مراحل نوجوانی

 

 

نوجوانی

 

رشد فیزیکی و قدی

در هر دو جنس رشد قدی در اوایل نوجوانی آغاز می شود به طوری که حدود 20 درصد قد دوران بزرگسالی مربوط به بلوغ است. در این زمینه تفاوتهایی در دو جنس وجود دارد: حداکثر رشد قدی در دختران در سنین پایین تر و در مراحل ابتدایی تر بلوغ نسبت به پسران اتفاق می افتد ( 6 ماه قبل از قاعدگی) در حالی که در پسران معمولا حداکثر رشد قدی در مراحل بعدی بلوغ و دیرتر اتفاق می افتد و رشد قدی آنها 2-3 سال بعد از توقف رشد دختران ادامه می یابد.

 

الگوی رشد در نوجوانی به گونه ای است که بسیاری از نوجوانان ظاهری نسبتا “زشت” پیدا می کنند زیرا رشد ناگهانی و از انتهای اندام  ها آغاز می شود یعنی ابتدا دست و پا رشد می کنند و نوجوانی با قدی که به نظر کوتاه می آید ناگهان سایز کفش او 40 می شود!! ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا به زودی بازوها، ران ها و در نهایت تنه و سینه او نیز رشد خواهد کرد.

 

پسران بدن شان لاغر و بدون چربی می شود در حالیکه دختران چربی بدن شان بیشتر می شود. ممکن است  ظاهر افراد قوز کرده به نظر برسد که نشان دهنده ی رشد سریع اسکلت محوری آنها رشد سریع خواهد کرد.

 

در حدود  تا  کل کلسیم بدن در طی بلوغ تامین می شود و رشد استخوانی قبل از معدنی شدن استخوان و تراکم و استحکام استخوانی صورت می گیرد که ممکن است منجر به افزایش خطر شکستگی در طول رشد سریع شود. رشد استخوانی قبل از رشد ماهیچه ای صورت می گیرد بنابراین کشیدگی رباط و تاندون هم در این زمان شایع است از دیگر تغییران جسمی در این دوران می توان موارد زیر را نام برد:

 

  • آکنه و تغییر بوی بدن
  • تغییر کیفیت صدا در پسران
  • کشیدگی کره چشم و نزدیک بینی
  • رشد آرواره ها و از دست دادن آخرین دندانهای شیری و جوانه زدن دندانهای نیش دایمی، دندانهای آسیاب کوچک و در نهایت آسیاب بزرگ، ممکن است اقدامات ارتودنسی به دلیل اشکال در گاز زدن ( ناشی از رشد) مورد نیاز باشد.
  • افزایش نیاز به خواب و دیر به خواب رفتن.

 

[divider]

مریم پورشمس

  • دکتر مریم پورشمس
  •  متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک)
  •  دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم پزشکی ایران (انستیتو روانپزشکی تهران)
  • رواندرمانگر در حیطه نوجوانی و زوج درمانی

گروه پزشکان جایروس 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *