خانه / اختلالات خواب / بی خوابی / آیا بدن تنها دارای یک ساعت می باشد؟

آیا بدن تنها دارای یک ساعت می باشد؟

%d8%b3%d8%a7%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d8%af%d9%86

همه این واقعیت را باور دارند که هر چه ساعات کم خوابی یا بی خوابی بیشتری داشته باشند، بیشتر خسته خواهند شد. اما اگر تمام شب را بیدار بمانید، عکس این مسئله را تجربه خواهید کرد: در ساعت 4 صبح می توانید چشمان خود را کاملا باز نگه دارید و در ساعت 8 صبح نیز کاملا هوشیار و پرانرژی به نظر می رسید. چرا با گذشت زمان کمتر احساس خواب آلودگی می کنید به جای اینکه بیشتر این احساس را داشته باشید؟

دانشمندان معتقدند که مغز ما یک ریتم شبانه روزی طبیعی را دنبال می کند که با طلوع خورشید زمان بیدار شدن را به ما اعلام می کند. اکنون نیز تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شدند که درست بودن این نظریه را تایید می کنند. اما در تایید این یافته ها محققان یک مسئله کاملا تعجب آور کشف کردند: مغز دارای ساعت های متعددی است.

طی انجام اسکن ها و MRI های مختلف از فعالیت مغز در گروهی از بزرگسالان که در طول شب بیدار ماندند، نشان داد که خواب آلودگی مربوط به دو عامل است: تعداد ساعت هایی که شخص بیدار مانده است و ریتم شبانه روزی. ریتم شبانه روزی یک ساعت داخلی است که باعث بیداری و هوشیاری بدن در هنگام صبح می شود و در ساعات تاریکی و انتهای روز خستگی را به بدن القا می کند.

کشف مهم دانشمندان این بود که تمام بخش های مغز همزمان و به یک صورت تحت تاثیر این دو عامل قرار نمی گیرند. به عبارت دیگر بعضی بخش های مغز بیشتر تحت تاثیر بیداری شبانه قرار می گیرند برخی دیگر بیشتر تحت تاثیر ساعت روز هستند. و اینکه بخش های مختلف مغز به تغییرات در طول روز واکنش نشان می دهند.

پییر ماکووت یکی از محققان در بلژیک در این باره می گوید: این اولین باری است که شواهدی در مورد ساعت های متعدد مغز ما وجود دارد.

تحقیقات زیادی که رفتارهای انسان را مورد بررسی قرار داده اند، به ما می گویند که بخشی از آنچه باعث خواب آلودگی می شود، مدت زمان بیدار ماندن ماست و دانشمندان این را محرک خواب می نامند. محرک خواب را به عنوان یک ساعت شنی در نظر بگیرید: هر چه بیشتر بیدار بمانیم، بیشتر احساس هوشیاری کرده و تمایل به بیدار ماندن داریم.

اما تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد بدن ما با ریتم شبانه روزی در یک چرخه 24 ساعته نیز کنترل می شود. این ریتم بین ساعت های 2 تا 4 صبح و 1 تا 3 بعداز ظهر باعث می شود بیشترین احساس خواب آلودگی را داشته باشیم.

برای انجام این تحقیق جدید نیز محققان از اسکن و MRI مغز 33 بزرگسال استفاده کردند تا فعالیت مغز را کنترل کنند. این افراد 42 ساعت بی وقفه بیدار بودند و یک دوره خواب 12 ساعته سپری کردند. اسکن ها نشان دادند که جریان خون که میزان فعالیت مغز را در یک حالت خاص نشان می دهد، در حقیقت طبق ریتم شبانه روزی در بعضی بخش های مغز و طبق محرک خواب در برخی بخش های دیگر نوسان دارد.

در زمان بیداری افراد مجموعه ای از تست ها را کامل کردند که زمان واکنش آنها را مورد بررسی قرار می داد. محققان در صدد بودند دریابند مدت زمان بیخوابی چه تاثیری بر روی زمان واکنش این افراد دارد.

یافته ها حاکی از این هستند که حدود 16 تا 18 ساعت بیخوابی عملکرد شناختی شما نسبتا ثابت باقی می ماند. اگر تمام شب را بیدار بمانید عملکرد شما نیز دچار مشکل می شود که بدترین حالت آن در ساعت 4 تا 6 صبح می باشد.

اساس این تحقیقات بیان می کند که بخش های مختلف مغز شما دارای محدوده زمانی خاص خود می باشند. بعضی از بخش های مغز دقیقا ریتم شبانه روزی مورد انتظار را دنبال می کنند و برخی دیگر خیلی بیشتر تحت تاثیر تغییر در روند خواب هستند. این یافته ها مهم هستند، زیرا درک دانشمندان را نسبت به چگونگی تاثیر بیخوابی و بیدار ماندن طولانی مدت بر روی مغز و برخی عملکردهای مغز تغییر داد.

یافته های بیشتر در مورد کارهای شیفتی

تحقیقات بیشتری برای اثرات کارهای شیفتی، تاخیر جت، اختلالات خواب و افزایش سن بر روی بدن و عملکردهای شناختی ما لازم است و اینکه این عوامل چگونه می توانند کیفیت خواب را بدتر سازند و بر روی سلامت جسمی ما تاثیر بگذارند.

تشخیص اختلالات کار سختی است، زیرا این اختلالات دارای علائم مشابهی با دیگر مشکلات مانند ADHD یا بیش فعالی هستند.

منبع:

http://www.huffingtonpost.com/entry/our-brains-probably-run-on-more-than-one-body-clock-scientists-say_us_57b1f9c8e4b007c36e4f83f3

نگارنده: سمیه محمدی

افزایش کیفیت خواب به صورت غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا-آلومینادر کرج نیز انجام می پذیرد

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22852673

021-22852784

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، خیابان آزادی تقاطع شادمان، جنب داروخانه اعتصام. پلاک 409. طبقه همکف، واحد 27

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک،تغذیه

شماره های تماس

021-66069755

021-66159118

021-66159121

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا  و برای دریافت نشانی دقیق اینجا کلیک کنید.

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09125131136

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان امیرحسنی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

6 نظر

 1. سلام ۶۲ ساله دبیر بازنشسته در شیراز.به خاطر کم بد و صبح خواب‌ی دکتر ملاتونین و ترازودن ۵۰ تجویز کردند.من فقط ترزودن مصرف میکنم که خیلی موثر بوده در سه شب.اشکالی نداره ملاتونین مصرف نکنم.با تشکر

 2. با سلام 42 ساله دبیر اموزش و پرورش .دو سال هست که دچار استرس و اضطراب میشوم در خواب حول و هوش ساعت 5 تا 6 صبح با یه فکر بد از خواب میشوم دچار تپش قلب و بی قراری میشوم .هر شب قرص سیتالوپرام 20 یک عدد میخورم ورزش والیبال و یوگا و مدیتیشن هم انجام میدهم همیشه ولی بازم دچار حالاتی که گفتم میشوم شما رو بخدا کمکم کنید هر دکتری هم میرم نتیجه نداره . ممنون از شما

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بهتراست علاوه بر درمان دارویی درمان غیردارویی تحت نظر جناب دکتر محرمی نیز در شعبه رسالت و یا شریعتی را در پیش بگیرید.

 3. سلام داكتر صاحب محترم و دچار كم خرابى شدم سن من ٢٧ است. در كشور جرمنى هستم. اگر قرص ملاتونين استفاده كنم نقص ندارد. لطفآ كمك كنيد.

  • فرزانه جعفری

   سلام، دوست عزیز توصیه میشود برای رفع مشکل خوابتان حتما با یک روانشناس صحبت کنید و از مصرف خودسرانه هر دارویی قطعا پرهیز نمایید چرا که موجب تاثیرات منفی بر بدنتان خواهد بود.

@tehranskin
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه