موسیقی درمانی و بهبود حافظه | مرکز موسیقی درمانی تهران

الزایمر

بنا بر تحقیقات اخیر بیماران مبتلا به اختلالات حافظه میتوانند با موزیک درمان شوند و این دسته از افراد پس از انکه به قطعات موسیقی کلاسیک گوش میدهند و با ان میخوانند و یا به موزیک فیلمها توجه میکنند عملکرد مغزشان بهبود می یابد .

در یک روش تحقیقاتی ,شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم شدند ,گروه اول با موسیقی میخواندند و گروه دوم فقط به موسیقی گوش دادند .

پس ازازمایشات از شرکت کنندگان تست های کنترل مهارت های شناختی و رضایت از زندگی گرفته شد و مشخص شد که افرادی که با موسیقی میخواندند و در اجرای ان شرکت میکردند نسبت به گروه دیگر امتیازات بالاتری را کسب کردند .

در این پست به 5 دلیلی میپردازیم که از موسیقی برای بهبود وضعیت حافظه فرد استفاده میشود :

موسیقی احساسات را برانگیخته میکند و حافظه را بازیابی میکند 

موزیک میتواند باعث  تجدید حافظه بیماران شود حتی افرادی که مبتلا به الزایمر های پیشرفته میباشند .موزیک احساساتی را برانگیخته میکند که خود یاد اور خاطرات قدیمی هستند و به فرد حس زندگی میدهند .میتوان با ترکیب موسیقی با فعالیت های روزانه فرد به وی کمک نمود تا مهارت ها شناختی بهتری داشته باشد و خاطرات خود را بیاد اورد .

استعداد موسیقی و علاقه به ان به راحتی فراموش نمیشوند

استعداد موسیقی نسبت به دیگر مهارت ها ماندگاری بیشتری دارد و در بیماران مبتلا به فراموشی خیلی دیرتر از بین میرود و به همین دلیل میتوان از ان برای بهبود حافظه فرد و دست یابی به خود واقعی وی استفاده نمود .

موسیقی حس صمیمت فیزیکی و احساسی را پدید می اورد 

بیماران مبتلا به سطوح پیشرفته ی آلزایمر معمولا نمیتوانند عواطف خود را با دیگران تفسیم نمایند ولی با پخش موسیقی انها به وجد امده و میرقصند و همین کار عواطف انها را برانگیخته میسازد و در نهایت به بازیابی خاطرات قدیمی انها منجر میشود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *