چگونه از کودکم در برابر سوء استفاده جنسی محافظت کنم؟

سوء استفاده جنسی از کودک

تربیت جنسی کودکان برای جلوگیری از سوء استفاده جنسی  

سوءاستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از مواقع تیتر خبرها شده است و آمارهای وحشتناکی در این باره  شنیده ­ایم. ولی ممکن است برای بسیاری از ما آموزش محافظت از قسمت­های خصوصی کودکمان در اولویت­های بعدی قرار گیرد. اغلب ما گاهی گرفتار این چرخه می­شویم که بالاخره برای او توضیح خواهم داد و به تجربه دیده ­ایم که آن لحظه هیچ وقت نخواهد رسید یا اگر برسد ممکن است که دیگر به کار نیاید و دیر شده باشد. همچنین به علل زیادی ما این مساله را ساده می­گیریم و به آمارها توجه نمی­کنیم یا می­گوییم این اتفاق برای کودک من نمی­افتد یا اینکه می­خواهیم معصومیت کودکانمان را حفظ کنیم حتی ممکن است که اصلا خودمان با این موضوع احساس راحتی نکنیم و یا اینکه مسائل دیگری در اولویت ما قرار گرفته باشند که مجبور باشیم به آن­ها بپردازیم.

در ادامه به روش­هایی آسان، سریع و موثر برای آموزش محافظت از اندام­های خصوصی در کودکان­ می­پردازیم:

1. جو را سبک کنید

بدون شک محافظت از اندام خصوصی خود موضوعی مهم است اما کودکان به ندرت جذب مسائل جدی می­شوند. قسمت­های خصوصی ما با­مزه هستند و می­توانند صداهای خنده­ داری تولید کنند و همچنین اسم­های بامزه ­ای هم دارند. چه بخواهیم و چه نخواهیم بچه­ ها هم از این موضوع باخبرند و به آن می­خندند و اسم­های متفاوتی را از والدین و دوستان خود یاد می­گیرند. اول به این مساله اعتراف کنید و اجازه دهید که خنده به عنوان یک راهکار هم فرزندتان را وارد موضوع کند هم راه برای صحبت­های جدی باز شود.

2. اندام­های خصوصی و حفاظت از آن را مهم نشان دهید

آنچه ما از کارکرد اندام­های جنسی به عنوان بزرگسال می­دانیم بسیار پیچیده ­تر از آن مسائلی است که کودکان ما باید از آن­ها اطلاع یابند. اما آن­چه به کودک خود می­گوییم بسیار ساده است. تنها چیزی که کودک شما لازم دارد بداند این است که اندام­های جنسی برای عملکرد بدن ما مهم هستند و همچنین آنها عضوی آسیب پذیرند، پس باید از آن­ها مراقبت کنیم. در اینجا مهم است که اهمیت اندام­های جنسی مورد تاکید قرار گیرد.

3. آموزش را به یاد ماندنی کنید

به کودکیتان برگردید و درس­هایی که بهتر یاد می­گرفتید را به یاد آورید. کلمات هم قافیه، نقاشی­های رنگارنگ و همراه کردن مسائل با هیجانات مثبت از ابزارهای قدرتمند یاد­گیری هستند. برای مثال می­توانید از شعر سازی استفاده کنید و با کودک بخوانید: آن­چه توی شلوار منه فقط و فقط مال منه، نباید کسی اونو لمس کنه یا ببینه، مگر اینکه اون دکتر باشه اونم وقتی که من حالم بده، پس اون چیزی که تو شلوار منه فقط و فقط مال منه. مادران در این زمینه می­توانند از خلاقیت­های خودشان استفاده کنند و متناسب با سبک یادگیری فرزندانشان روشی جالب و مفرح را انتخاب کنند.

بسیار بهتر است که به جای اینکه کودکتان را از افراد غریبه یا شیطان صفت بترسانید، با آگاهی که به وی می­ دهید او را قدرتمند سازید. پس به آن­ها دستورالعمل­های ساده و روشن بدهید تا در موقعیت­های مشکل سریع به ذهنشان برسد.

4. راهبردهایی واضح برای عمل کردن بدهید

وقتی برای کودک ما واضح باشد که چه باید انجام دهد، توانمند می­شود. پرس و جو از بازماندگان این سوء استفاده ­ها نشان می­دهد که یکی از بیشترین پاسخ­ها در با مواجه شدن با فرد متجاوز، خشک شدن است چون بچه ­ها واقعا متوجه نمی­شوند که چه اتفاقی دارد می­افتد. پس جمله “چه کار می­کردی اگر…؟”را به صورت بازی در بیاورید تا کودک یاد بگیرد که در شرایط استرس­ زا دست به چه کاری بزند، این تمرین­ها در کودک موجب تشخیص خطر می­شود. همچنین مهم است که برای کودک روشن کنید پس از اینکه برای او اتفاقی افتاد چه کار کند. این خیلی مهم است که بلافاصله مساله را برای یک فرد مورد اعتماد تعریف کند، کسی که بتواند به او اعتماد کند، همچنین به او گوشزد کنید که رازهای مرتبط با اندام­ها خصوصی نباید هرگز نگهداری شوند، زیرا همیشه افراد سوء استفاده گر، از کودک می خواهند این مساله را به صورت یک راز نگه دارد.

5. با تکرار کردن تقویت کنید

مطمئنا دیده ­اید که کودکان آهنگ­های مورد علاقه خود را بارها و بارها تکرار می­کنند این­کار نشان می­دهد که کودکان چگونه مسائل را یاد می­گیرند. پس آن چیزی را که می­خواهید کودکتان به خوبی به یاد بسپارد، تکرار کنید. مثلا می­توانید ماهی یکبار به مرور آموزش­ها بپردازید. زمانی آن­ها درس خود را یاد گرفته ­اند که بتوانند بدون تامل همین مسائل را به شما آموزش دهند. در واقع این کودکان شما هستند که به شما نشان می­دهند چه زمانی برای یادگیری آن­ها کافی است، ولی در کل باید دانست که اینگونه آموزش ها نباید هیچ گاه متوقف شوند بلکه باید متناسب با سن کودک تغییر کنند.

6. از اوایل کودکی شروع کنید

هرچه آموزش به کودکانمان را سریع­تر آغاز کنیم بهتر است. مطالعات نشان می­دهد که اکثریت سوء استفاده­ ها از کودکان در سنین بین 3 تا 8 سالگی اتفاق می­افتد و حتی ممکن است این آزارها توسط کودکی دیگر صورت گیرد و برای ما مهم است که کودک ما در جریان اجتماعی شدن از رفتارهای مناسب و نامناسب آگاه باشد. پس هرچه زودتر در این­باره اقدام کنید.

7. تربیت جنسی کودکتان را در اولویت قرار دهید

یک کودک آموزش دیده و آگاه کمتر ممکن است که با شرایط دشوار مواجه شود، زیرا متجاوزان به دنبال افراد آسیب ­پذیر و ناتوان می­گردند و در واقع آن­چه شکار می­کنند سکوت و آسیب پذیری است. متاسفانه سو استفاده از کودکان در تمامی جوامع وجود دارد و تفاوتی نمی­کند که افراد از چه رنگ و نژادی با چه اعتقاد و سطح درآمدی باشند. بر اساس آمارهایی که به گوش می­رسد و اینکه شما مسئول مراقبت از فرزندتان هستید، 15 دقیقه وقت گذاری برای تربیت جنسی کودکانتان در ماه می­تواند شما، خانواده ­تان و همچنین یک جامعه را از رنج و آزار حفظ کند. پس به نظر شما این مساله نباید جزء مهم­ترین اولویت­هایتان قرار بگیرد؟ انتخاب با خود شماست که چه زمان با ایجاد آگاهی و اطلاعات صحیح، سپری محافظتی برای فرزندان خود ایجاد کنید.

 

 

 

 

 

 

پانته ­آ فیروزی 

روانشناس

جهت مطالعه رفتار با نوجوان اینجا کلیک کنید

[button color=”blue” size=”small” link=”http://www.parenting.com” target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *