10 نوع اعتیاد شگفت انگیز

child ignored by parents

  1. اعتیاد به تلفن های همراه: نمی توانید تلفن همراه خود را رها کنید، اینطور نیست؟ تمام مدت آن را با خود دارید و هر چند دقیقه یک بار آن را چک می کنید. حتی آخر هفته ها نمی توانید تلفن خود را خاموش کنید. اطرافیان خود را نادیده می گیرید تا یک متن از فردی دریافت کنید که فاصله زیادی از شما دارد. در این باره تحقیقات زیادی انجام نشده، اما دانشمندان در حال بررسی ابزار مورد علاقه انسان ها هستند تا دریابند که آیا انسن تبدیل به یک معتاد دیجیتالی شده یا خیر.
  2. اعتیاد به قهوه: آیا می دانید که کافئین نوعی ماده مخدر است؟ به محض اینکه از خواب بیدار می شوید، به سمت کافئین می روید. بدون آن احساس خوبی ندارید. ترک کردن آن 7 تا 10 روز طول می کشد. مصرف زیاد قهوه جرم محسوب نمی شود، اما پزشک ها سوء مصرف زیادی را گزارش کرده اند – البته تا حدودی به خاطر نوشیدنی های انرژی زا. اگر قهوه بیش از حد مصرف نمی کنید، بنابراین بی ضرر است.
  3. اعتیاد به شکلات و دیگر شیرینی ها: گاهی باید کمی شیرینی بخورید و خوردن آن را نیز نمی توانید متوقف کنید. حس بدی نداشته باشید – چرا که غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا، چربی و قند می توانند درست مانند مواد مخدر مغز را تحت تاثیر قرار دهند. اینکه گاهی نوشیدنی ها و بستنی های شیرین می خورید به معنای اعتیاد داشتن به شیرینی نیست، اما اگر میزان آن از کنترل خارج شود، منجر به بروز مشکلات دیگر خواهد شد.
  4. اعتیاد به خرید: همه ما چیزهایی خریده ایم که با آن احتیاجی نداشته ایم. اگر این مسئله زیاد اتفاق بیفتد، آنچه واقعا نیاز دارید دوپامین است، یک ماده شیمیایی برای مغز که احساس خوبی کنید. اعتیاد به خرید به معنای مشکل در کنترل محرک ها یا اضطراب می باشد. به علاوه خرید کردن بیش از حد می تواند باعث بروز مشکلات مالی، حقوقی و اجتماعی شود.

Young woman walking with shopping bags, low section

5.   اعتیاد به قمار: 8 میلیون امریکایی دچار این مشکل هستند. چگونگی انجام آن مهم نیست، اما مهم این است که در زمان قمار در مغز دوپامین تولید شده و باعث خوشحالی فرد می شود. اما اگر شانس با فرد همراه نباشد، مشکلات زیاد اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی برای وی رخ خواهد داد.

6.   اعتیاد به جراحی پلاستیک: برخی افراد دچار وسواس های بدشکلی بدن و ناهنجاری می شوند. این مشکل به خاطر وجود برخی مواد شیمیایی در مغز رخ می دهد که در اعتیاد هم نقش مهمی دارند.

اعتیاد به جراحی پلاستیک

7.  اعتیاد به ورزش: یک ورزش خوب و مناسب می تواند شما را از اعتیاد دور نگاه دارد، اما تا زمانی که به خود ورزش اعتیاد پیدا نکیند. ورزش می تواند به یادگیری مغز کمک کند که باعث سریع شدن دوران بهبود می شود.

8.  اعتیاد به رسانه های اجتماعی: آیا زمان زیادی را در فیس بوک و تویتر صرف می کنید؟ مطالعات جدید نشان داده اند که شما ممکن است در میان آن 10 درصد از کاربران رسانه های اجتماعی باشید که واقعا گیر افتاده اند. سرعت تصادفی پست ها به همان شیوه بر روی مغز تاثیر می گذارد که کوکائین این کار را انجام می دهد. به علاوه به اشتراک گذاشتن جزئیات بیشتر در مورد خودتان با دیگران نیز نوعی احساس مثبت در شما ایجاد می کند و اشتیاق شما را برای این کار افزایش می دهد.

9.   اعتیاد به سکس: در این حالت فرد با برقراری بیشتر رابطه جنسی، لذت کمتری می برد، بنابراین سعی می کند بیشتر این کار را انجام دهد. شاید فرد دارای میل قوی باشد و می تواند این کار را زیاد انجام دهد. اگر دچار این مشکل هستید، مغز شما مانند مغز یک فرد معتاد به مواد مخدر عمل می کند

10.   اعتیاد به خورشید: اشعه ماورا بنفش (UV) نوعی ماده شیمیایی به نام اندورفین، در بدن آزاد می کند. این ماده شیمیایی در شما حس خیلی خوبی ایجاد می کند، اما در معرض آفتاب سوختگی، تاول و سرطان پوست قرار می گیرید. برخی افرادی که به طور مکرر آفتاب می گیرند، دچار این مشکلات می شوند. دیگران نیز ممکن است دچار وسواس فکری، عملی یا اختلال بدشکلی بدن شده باشند.

اعتیاد چگونه شروع می شود؟

هر چیزی که خلق و خوی شما را تغییر دهد می تواند اعتیاد آور باشد. حسی که در هنگام دیدن یک پیام کوتاه یا کفش مورد علاقه خود پیدا می کنید، باعث می شود تمایل به تکرار آن داشته باشید. این همان چیزی است که نمی توانید بدون آن زندگی کنید.

آیا همه اعتیادها شبیه هم هستند؟

آیا اعتیاد به استفاده از تلفن همراه یا اعتیاد به خرید مانند اعتیاد به مواد مخد است؟ می دانیم که تمام این موارد به طور مشابه روی مغز تاثیر می گذارند. اما محققان در مورد تفاوت های اینگونه اعتیادها به توافق نرسیده اند. به هرحال اگر عادتی دارید که کنترل آن برای شما سخت است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *