شب ادراری در کودکان

شب ادراری0

شب اداراری رایج ترین نوع اختلال در بین کودکان است. گاهی ادرار بدون کنترل در طول روز نیز رخ می دهد. برخی کودکان مبتلا به هر دو نوع اختلال می باشند. این اتفاق عمدی نیست و معمولا تا 5 سالگی کودک تشخیص داده نمی شود.

علائم شب ادراری:

مهم ترین علائم شب ادراری عبارتند از:

  • خیس کردن مکرر تخت
  • خیس کردن لباس ها
  • خیس کردن یا ادرار شبانه حداقل دو بار در هفته و به مدت سه ماه

چه عواملی باعث بروز شب ادراری می شوند؟

عوامل زیادی در بروز این اختلال دخالت دارند. ادرار غیرارادی یا غیرعمدی ممکن است ناشی از عوامل زیر باشد:

  • کوچک بودن مثانه
  • عفونت های مداوم دستگاه ادرار
  • اضطراب شدید
  • تاخیر در رشد که با آموزش دستشویی رفتن به کودک تداخل پیدا می کند.

شب ادراری یا عدم کنترل ادرار ممکن است به خاطر برخی اختلالات روحی دیگر نیز رخ دهد، مانند اختلالات رفتاری و عاطفی از جمله اضطراب. به علاوه گاهی شب ادراری در بین اعضای یک خانواده رخ می دهد که احتمال ارثی بودن اختلال را نشان می دهد (از والدین به فرزند منتقل می شود، به ویژه از طرف پدر به فرزندان). همچنین شروع آموزش دستشویی رفتن در سنین خیلی پایین می تواند باعث بروز این اختلال شود، گرچه در مورد تاثیر آموزش بر روی بروز اختلال شب ادراری بررسی های کمی انجام شده است.

گفته می شود که کودکان مبتلا به شب ادراری معمولا دارای خواب سنگین هستند که در زمان نیاز به استفاده از دستشویی یا پر شدن مثانه، قادر به بیدار شدن نیستند.

شب ادراری یک مشکل رایج در دوران کودکی است. آمار نشان می دهند که 7 درصد دخترها و 3 درصد پسرهای سن 5 سال مبتلا به این اختلال هستند. این ارقام در سن 10 سالگی بین پسرها 3 درصد و دخترها 2 درصد می باشد. بسیاری از کودکان این مشکل را تا سنین نوجوانی همراه خود دارند و تنها 1 درصد پسران و کمتر از 1 درصد دختران در سن 18 سالگی همچنان به این مشکل دچار هستند.

شب ادراری چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا پزشک در مورد سوابق پزشکی فرد اطلاعاتی دریافت خواهد کرد و سپس یک معاینه جسمی کامل بر روی کودک انجام می دهد تا هر علت دیگری را که باعث بی اختیاری ادرار می شود، رد کند.  برخی آزمایش های دیگر نیز انجام خواهند شد، از جمله آزمایش ادرار و آزمایش خون تا میزان قند خون، هورمون ها و عملکرد کلیه ها مورد بررسی قرار گیرند. بیماری هایی مانند دیابت، عفونت یا نقص عملکردی و ساختاری که باعث انسداد در دستگاه ادراری می شوند، عواملی هستند که بی اختیاری ادرار را به دنبال دارند.

شب ادراری ممکن است نتیجه عوارض جانبی برخی داروها باشد. اگر هیچ عامل جسمی دیگری در رابطه با شب ادراری تشخیص داده نشود، پزشک براساس علائم و رفتار کودک، شب ادراری تشخیص خواهد داد.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی 

روانشناس و نوروتراپیست

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید این دوره که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است

می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

 

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x