چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

نارکولپسی, چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

نارکولپسی(حمله ی خواب)

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

نارکولپسی یک اختلال خواب مزمن است که به وسیله ی خواب آلودگی یا حمله های ناگهانی خواب در طول روز شناخته می شود. برای افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب، صرف نظر از شرایط، بیدار ماندن به مدت طولانی دشوار است. نارکولپسی می تواند باعث اختلال جدی در زندگی روزمره ی شما شود.

نارکولپسی می تواند گاهی اوقات با از دست دادن توان عضلانی(کاتاپلکسی) که منجر به ضعف و از دست دادن کنترل عضلات می شود، همراه شود.

نارکولپسی یک شرایط مزمن است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. اگرچه، دارو درمانی و تغییرات سبک زندگی می تواند در مدیریت علائم به شما کمک کند. حمایت دیگران، از جمله خانواده، دوستان، کارفرما، و معلمان، نیز می تواند در کنار آمدن با نارکولپسی به شما کمک کند.

علائم

علائم نارکولپسی اغلب بین سنین 10 تا 25 سالگی آغاز می شوند. علائم ممکن است چند سال اول بدتر شود، و سپس در طول زندگی ادامه یابند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

  • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز. افراد مبتلا به نارکولپسی در هر جایی و هر زمانی، بدون در نظر گرفتن شرایط، ناگهان به خواب می روند. برای مثال، ممکن است شما هنگامی که در حال کار کردن یا صحبت با دوستان خود هستید ناگهان به خواب بروید. ممکن است برای چند دقیقه و یا تا نیم ساعت بخوابید و بعد از بیدار شدن احساس سرحالی داشته باشید، اما در نهایت مجدد این اتفاق تکرار می شود ودوباره به همین صورت به خواب می روید. همچنین ممکن است کاهش هوشیاری را در طول روز تجربه کنید.

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز معمولا اولین علامتی است که ظاهر می شود و اغلب سخت ترین علامت است، که تمرکز و عملکرد کامل را برای شما مشکل می سازد.

  • از دست دادن ناگهانی توان عضلانی. این شرایط، کاتاپلکسی نامیده می شود، که می تواند باعث تعدادی تغییرات فیزیکی، از لکنت زبان تا ضعف کامل اکثر عضلات می شود، و ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه یابد.

کاتاپلکسی غیر قابل کنترل است و توسط هیجانات شدید، که معمولا مثبت هستند مثل خنده یا برانگیختگی مشخص می شود، اما گاهی اوقات نیز با ترس، تعجب یا خشم همراه است. برای مثال، ممکن است وقتی در حال خنده هستید سر شما بی اختیار بیافتد یا زانوهایتان خم شود.

بعضی افراد مبتلا به نارکولپسی فقط یک یا دو بار در سال کاتاپلکسی را تجربه می کنند، در حالی که بعضی دیگر این تجربه را روزانه به طور متعدد دارند. هرکسی که مبتلا به نارکولپسی است، کاتاپلکسی را تجربه می کند.

  • فلج خواب. افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب زمانی که در رختخواب هستند و قبل از اینکه به خواب روند یا بعد از اینکه از خواب بیدار شدند، یک ناتوانی موقت برای حرکت یا صحبت کردن را تجربه می کنند. این حالت معمولا کوتاه است، و چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد. اما می تواند ترسناک باشد. حتی با وجود اینکه در طول وقوع این شرایط شما هیچ کنترلی بر اتفاقی که در حال رخ دادن است ندارید، ممکن است از شرایط آگاه و در به یادآوردن آن مشکلی نداشته باشید.

این فلج خواب یک فلج موقت است که در حالت طبیعی در طول خواب با حرکات سریع چشم (REM)، اتفاق می افتد. این عدم تحرک موقت در طول خواب REM می تواند از فعالیت های شما در هنگام رویا دیدن جلوگیری کند.

اگرچه هر کسی با فلج خواب نارکولپسی دارد، اما برخی افراد بدون داشتن نارکولپسی نیز فلج خواب را تجربه می کنند، و اغلب در جوانان این اتفاق می افتد.

  • توهمات. اگر این توهمات در هنگام به خواب رفتن اتفاق بیافتند، توهمات خواب آور، و اگر پس از بیدار شدن اتفاق بیافتند، توهمات خواب زدا نامیده می شوند. این تجربه می تواند بسیار ترسناک باشد، چرا که شما در حالت نیمه بیدار هستید و رویاهای خود را به صورت واقعی تجربه می کنید. که این رویا ها اغلب ترسناک هستند.

ویژگی های دیگر

افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اختلالات دیگر خواب، از قبیل آپنه ی انسدادی خواب_ شرایطی که در آن تنفس فرد در طول شب متوقف می شود_ سندروم پاهای بی قرار و حتی بی خوابی را نیز داشته باشند. افراد مبتلا به بی خوابی همچنین ممکن است در طول شب بر اساس رویاهای خود عمل کنند، مثلا لگد یا فریاد بزنند.

بعضی حالت های حمله های خواب کوتاه هستند، و فقط چند ثانیه طول می کشند. بعضی افراد مبتلا به نارکولپسی در طول این حالت های کوتاه رفتار خودکار را تجربه می کنند. برای مثال، ممکن است هنگامی که در حال انجام کاری که همیشه انجام می دهید، مثل نوشتن، تایپ کردن یا رانندگی هستید، ناگهان به خواب بروید، و در زمان خواب همچنان به فعالیتی که در حال انجام آن بودید ادامه دهید. و وقتی بیدار شدید، نمی توانید به خاطر بیاورید که چه کار می کردید.

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است؟

اگر در طول روز خواب آلودگی بیش از حد را تجربه می کنید که در زندگی شخصی یا حرفه ای شما اختلال ایجاد می کند به پزشک مراجعه کنید.

سبب شناسی

علت دقیق نارکولپسی ناشناخته است. ممکن است دلایل بسیاری وجود داشته باشد. اکثر افراد مبتلا به نارکولپسی سطوح کمی از هایپوکریتین شیمیایی را دارند. هایپوکریتین یک ماده ی شیمیایی مهم در مغز شما است که به تنظیم بیداری و خواب REM کمک می کند.

سطوح هایپوکریتین در افرادی که کاتاپلکسی را تجربه می کنند پایین است. علت دقیق کاهش و از دست دادن سلول های سازنده ی هایپوکریتین در مغز مشخص نیست، اما متخصصین تصور می کنند که این اتفاق ناشی از یک واکنش خود ایمنی است.

در بعضی موارد، ژنتیک هم می تواند در این اختلال نقش داشته باشد.

الگوی خواب طبیعی در مقابل نارکولپسی

فرآیند طبیعی به خواب رفتن با مرحله ای به نام خواب بدون حرکات سریع چشم (NREM) شروع می شود. در طول این مرحله، امواج مغزی شما به طور قابل توجهی کند می شوند. بعد از یک ساعت یا پس از خواب NREM، فعالیت مغزتان تغییر می کند، و خواب REM شروع می شود. اکثر رویا ها در خواب REM اتفاق می افتند.

در نارکولپسی، شما ممکن است چه در شب و چه در روز، بدون تجربه ی خواب NREM ناگهان وارد خواب REM شوید. بعضی از ویژگی های خواب REM، از قبیل کاتاپلکسی، فلج خواب و توهمات، در افراد مبتلا به نارکولپسی در طول بیداری یا خواب آلودگی اتفاق می افتد.

پی نوشت مترجم: دو علامت آخر نارکولپسی، یعنی فلج خواب و توهم، زمانی که باهم اتفاق می افتند لحظات سخت و وحشتناکی را برای فرد به وجود می آورند و این اتفاق همان چیزی است که به صورت عامیانه “بختک” نام گرفته است.

نارکولپسی, چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

نارکولپسی, چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[button color=”purple” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcolepsy/basics/definition/con-20027429″ target=”blank” ]لینک منبع 1[/button]

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcolepsy/basics/symptoms/con-20027429″ target=”blank” ]لینک منبع 2[/button]

[button color=”purple ” size=”medium” link=”http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcolepsy/basics/causes/con-20027429″ target=”blank” ]لینک منبع 3[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x