چپ دست ها را بیشتر بشناسید!

چپ دست ها

برای افراد چپ دست شاید دنیا کمی غیرمنصفانه به نظر برسد. تقریبا تمام ابزاری که ساخته شده، از قیچی گرفته تا تجهیزات ورزشی و غیره، برای افراد راست دست طراحی شده اند. علاوه بر این تا چند سال پیش به دلیل اعتقادات اشتباه چپ دست ها مجبور بودند با دست راست خود بنویسند یا غذا بخورند.

این وضعیت همچنان در بسیاری از مناطق و کشورها رایج است. حتی در زبان بعضی کشورها لغت مورد استفاده برای چپ یا چپ دست ریشه در برخی خرافات دارد، به عنوان مثال در زبان ایتالیایی لغت sinistra به معنای چپ می باشد که از کلمه لاتین sinister به معنای شیطانی گرفته شده است.

چرا از هر 10 نفر یک نفر چپ دست است؟

اولین پاسخی که به ذهن می رسد این است که این 10 درصد تحت تاثیر ژنتیک متفاوت از دیگران شده اند. بررسی های زیادی که در این زمینه بر روی دوقلوها انجام شد، نشان داد که تاثیر ژنتیک بر روی چپ دست شدن حدود 25 درصد است.

درصد به دست آمده ممکن است موثر باشد، اما رقم بالایی نیست. طی بررسی های دیگری که انجام شد، محققان دریافتند که ژنتیک آنقدر هم که تصور می شود بر روی این مسئله تاثیر ندارد. آنچه دریافتند این است که DNA که بر روی چپ دست یا راست دست شدن ما تاثیر می گذارد، همان است که عدم تقارن بدن را نیز تعیین می کند. همه ما انسان ها بدن متقارنی داریم، اما اگر به درون بدن خود دقت کنیم، در بین اندام داخلی ما عدم تقارن زیادی مشاهده می شود.

سیتوس اینورسوس (situs inversus) یا معکوس بودن اندام داخلی بدن نیز ممکن است در این مسئله دخیل باشد. سیتوس اینورسوس شرایط خیلی نادری است که بر اثر آن اندام داخلی و مهم بدن در محلی معکوس از محل عادی خود قرار گرفته اند، به عنوان مثال قلب در سمت راست بدن و کبد و کیسه صفرا در سمت چپ بدن قرار دارند. محققان معتقدند ژنی که باعث بروز این عارضه می شود، بر روی دست مسلط افراد نیز تاثیر می گذارد.

به هرحال اینکه چرا اکثر مردم راست دست و تنها 10 درصد مردم چپ دست هستند، هنوز به طور قطع مشخص نشده است. از طرف دیگر بعضی افراد هم هستند که تا حدی می توانند از هر دو دست خود استفاده کنند.

مسئله چپ دست یا راست دست بودن منحصر به انسان ها نیست و در بین حیوانات نیز این تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال گزارشاتی وجود دارد که اکثر طوطی ها از پای چپ خود استفاده می کنند و خرس های قطبی نیز بیشتر چپ دست هستند. به هرحال این مسئله نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

واقعیت های علمی در مورد چپ دست ها:

 • چپ دست ها بیشتر دچار حساسیت می شوند.
 • بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به میگرن هستند.
 • بیشتر دچار بی خوابی می شوند.
 • بیشتر از نیمکره راست مغز خود استفاده می کنند.
 • سه برابر بیش از دیگران در معرض اعتیاد به الکل هستند – نیمکره راست مغز مقاومت کمتری در برابر الکل دارد.
 • درصد بالایی از آنها باهوش هستند.
 • چپ دست ها 4 تا 5 ماه دیرتر به بلوغ می رسند.
 • بیشتر از دیگران دچار لکنت زبان و خوانش پریشی یا دیسلکسی می شوند.
 • چپ دست های مرد دو برابر چپ دست های زن هستند.
 • درک سه بعدی بهتری دارند.
 • چند کار را به خوبی همزمان با هم انجام می دهند.
 • 39 درصد بیشتر از راست دست ها دچار مشکلات جنسی هستند و به همجنس گرایی رو می آورند.
 • چپ دستها بیشتر در معرض بیماری های روحی و روان پریشی هستند، به ویژه اسکیزوفرنی و اختلال اسکیزوافکتیو
 • افراد چپ دست تغییرات تن صداها را راحت تر متوجه می شوند.
 • در بین غارنشین ها هم چپ دست ها وجود داشتند که در اقلیت بوده اند.
 • چپ دستها در ورزش هایی که دو رغیب در مقابل هم بازی می کنند، موفق ترند، به عنوان مثال بوکس، تنیس، بیس بال.
 • چپ دستها بیشتر دچار ترس و وحشت می شوند.
 • چپ دستها بیشتر دچار احساسات و عواطف منفی می شوند و میزان عصبانی شدن آنها نیز بالاتر از دیگران است.

[button color=”blue” size= medium” link=” http://www.sciencealert.com/here-s-why-are-some-people-left-handed-according-to-science” target=”blank” ]منبع شماره 1[/button] [button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.huffingtonpost.com/entry/12-little-known-facts-about-left-handers_us_55d39e97e4b0ab468d9ec794″ target=”blank” ]منبع شماره 2[/button] [button color=”blue” size=”medium” link=” http://leftyfretz.com/25-facts-about-left-handed-people/” target=”blank” ]منبع شماره 3[/button]

توصیه میکنیم ویدئوی زیر را در مورد چپ دستها تماشا کنید:

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *