چطور با اضطراب جدایی از فرزندم کنار بیایم؟

یاد بگیرید که چطور بدون ترس یا اضطراب خداحافظی کنید…

یاد بگیرید که چطور هنگام خداحافظی اضطراب جدایی را تسکین دهید.

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

اضطراب جدایی چیزی نیست که فقط بچه ها احساس کنند. والدین نیز آن را تجربه می کنند!

دیلون می پرسد: من یک والد تنهای نسبتا جدید هستم. 3 ماه از زمانی که من و همسرم جدا شدیم می گذرد، و هنوز جدا شدن از پسر 18 ماهه ام، هم از نظر فیزیکی و هم احساسی برایم دردناک است. من و همسر سابقم سعی می کنیم به لحاظ قانونی عمل کنیم و من اجازه ی ملاقات پسرم را دارم، اما هنوز سخت است. به خصوص که به نظر می رسد پسرمان به اینکه بعد از هر ملاقات طولانی از والدی به والد دیگر منتقل شود تمایلی ندارد. فرقی نمی کند من باشم یا همسر سابقم، او نمی خواهد والدی را که 4-3 روز با او بوده ترک کند، و شروع به گریه ی غیر قابل کنترل می کند. این موضوع مرا خیلی برای او ناراحت می کند، به خصوص از زمانی که او از من جدا می شود، من واقعا لحظات سختی دارم. من در این لحظات دوری درهم می شکنم، اما سعی می کنم خودم را بخاطر پسر کوچکم حفظ کنم. آیا راهی وجود دارد که ما به عنوان والدین بتوانیم از طریق آن به او کمک کنیم؟ آیا یا راهی برای حضانت مشترک یا هر راه دیگری که مفید باشد وجود دارد؟ ما فقط چیزی را می خواهیم که برای او خوب باشد.

در ابتدا، اجازه دهید بگویم اضطراب جدایی که شما در حال تجربه ی آن هستید غیر عادی نیست. وقتی می گویید که آن را به صورت فیزیکی و احساسی تجربه می کنید، این یعنی شما در حال تجربه ی اضطراب جدایی هستید. الیزابت استون می گوید داشتن یک کودک مثل این است که “… تصمیم بگیرید برای همیشه قلبتان در خارج از بدن شما بتپد.” من معتقدم که این تمثیل به ویژه در زمانی که کودکتان را ملاقات می کنید و بعد باید او را به والد دیگرش بسپارید بسیار درست است. این احساس کاملا فیزیکی است!

حال باتوجه به مسائلی که ذکر شد چه کاری باید انجام داد، در اینجا پیشنهاداتی وجود دارد:

  • مراحل رشد او را در نظر داشته باشید. پسر شما در سنی قرار دارد که متوجه می شود از کسانی که در اطرافش هستند جداست، و می تواند همزمان آشفتگی و ترس را تجربه کند. بنابراین، قابل درک است که او وابسته تر باشد. به علاوه انتقال دادن او از خانه ای به خانه ی دیگر می تواند اثر شدیدتری روی او بگذارد. به عنوان یک والد، آگاه بودن از جایی که او در حال رشد است می تواند صبر و درک شما را افزایش دهد. مطمئن باشید چیزی که او در حال حاضر تجربه می کند بخشی از یک تصویر بزرگتر است. این اتفاق به معنی این نیست که رها کردن همیشه بسیار دشوار خواهد بود.
  • طرح آرامش. شما و هرکس دیگری که از او مراقبت می کنید مسئولیت دارید به فرزند خود آموزش دهید که این جا به جایی ها برای او بی خطر است. ممکن است ما به عنوان والدین هنگام جدایی، احساس اضطراب و هراس کنیم “من هنوز آمادگی خداحافظی کردن را ندارم”، فرزندان ما در این زمان چه احساسی پیدا می کنند_ آن ها نمی دانند ناراحتی ما برای چیست. در نتیجه ممکن است پسر شما احساس کند چیز ناراحت کننده ای در انتظار اوست. برای مقابله با این اتفاق، سعی کنید تصدیق کنید که چه احساسی دارید. به سادگی به خودتان بگویید، “این یک اضطراب جدایی است” ، این کار می تواند از بروز آن دسته از احساسات بدون کنترل جلوگیری کند.
  • خداحافظی و جدایی را عادی و معمول کنید. ابداع یک مراسم خداحافظی می تواند احساس بهتری در هردوی شما ایجاد کند. من برای پسرم از “بعدا میبینمت” استفاده می کردم، و زمانی که دخترم کوچک بود، از او می پرسیدم که آیا یک بوس، یا بغل نمی خواهد. برای هر دوی آن ها، داشتن این مراسم می تواند به ایجاد برخی ساختارها در طول لحظات خداحافظی کمک کند.
  • خود را آماده کنید. خداحافظی را تمرین کنید. این اتفاق به خصوص در آغاز، می تواند ترسناک باشد، حتی وقتی فقط برای یک شب است. اما به یاد داشته باشید که تصمیم شما برای اضطراب نداشتن در این لحظه به پسرتان یاد خواهد داد که همه چیز امن است و جای هیچ نگرانی نیست. اما رسیدن به چنین نگرشی نیاز به تمرین دارد_ و بسیار دشوار است. سخت است که در هنگام خداحافظی آرام باشیم، اما انجام این کار مثل یک کار عادی و روزمره می تواند برای هر دوی شما مفید و کارآمد باشد.
  •  شما، به خصوص در اوایل، احساس آرامش و خونسردی نخواهید کرد، بنابراین تا زمانی که به نقطه ای برسید که احساس خوبی داشته باشید_ که به آن نقطه خواهید رسید_ فقط باید طوری رفتار کنید که انگار ناراحت نیستید.

در آخر، یک دفتر یادداشت روزانه داشته باشید، و افکار و برنامه هایتان را در آن ثبت کنید. یاد بگیرید که در هنگام انتقال فرزندتان از منزل خود به منزل همسر سابقتان بر اضطراب جدایی غلبه کنید. شما می توانید به جایی برسید که حتی از زمان های جدایی لذت ببرید. رسیدگی به خود و خود مراقبتی کمک خواهد کرد تا امیدوار باشید و به آینده با نگرش مثبت نگاه کنید.

محقق و مترجم: فاطمه مهفر

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://www.thespruce.com/separation-anxiety-when-youre-a-single-parent-2997598″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *