10 روش جهت كاهش درد هاي ناشي از اختلال درد

getty_rf_photo_of_women_in_hula_hoops_in_class

  • افزايش سطح اندورفين با ورزش

چنانچه دچار اختلال درد هستيد و ورزش نميكنيد، بايد بدانيد كه بدون ورزش كردن نيرو و قدرت ماهيچه هايتان از دست ميرود و در نتيجه درد وخيم تر ميگردد. خوشبختانه حتي انجام ورزش هاي كوچك نيز سبب آزاد شدن اندورفين (مواد شيميايي نشاط آور در مغز كه روحيه را افزايش داده و درد را تسكين ميدهد) ميگردد. در خصوص انجام ايروبيك و تمرينات كششي با پزشكتان مشورت كنيد.

 

  • تنفس، مديتيشن و بيوفيدبك

متاسفانه تعدادي كمي از ما براي متوقف كردن اشتباهاتمان و آرام كردن ذهن وقت ميگذاريم. تنفس عميق، بيوفيدبك و مديتيشن همگي از تكنيك هاي مديريت استرس محسوب ميشوند كه بدن را آرام ميسازند و اين امر منجربه تسكين درد ميگردد. جهت فراگيري اين تكنيك ها با پزشكتان مشورت كنيد، اما تا آن زمان ميتوانيد اين دستورالعمل را انجام دهيد:

آرام باشيد، چشمانتان را ببنديد، به آرامي نفس بكشيد، سپس به آرامي هوا را خارج سازيد.

 

شماره تماس های اصلی پزشکان جایروس برای نوبت گیری سریعتر

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

 

  • اجتناب از مصرف الكل

شما جهت تسكين تنش هاي ناشي از اختلال درد به يك خواب با كيفيت در طول شب نيازمنديد. اگرچه مصرف الكل ميتواند در به خواب رفتن موثر باشد، اما به همان نسبت نيز منجربه يك خواب كوتاه و بي كيفيت و كاهش مرحله رم خواب (REM) ميگردد. در نتيجه خواب شبانه آسوده و راحتي نخواهيد داشت.

 

  • ترك سيگار

برخي از افراد درد و تنش را از طريق كشيدن سيگار بطور موقتي تسكين ميدهند. اما جالب اينجاست كه كشيدن سيگار در دراز مدت در واقع رابطه مستقيم با درد دارد! سيگار كشيدن سبب كند شدن روند بهبودي، وخيم شدن گردش خون و افزايش خطر ابتلا به مشكلات دژنراتيو ديسك ناشي از كمر درد ميگردد. چنانچه جهت ترك سيگار به يك انگيزه نياز داريد، رهايي از درد ميتواند تنها انگيزه باشد. در خصوص برنامه و داروهاي مربوط به ترك سيگار با يك پزشك مشورت كنيد.

 

  • تقويت بدن با تغذيه مناسب

چنانچه از درد ناشي از اختلال درد رنج ميبريد و تصميم داريد به بدنتان كمك كنيد، تصميمتان را به تاخير نياندازيد. يكي از روش ها جهت قدرتمند نگه داشتن بدن، داشتن يك رژيم غذايي متعادل ميباشد. تغذيه صحيح قند خون را اصلاح ميكند، وزن را متعادل نگه ميدارد، خطر بروز مشكلات قلبي را كاهش ميدهد و به هضم غذا كمك ميكند. سعي كنيد يك رژيم غذايي حاوي غلات سبوس دار، محصولات تازه و پروتئين هاي كم چرب را دنبال كنيد.

 

  • كمك به پزشك، كمك به خودتان

تهيه يك دفترچه جهت يادداشت روزانه درد، يك روش عالي جهت كمك به پزشك در تشخيص و درمان موثر اختلال درد خواهد بود. در پايان هر روز از 1 تا 10 به درد خود نمره بدهيد. سپس اموري را كه در طول روز انجام داده ايد و چگونگي تاثير فعاليت ها بر دردتان را يادداشت كنيد. در هر مراجعه به پزشك دفترچه خود را همراه داشته باشيد تا در مورد يافته هايتان با وي مشورت كنيد.

 

  • برنامه آرامش و تعيين محدوديت

با مراقبه هاي سلامت جسمي و رواني ميتوان درد را بهتر كنترل و مديريت كرد. چنانچه نياز به استراحت داريد. اين مراقبه ميتواند به منزله “نه” گفتن به يك دعوت به مهماني باشد، يا ميتواند به منزله يك برنامه منظم ماساژ، يا گذاشتن يك قرار شام با دوستان جهت بالا بردن روحيه خود باشد.

 

  • منحرف كردن ذهن

با تمركز كردن روي درد، تنها ميتواند آنرا وخيم تر سازيد. يك نسخه موثر در اين رابطه، مشغول ساختن خود با اموريست كه تمركز ذهن را از درد دور ميكند. به آشپزي بپردازيد، باغباني كنيد و چيزهاي جديد بياموزيد. حتي اگر با اين روش نتوانيد درد را كنترل كنيد، ميتوانيد مابقي عمرتان را مديريت كنيد. پس از همين حالا دست بكار شويد!

 

  • آشنايي با داروهايتان

با اثربخشي و عوارض جانبي داروهايي كه مصرف ميكنيد، بخوبي آشنا شويد. سپس با ساير گزينه هاي درماني را نيز آشنا شويد. هدفتان داشتن وضعيت رواني طبيعي باشد. ممكن است داروهاي مختلفي در مشكل شما اثربخش باشند.

 

  • شما تنها نيستيد

از هر 3 نفر، 1 نفر از اختلال درد رنج ميبرد، بنابراين تنها شما به اين اختلال دچار نميباشيد. مهمترين كاري جهت كمك به خود ميتوانيد انجام دهيد اين است كه با اطرافيانتان در تماس باشيد. احساساتتان را به خانواده و دوستان بازگو كنيد، زيرا در غير اينصورت آنها هيچگاه متوجه احساستان نميشوند. از آنها كمك بخواهيد. درباره مشكلتان اطلاعات بيشتري كسب كنيد و دانسته هاي خود را با ديگران به اشتراك بگذاريد و با يكديگر تبادل نظر كنيد.

 

چنانچه تصور ميكنيد خود يا يكي از عزيزانتان از اين اختلال رنج ميبريد، همين امروز با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا تماس حاصل نماييد. جهت برقراری ارتباط با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا می توانید از شماره های تماس موجود بر روی صفحه وب سایت استفاده نماييد.

 

گردآوري و ترجمه: مينو زرفش

منبع :    www.webmd.com


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - 10 روش جهت كاهش درد هاي ناشي از اختلال درد

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های اصلی پزشکان جایروس برای نوبت گیری سریعتر

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: