سیم رنگی به سر ماسون متصل شده بودند و تعداد بیشتری به پاهایش وصل شده بودند و سرش نیز با باند پیچیده شده بود.

پدر ماسون می گوید ماسون در مورد خر و پف خود می کوید:” من مانند متور ماشین خرخر می کنم.”

یکی از متداولترین مشکلات خواب در کودکان مشکل خوابیدن و همچنین تداوم خواب و به طور کلی کم بسته نگاه داشتن چشم است. یکی دیگر از مشکلات رو به افزایش آپنه ی خواب است. آپنه ی خواب، مشابه آنچه بزرگسالان دچار آن هستند – توقف در تنفس و پریدن مکرر از خواب – حدود 1 تا 3 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، گرچه پزشکان معتقدند این عدد بسیار بزرگتر از این است.

یکی از متخصصان در مرکز خواب در نیویورک می گوید که مهمترین مشکل مربوط به خرخر کردن با صدای بلند است. این متخصص معتقد است که اگر شما صدای خرخر کودک را بیرون اتاق وی بشنوید، این یعنی بروز مشکل. بنابراین کودکان زیادی خرخر می کنند و این امر به هیچ وجه طبیعی و بامزه نیست. این والدین نمی دانند که خرخر کردن فرزندشان در واقع یک نشانه است.

مهم ترین عامل خرخر در کودکان لوزه های بزرگ و وجود آدنوئید، بافتی در پشت حفره ی بینی، است. بین سنین 3 تا 5 سال مسیر هوا هنوز کوچک است، اما لوزه ها و آدنوئید در بزرگترین حالت خود هستند. در بزرگسالان نیز اضافه وزن و چاقی می تواند منجر به آپنه ی خواب شود.

مطاله ی خواب کودکان

در زمان بررسی خواب ماسون به وسیله ی سیم های متصل به سر، پزشک در مانیتور درمی یابد که فرد در کدام مرحله از خواب است. سیم های متصل شده به کنار چشم ها نیز میزان سرعت حرکت چشم ها یا REM را بیان می کند.    سیم های متصل به پاها نیز میزان حرکت پاها را نشان می دهد. باند پیچیده شده در اطراف قفسه ی سینه و شکم نشانگر میزان سختی تنفس کودک است. پراب های چسبیده به بینی و دهان جریان هوا و دمای آن را اندازه می گیرند. مانیتور متصل شده به انگشت هم نیز سطح اکسیژن خون را نشان می دهد.

ترس در خواب

بررسی های خواب گاهی اوقات برای تشخیص مشکلاتی مانند راه رفتن در خواب و یا ترس در خواب استفاده می شوند. علاوه بر این می توانند به تشخیص سندروم پا کمک کنند، سندروم پا یک اختلال نورولوژیکی مزمن است که اغلب با حرکت پاها خود را نشان می دهد. بررسی های خواب معمولا برای کودکانی که دچار مشکل خوابیدن یا تداوم خواب هستند، نیاز نیست. برای این کودکان برخی مشکلات رفتاری و عادت ها می تواند مشکل ساز شده باشد، از جمله مصرف کافئین، تماشای تلویزیون قبل از رفتن به تخت و یا استرس.

چالش های خاصی در انجام مطالعات خواب در کودکان وجود دارد. تکنیسین ها در مراکز خواب کودکان باید مهارت برقراری ارتباط با کودکان، به ویژه کودکان نوپا، را داشته باشند تا این کودکان نیز سیم های متصل به بدنن خود را تحمل کنند. در برخی مراکز تکنیسین ها منتظر می مانند تا کودک بخوابد و سپس کار اتصال سیم ها را به اندام کودک آغاز می کنند.

یک ساعت پس از خوابیدن، ماسون بیدار شد و توسط نور نارنجی روی مانیتور اکسیژن که به انگشتش چسبیده بود، میخکوب شد.او انگشتش را دائم به داخل دهان عروسک دایناسورش می برد و خارج می کرد. متخصص خواب نیز این اتفاقات را از طریق یک مانیتور کوچک سیاه و سفید تماشا می کرد. وقتی ماسون پراب روی بینی خود دست زد، پزشک از طریق یک میکروفون که در اتاق شنیده می شد، گفت: “من دارم تو رو می بینم، به اون دست نزن.” ماسون متوقف شد و دیگر حرکتی نکرد.

خواب کودکان متفاوت از خواب بزرگسالان است. کودکان زمان بیشتری را در خواب عمیق و دوره ی REM سپری می کنند. دکتر میندل در این باره می گوید:” به همین خاطر است که وقتی کودک شما در ماشین می خوابد، می توانید او را به خانه ببرید و لباس هایش را عوض کنید بدون اینکه از خواب بیدار شود.”

اگر آپنه ی خواب به خاطر التهاب لوزه ها و آدنوئید باشد، معمولا درمان آن از طریق جراحی و برداشتن لوزه ها انجام می شود. برخی پزشک ها ابتدا آنتی بیوتیک ها و استروئیدهای بینی را برای کوچک کردن لوزه ها استفاده می کنند.

ویکاش مودی، متخصص گوش اطفال در نیویورک، می گوید که حدود 80 درصد بیماران او کودکانی هستند که خرخر می کنند و مشکل خواب دارند. در سال های اخیر پیشرفت هایی در جراحی لوزه ها حاصل شده است. اکنون جراح فقط 95 درصد بافت را حذف می کند. این امر خطر خونریزی را نیز کم می کند و دردر کمتری را نیز برای کودک به همراه دارد.

Cpap1

اگر دلیل آپنه ی خواب چاقی باشد، کودک طی یک برنامه ی غذایی وزن خود را کم می کند. در مورد بزرگسالان نیز استفاده از ماسک CPAP توصیه می شود. CPAP ماسکی است که هوا را وارد مسیر هوا می کند و مانع از کاهش آن می شود. ماسک برای کودکان و بزرگسالان یکی است، اما برای کودکان ماسک کوچکتر استفاده می شود. دکتر میندل می گوید که در حال حاضر در کلینیک خود 300 مورد کودک وجود دارند که از ماسک CPAP استفاده می کنند.

در سال 2011 طی یک تحقیق انجام شده، به تعدادی نوجوان که مشکل آپنه ی خواب داشتند، ماسک CPAP تجویز شد که به طور مرتب نیز از آن استفاده می کردند، پس از مدتی میزان توجه این نوجوانان و نمرات آنها بهتر شد.

ماتئو باتیستی حتی هنوز 2 ساله نشده بود که مادرش نگران نفس کشیدن او در خواب شد. مادر ماتئو می گوید: ” می توانستم از اتاق کناری صدای نفس کشیدن و خرخر کردن او را بشنوم، صدای گرفته و خفه. او در طول روز هم خیلی خسته و حساس بود.”

پس از اینکه مادر ماتئو به خاطر این مشکل به پزشک مراجعه کرد، طی یک بررسی خواب شبانه آپنه ی خواب در ماتئو تشخیص داده شد. در یک عمل جراحی لوزه های ماتئو برداشته شدند و اکنون او دیگر خرخر نمی کند. مادر ماتئو می گوید:” اینکه می بینم آرام و بدون خرخر کردن می خوابد حس خوبی پیدا می کنم.”

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه