سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

چگونه از کودکم در برابر سوء استفاده جنسی محافظت کنم؟

سوء استفاده جنسی از کودک
سوء استفاده جنسی از کودک

تربیت جنسی کودکان برای جلوگیری از سوء استفاده جنسی  

سوءاستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از مواقع تیتر خبرها شده است و آمارهای وحشتناکی در این باره  شنیده ­ایم. ولی ممکن است برای بسیاری از ما آموزش محافظت از قسمت­های خصوصی کودکمان در اولویت­های بعدی قرار گیرد. اغلب ما گاهی گرفتار این چرخه می­شویم که بالاخره برای او توضیح خواهم داد و به تجربه دیده ­ایم که آن لحظه هیچ وقت نخواهد رسید یا اگر برسد ممکن است که دیگر به کار نیاید و دیر شده باشد. همچنین به علل زیادی ما این مساله را ساده می­گیریم و به آمارها توجه نمی­کنیم یا می­گوییم این اتفاق برای کودک من نمی­افتد یا اینکه می­خواهیم معصومیت کودکانمان را حفظ کنیم حتی ممکن است که اصلا خودمان با این موضوع احساس راحتی نکنیم و یا اینکه مسائل دیگری در اولویت ما قرار گرفته باشند که مجبور باشیم به آن­ها بپردازیم.

در ادامه به روش­هایی آسان، سریع و موثر برای آموزش محافظت از اندام­های خصوصی در کودکان­ می­پردازیم:

1. جو را سبک کنید

بدون شک محافظت از اندام خصوصی خود موضوعی مهم است اما کودکان به ندرت جذب مسائل جدی می­شوند. قسمت­های خصوصی ما با­مزه هستند و می­توانند صداهای خنده­ داری تولید کنند و همچنین اسم­های بامزه ­ای هم دارند. چه بخواهیم و چه نخواهیم بچه­ ها هم از این موضوع باخبرند و به آن می­خندند و اسم­های متفاوتی را از والدین و دوستان خود یاد می­گیرند. اول به این مساله اعتراف کنید و اجازه دهید که خنده به عنوان یک راهکار هم فرزندتان را وارد موضوع کند هم راه برای صحبت­های جدی باز شود.

2. اندام­های خصوصی و حفاظت از آن را مهم نشان دهید

آنچه ما از کارکرد اندام­های جنسی به عنوان بزرگسال می­دانیم بسیار پیچیده ­تر از آن مسائلی است که کودکان ما باید از آن­ها اطلاع یابند. اما آن­چه به کودک خود می­گوییم بسیار ساده است. تنها چیزی که کودک شما لازم دارد بداند این است که اندام­های جنسی برای عملکرد بدن ما مهم هستند و همچنین آنها عضوی آسیب پذیرند، پس باید از آن­ها مراقبت کنیم. در اینجا مهم است که اهمیت اندام­های جنسی مورد تاکید قرار گیرد.

3. آموزش را به یاد ماندنی کنید

به کودکیتان برگردید و درس­هایی که بهتر یاد می­گرفتید را به یاد آورید. کلمات هم قافیه، نقاشی­های رنگارنگ و همراه کردن مسائل با هیجانات مثبت از ابزارهای قدرتمند یاد­گیری هستند. برای مثال می­توانید از شعر سازی استفاده کنید و با کودک بخوانید: آن­چه توی شلوار منه فقط و فقط مال منه، نباید کسی اونو لمس کنه یا ببینه، مگر اینکه اون دکتر باشه اونم وقتی که من حالم بده، پس اون چیزی که تو شلوار منه فقط و فقط مال منه. مادران در این زمینه می­توانند از خلاقیت­های خودشان استفاده کنند و متناسب با سبک یادگیری فرزندانشان روشی جالب و مفرح را انتخاب کنند.

بسیار بهتر است که به جای اینکه کودکتان را از افراد غریبه یا شیطان صفت بترسانید، با آگاهی که به وی می­ دهید او را قدرتمند سازید. پس به آن­ها دستورالعمل­های ساده و روشن بدهید تا در موقعیت­های مشکل سریع به ذهنشان برسد.

4. راهبردهایی واضح برای عمل کردن بدهید

وقتی برای کودک ما واضح باشد که چه باید انجام دهد، توانمند می­شود. پرس و جو از بازماندگان این سوء استفاده ­ها نشان می­دهد که یکی از بیشترین پاسخ­ها در با مواجه شدن با فرد متجاوز، خشک شدن است چون بچه ­ها واقعا متوجه نمی­شوند که چه اتفاقی دارد می­افتد. پس جمله “چه کار می­کردی اگر…؟”را به صورت بازی در بیاورید تا کودک یاد بگیرد که در شرایط استرس­ زا دست به چه کاری بزند، این تمرین­ها در کودک موجب تشخیص خطر می­شود. همچنین مهم است که برای کودک روشن کنید پس از اینکه برای او اتفاقی افتاد چه کار کند. این خیلی مهم است که بلافاصله مساله را برای یک فرد مورد اعتماد تعریف کند، کسی که بتواند به او اعتماد کند، همچنین به او گوشزد کنید که رازهای مرتبط با اندام­ها خصوصی نباید هرگز نگهداری شوند، زیرا همیشه افراد سوء استفاده گر، از کودک می خواهند این مساله را به صورت یک راز نگه دارد.

5. با تکرار کردن تقویت کنید

مطمئنا دیده ­اید که کودکان آهنگ­های مورد علاقه خود را بارها و بارها تکرار می­کنند این­کار نشان می­دهد که کودکان چگونه مسائل را یاد می­گیرند. پس آن چیزی را که می­خواهید کودکتان به خوبی به یاد بسپارد، تکرار کنید. مثلا می­توانید ماهی یکبار به مرور آموزش­ها بپردازید. زمانی آن­ها درس خود را یاد گرفته ­اند که بتوانند بدون تامل همین مسائل را به شما آموزش دهند. در واقع این کودکان شما هستند که به شما نشان می­دهند چه زمانی برای یادگیری آن­ها کافی است، ولی در کل باید دانست که اینگونه آموزش ها نباید هیچ گاه متوقف شوند بلکه باید متناسب با سن کودک تغییر کنند.

6. از اوایل کودکی شروع کنید

هرچه آموزش به کودکانمان را سریع­تر آغاز کنیم بهتر است. مطالعات نشان می­دهد که اکثریت سوء استفاده­ ها از کودکان در سنین بین 3 تا 8 سالگی اتفاق می­افتد و حتی ممکن است این آزارها توسط کودکی دیگر صورت گیرد و برای ما مهم است که کودک ما در جریان اجتماعی شدن از رفتارهای مناسب و نامناسب آگاه باشد. پس هرچه زودتر در این­باره اقدام کنید.

7. تربیت جنسی کودکتان را در اولویت قرار دهید

یک کودک آموزش دیده و آگاه کمتر ممکن است که با شرایط دشوار مواجه شود، زیرا متجاوزان به دنبال افراد آسیب ­پذیر و ناتوان می­گردند و در واقع آن­چه شکار می­کنند سکوت و آسیب پذیری است. متاسفانه سو استفاده از کودکان در تمامی جوامع وجود دارد و تفاوتی نمی­کند که افراد از چه رنگ و نژادی با چه اعتقاد و سطح درآمدی باشند. بر اساس آمارهایی که به گوش می­رسد و اینکه شما مسئول مراقبت از فرزندتان هستید، 15 دقیقه وقت گذاری برای تربیت جنسی کودکانتان در ماه می­تواند شما، خانواده ­تان و همچنین یک جامعه را از رنج و آزار حفظ کند. پس به نظر شما این مساله نباید جزء مهم­ترین اولویت­هایتان قرار بگیرد؟ انتخاب با خود شماست که چه زمان با ایجاد آگاهی و اطلاعات صحیح، سپری محافظتی برای فرزندان خود ایجاد کنید.

 

 

 

 

 

 

پانته ­آ فیروزی 

روانشناس

جهت مطالعه رفتار با نوجوان اینجا کلیک کنید

لینک منبع
اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: