tDCS – درمانی برای آینده

tdcs0

تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS) روشی غیرتهاجمی و بدون درد در تحریک مغز است که از جریان های الکتریکی برای تعدیل فعالیت های نورونی در قسمت های خاصی از مغز استفاده می شود. یک جریان ثابت با شدت پایین از طریق الکترودهای کوچک متصل به پوست به منظور افزایش یا کاهش فعالیت های نورونی، به مغز منتقل می شود. گرچه علاقمندی به روش tDCS به دهه ی 1960 مربوط می شود، اما بیشتر از نیمی از مقالات در رابطه با tDCS در دو سال اخیر منتشر شده اند.

علیرغم بررسی های زیاد در رابطه با برنامه های مختلف برای tDCS، استفاده از این روش هنوز در برخی کلینیک ها پذیرفته نشده است. این روش مورد تایید FDA نیست و بیشتر یک روش آزمایشگاهی باقی مانده است. گرچه tDCS بر روی شرایط مختلفی، از جمله افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی، پارکینسون، آلزایمر، دردهای مزمن، فیبرومیالژیا و سکته ی مغزی مورد آزمایش قرار گرفته، اما اثربخشی آن تا حد زیادی بی نتیجه باقی مانده است.

تحقیقات بسیاری که tDCS را مورد بررسی قرار داده اند، در سال 2015 منتشر شده اند، به علاوه برخی از تحلیل ها اثر بخشی این روش را در شرایط مختلف مورد آزمایش قرار داده اند. با جمع آوری اطلاعات موجود در رابطه با tDCS در یک موقعیت خاص، این اطلاعات مفید خواهند بود و به محققان اجازه می دهند تا داده را مرتب سازی کنند و برنامه های امیدوار کننده ای را tDCS نشان داده اند.

یادگیری و حافظه

tdcs1

ادعاهایی وجود دارد که بیان می کند tDCS می تواند شناخت را در جمعیت بزرگسال سالم افزایش دهد، به ویژه حافظه ی کاری و زبان را بهبود می بخشد، بنابراین به این روش به عنوان ابزار بهبود بخش عصبی اشاره می شود.

روش tDCS به عنوان یک تعدیل گر عصبی نیز مورد اشاره قرار می گیرد، که شامل افزایش یا کاهش طولانی مدت در انتقال سیگنال ها بین عصب ها می شود. با تقویت کردن یا تضعیف کردن اتصالات عصبی می تواند یادگیری یا شکل گیری حافظه را تسهیل بخشد، به عنوان مثال به بهبود عملکرد مغز پس از سکته کمک می کند.

بررسی تاثیرات یک جلسه درمان tDCS نشان داده که این روش دارای تاثیر قابل توجهی روی عملکردهای شناختی مختلف از جمله زبان، حافظه ی اپیزودیک و یا حافظه ی کاری نیست. به هرحال احتمال اثربخشی این روش را پس از چند جلسه رد نمی کند.

در حقیقت کزارش های مختلفی مربوط به تحقیقات انجام شده بر روی موضوعات پزشکی وجود دارد که بیان می کنند tDCS می تواند عملکرد کلامی و یادگیری کلامی را بهبود بخشد و فرایندهایی مانند یادگیری کلامی، تسلط و میزان یادگیری کلامی را نیز تسریع کند.

این نتایج می توانند در درمان کمبودهای زبانی که با شرایط پاتولوژیک مختلف همراه هستند، موثر باشند. در حقیقت tDCS برای افزایش اثربخشی درمان توانبخشی پس از سکته ی مغزی مورد استفاده قرار می گیرد و به نظر می رسد نتایج امیدوار کننده بود و حاکی از این می باشند که tDCS، علیرغم تنوع در پارامترهای تحریک و ویژگی های بیماری، در بهبود مهارت های زبانی موثر است.

بهبود زبان می تواند در زمینه ی خواندن کلمات نیز استفاده شود. استفاده ی مکرر از tDCS در بزرگسالان مبتلا به خوانش پریشی نشان داده که این روش به طور قابل توجهی می تواند باعث بهبود سرعت خواندن و تسلط فرد شود.

علاوه بر این ها گزارش هایی وجود دارند که حاکی از تقویت حافظه هستند. مطالعات مختلف نوعی بهبود در حافظه ی کاری و حافظه ی اتفاقی و نوعی افزایش در دقت و پاسخ گویی را در افراد سالم نشان می دهد. اما هنوز هم شواهد برای کاربردهای بالینی کافی در نظر گرفته نمی شوند.

تاثیرات تقویت حافظه در بیماری های آلزایمر و پارکینسون مفید می باشد. باز هم نتایج امیدوارکننده ی زیادی گزارش شده اند، اما نتایج متناقض زیادی هم وجود دارند.

صرع

tdcs

دیگر تاثیرات tDCS نیز اخیرا مورد بررسی قرار گرفته اند. یک تحلیل و بررسی از تاثیرات گزارش شده ی tDCS در صرع نشان داده اند که شواهدی در مطالعات حیوانی و بالینی وجود دارند که نشان می دهند این روش می تواند یک درمان بی خطر و موثر باشد.

67 درصد از تحقیقات بالینی ارزیابی شده در این تحقیق کاهش چشمگیری از حملات صرع و تا حدود 83 درصد فعالیت صرعی بین تشنج ها را نشان می دهند.

وزوز گوش

tDCS می تواند تاثیر موثری نیز روی وزوز گوش داشته باشد، به این صورت که بلندی و آزاردهندگی این صدا را کاهش می دهد، به هرحال دارای تاثیر طولانی مدت نیست. در عین حال بهبود فاکتورهای تحریک در این روش، ممکن است tDCS را به اولین روش درمانی موثر برای وزوز گوش تبدیل کند.

صرف نظر از اینکه tDCS چقدر می تواند امیدوار کننده باشد، هنوز مسائل حل نشده و ابهاماتی در رابطه با این روش وجود دارد که مانع استفاده از این روش به عنوان یک روش بالینی عمومی می شود. آنچه در مورد کاربرد این روش مهم است این است که تا زمانیکه فاکتورهای تحریک در یک محدوده ی امن قرار داشته باشند، به نظر می رسد tDCS دارای عوارض جانبی نامطلوبی نباشد. با توجه به سادگی tDCS و میزان پژوهش های انجام شده بر روی این روش، به نظر می رسد می تواند در آینده به یکی از روش های درمانی عمومی تبدیل شود.

به هبره برداری تجاری این روش نیز دقت داشته باشد. استفاده از دستگاه های تحریک مغز در حال افزایش است، اما اگر به روش اشتباه مورد استفاده قرار گیرند، به راحتی می توانند به مغز آسیب برسانند.

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «tDCS – درمانی برای آینده»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *