وقتی بازی های کامپیوتری تبدیل به اعتیاد می شوند!

بازیهای کامپیوتری

طبق بررسی های انجام شده توسط محققان حدود هشت و نیم درصد کودکانی که در امریکا بازی های کامپیوری انجام می دهند، به این بازی ها معتاد هستند. این محققان به آماری مشابه در کل جهان نیز دست یافتند. گرچه این تحقیقات به شکل های مختلف  و با سوالات متفاوت و بر روی کودکانی با سنین متفاوت انجام شده است، اما به هرحال آمار و ارقام مشابه بوده اند. آمار به دست آمده در قسمت های مختلف عددی بین 4 تا 10 درصد را نشان می دهد.

علت اعتیاد به این بازی ها

محققان علت اصلی این اعتیاد را در دسترس بودن اینترنت و فن آوری های مختلف می دانند. آنها معتقدند اعتیاد به مواد مخدر، در صورتی که در دسترس نباشند، کمتر اتفاق می افتد، همین مسئله در مورد اعتیاد به بازی های کامپیوتری که در دسترس کودکان می باشد صدق می کند.

در حقیقت امروزه اختلال بازی های اینترنتی یک مشکل خیلی بزرگتر شده، زیرا علاوه بر اینکه در هر خانه کامپیوتر و سیستم بازی های کامپیوتری وجود دارد، هرکسی به اینترنت نیز دسترسی دارد. همچنین با استفاده از تلفن های همراه می توان در هرجایی به این بازی ها دسترسی داشت.

برخی محققان معتقدند که ضرورت بازی های کامپیوتری این روزها به این دلیل است که نیازهای اولیه انسان را برطرف می کنند. این نیازها عبارتند از استقلال، از طریق بازی احساس می کنیم همه چیز تحت کنترل ماست؛ تعلق، تمایل داریم به افراد دیگر متصل باشیم و احساس برتری، همه ما دوست داریم در کاری که انجام می دهیم احساس برتری داشته باشیم.

بازی های کامپیوتری تمام این نیازها و یا حداقل بخشی از آنها را برآورده می سازند و به بخشی از یک جامعه آنلاین اطراف فرد تبدیل می شوند.

روانشناسان معتقدند مهم ترین عامل این اعتیاد پاداش های مداوم در هنگام بازیست – این پاداش ممکن است به شکل امتیاز بالا در بازی ظاهر شود و یا پاداش روانی با این فرض که با استراتژیک منحصر به فرد شما بازی در حال پیشروی است. بسیاری از این پاداش ها – حداقل تا حدی – قابل پیش بینی نیستند. غیرقابل پیش بینی بودن این پاداش ها باعث اصرار به بازی کردن در فرد می شود. به طور خلاصه فرد حتی اگر بلافاصله به پاداشی نرسد، باز هم به آن ادامه خواهد داد.

به علاوه روانشناسان به این واقعیت اشاره می کنند که در دهه گذشته بازی ها از حالت تک نفره به بازی های آنلاین چند نفره تغییر یافته است که هیچ پایانی ندارد و فرد نمی تواند از ادامه آن انصراف دهد. بسیاری از علاقمندان به این بازی ها گزارش کرده اند که به هیچ عنوان تمایلی به خروج از بازی و یا متوقف کردن آن را ندارند. آنها علت آن را اینگونه بیان کرده اند که نمی دانند در صورت آنلاین نبودن آنها چه اتفاقاتی در بازی خواهد افتاد.

منبع :وقتی بازی فقط جنبه سرگرمی ندارند


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - وقتی بازی های کامپیوتری تبدیل به اعتیاد می شوند!

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: