چگونه منظم بودن را به فرزندم آموزش دهم؟

نکاتی برای آموزش به کودکان که اتاق خود را مرتب کنند…

بله، کودکان شما می توانند یاد بگیرند تا بدون هیچ گونه فشاری از طرف شما اتاق خود را مرتب کنند…

اگر شما فرزندی دارید، به خوبی می دانید که همیشه باید با آن ها کشمکش کنید تا اتاق خود را مرتب کنند_ کشمکشی که احتمالا پایان نمی یابد تا زمانی که خودتان دست به کار شوید و اتاق را مرتب کنید. کلید پیروزی در این نبرد این است که به کودکان خود آموزش دهید که چطور خودشان این کار را انجام دهند_ عادت هایی که در کودکی شکل می گیرند (هم عادت های خوب و هم عادت های بد) در تمام طول عمر فرد باقی می مانند.

در اینجا 7 نکته وجود دارد که می تواند به کودکان شما کمک کند تا یاد بگیرند که اتاق خود را بدون فشاری از سوی شما مرتب کنند…

آموزش را از سنین پایین شروع کنید.

تلاش کنید تا قبل از اینکه کودکتان به سن نوجوانی برسد عادت نظم و ترتیب را در او پرورش دهید. سنین نوجوانی بدون ایجاد درگیری های غیر ضروری نیز به اندازه ی کافی دشوار است. لازم است آموزش ها را از وقتی که هنوز فرزندتان در سنین پایین (حتی زیر 7 سال) است شروع کنید.

اجازه دهید فرزندانتان به شما کمک کنند.

احتمالا از فرزندان خود انتظار دارید تا روزی به طور مستقل زندگی کنند. بنابراین در شروع کودکی، به فرزند خود آموزش دهید تا در تمیز نگه داشتن اتاق خود (و همچنین در سایر کارهای روزمره که مناسب سن او هستند) کمک کند. از سنین پیش دبستانی یک سری وظایف خانگی لذت بخش ( کمک در آشپزخانه به صورت بازی و استفاده از جاروهای دستی کوچک که بسیار جذاب هستند) را برای او تنظیم کنید، می توانید متوجه شوید که کودک شما در طول انجام این کارها تبدیل به یک دستیار مشتاق می شود.

اگر فرزند شما به سنی رسیده که راه می رود، بنابراین می تواند اسباب بازی هایش را بعد از بازی در جعبه ی خود قرار دهد و پوشک کثیف را داخل سطل زباله بیاندازد. کودکان بزرگتر می توانند تخت خود را مرتب کنند، وسایل بازی را در قفسه ی خود قرار دهند، لباس خود را آویزان کنند، و لباس های تاشدنی را در کمد لباس ها قرار دهند.

لوازم مناسب را فراهم کنید.

زمانی که در اتاق کودک وسایل مناسبی برای چیدن وسایلش وجود ندارد نمی توانید از او انتظار داشته باشید که اتاقش کاملا مرتب باشد. با مجهز کردن اتاق فرزندتان به وسایل مورد نیاز تمیز و مرتب نگه داشتن اتاق را برای او آسان کنید:

 • یک جعبه ی اسباب بازی بزرگ
 • یک قفسه یا جعبه برای قرار دادن اسباب بازی های کوچک
 • یک جا لباسی برای آویزان کردن لباس های هفته
 • جعبه های جمع آوری وسایل در زیر تخت
 • جایی برای قرار دادن حیوانات اسباب بازی
 • قلاب هایی برای آویزان کردن لباس ها، کوله پشتی ها و کلاه ها

برچسب زدن کار را آسان می کند.

زمانی که سن کودک شما خیلی پایین است برچسب ها دوست شما هستند. با استفاده از آن ها می توانید برای کمد لباس ها(تی شرت، زیر شلواری، جوراب و غیره)، جعبه های جمع آوری پلاستیک( مداد رنگی، لوازم هنری، لگوها)، قفسه( کتاب ها، بسته های علمی)، و هرچیز دیگری که لازم می دانید، برچسب تهیه کنید. اگر کودک شما هنوز قادر به خواندن نیست، روی برچسب ها به جای کلمات از تصاویر استفاده کنید. با این کار کودک شما یک یادآور دارد که باعث می شود کمک کند تا هرچیزی را پس از استفاده در جای خودش قرار دهد.

برای هرچیزی جایی وجود دارد و هرچیزی باید در جای خود قرار گیرد.

عادات از رفتارهای تکرار شونده و پایدار به وجود می آیند. اگر شما به فرزند خود آموزش دهید که هر چیزی در اتاق جای خاص خودش را دارد، و لازم است که بعد از هر بار استفاده به جای خود برگردانده شود، مرتب کردن در نهایت تبدیل به بخشی از سرشت او می شود.

این کار اهمیت دارد چرا که برای کودک سخت است که تنها با گفتن جمله ی ساده ی “اتاقت را مرتب کن” رفتار نظم و ترتیب را در خود نهادینه و تبدیل به عادت کند. وقتی کودکانتان درک کردند هر چیزی باید کجا قرار بگیرد از آن ها بخواهید که اتاق را مرتب کنند.

کودک خود را درک کنید.

کودکان مختلف به شیوه های متفاوتی یاد می گیرند، و هر کودکی یک شخصیت منحصر به فرد دارد. بنابراین لازم است که برای هریک از فرزندان خود بر اساس سن، مهارت و شخصیت آن ها انتظارات و روش های مناسبی داشته باشید.

برای کودک خود مدل درست رفتاری باشید.

این غیر منطقی است که از کودک خود انتظار داشته باشید اتاق خود را مرتب نگه دارد در حالی اتاق خودتان شبیه منطقه ی جنگی است.

کودکان_ به خصوص وقتی در سنین خیلی پایین هستند_ بیشتر از طریق مشاهده و تقلید یاد می گیرند. بنابراین مثال های رفتاری درستی برای فرزندان خود بسازید.حوله ی خود را آویزان کنید، نه اینکه آن را روی تخت خود بیاندازید. اجازه ندهید ظرف های شب قبل تا صبح روز بعد نشسته در ظرف شویی باقی بماند و غیره.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://www.thespruce.com/teaching-children-to-clean-their-rooms-4075323″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *