راهنمایی برای جلسات روان درمانی آنلاین

شواهد پژوهشی نشان میدهد رواندرمانی آنلاین یا تحت وب تقریبا هیچ تفاوت عمده ای با رواندرمانی با حضور فیزیکی ندارد و میتواند به همان اندازه اثربخشی داشته باشد البته به شرط آنکه به همان اندازه تابع قواعد اخلاقی و حرفه ای باشد.

tele online 605x338 1 - راهنمایی برای جلسات روان درمانی آنلاین

این روزها به دلیل مسئله کرونا به همه ما توصیه میشود که جز به ضرورت از خانه بیرون نیاییم از این رو عاقلانه است که جلساتمان را از طریق تلفن یا تماس تصویری ادامه دهیم. شواهد پژوهشی نشان میدهد رواندرمانی آنلاین یا تحت وب تقریبا هیچ تفاوت عمده ای با رواندرمانی با حضور فیزیکی ندارد و میتواند به همان اندازه اثربخشی داشته باشد، البته به شرط آنکه به همان اندازه تابع قواعد اخلاقی و حرفه ای باشد. این جلسات شبیه به مکالمات معمول تلفنی یا اسکایپی و یا تماس از طریق فیس تایم نیست. در ادامه توصیه هایی برای استفاده بهینه تر از جلسات رواندرمانی آنلاین آمده است که با هم مرور میکنیم.

 

 • مهم ترین نکته در جلسات رواندرمانی آنلاین، حفظ حریم خصوصی است. در جلسات حضوری تمام تلاش درمانگر بر این است تا از این حریم خصوصی مراقبت کند. اما این موضوع به درمانجو هم بستگی دارد. لطفا برای برقراری این حریم خصوصی هرچه را که لازم است انجام دهید تا امکان اینکه صحبت های شما شنیده شود و یا در حین تماس وقفه ایجاد شود به حداقل برسد. لطفا اگر تنها نیستید از اطرافیان بخواهید تا با سرگرم شدن در اتاقی دیگر و یا گوش کردن به چیزی با هدفون به حریم خصوصیتان احترام بگذارند.

 

 • سعی کنید راحت باشید اما نه خیلی راحت! لطفا از دراز کشیدن بر تخت یا کاناپه تلویزیون و یا نشستن بر زمین و یا راه رفتن بپرهیزید. مکان اهمیت دارد. لطفا تلاشتان را بکنید تا در این مدت همواره در یک مکان رواندرمانی انلاین داشته باشید، هرچند این موضوع همیشه امکان پذیر نیست. اما بهتر است یک محیط ثابت استاندارد را برای رواندرمانی آنلاین انتخاب نمایید و این انتظار را داشته باشید که مراجع برای اینکه بخواهد تصویرسازی بهتری داشته باشد؛ از شما بخواهد دوربین را بچرخانید و اطراف را به او نشان دهید. شما نیز به عنوان درمانگر شاید از او انتظاری مشابه داشته باشید، این کار به هردوی شما کمک میکند تا درک بهتری از فضای طرف مقابل داشته باشید.

 

 • بهتر است یک جعبه دستمال کاغذی در اطراف خود بگذارید. اگر میخواهید میتوانید آب یا قهوه بنوشید. اما از خوردن اسنک و یا غذا در طول جلسه بپرهیزید و این کار را به قبل یا بعد از جلسه محول کنید!

 

 • همه دستگاها بجز دستگاهی که با آن تماس گرفته اید را خاموش کنید. اگر از تلفن های هوشمند و یا کامپیوتر استفاده میکنید سایر برنامه ها را ببندید. اگر تنها از تماس صوتی استفاده میکنید، مطمئن شوید که صفحه گوشی به سمت پایین است. اگر از کامپیوتر برای تماس صوتی استفاده میکنید، لطفا یا مانیتور را خاموش کنید و یا صفحه نمایش را به کلی تیره کنید.

 

tele therapy benefits of teletherapy 1024x576 1 - راهنمایی برای جلسات روان درمانی آنلاین

 

 • درمانگر و درمانجوی گرامی، برای خودتان 15 دقیقه اضافه، قبل و بعد از جلسه در نظر بگیرید تا بتوانید دور و بر خود بچرخید و ذهنتان را منسجم کنید. شما برای آماده شدن برای جلسه نیاز به مدتی زمان دارید. به همین شکل، وقتی جلسه تمام میشود. این کار به عمیق تر شدن جلسه پیش از پرداختن به کار دیگر کمک میکند. همچنین به درمانگران کمک میکند تا گوش، چشم و بدنشان استراحت کند.

 

 • در رواندرمانی آنلاین یا اینترنتی مهم است که قواعد پوشش رسمی رعایت شود؛ دقیقا مانند اتاق درمان

 

 • از گوشی و میکروفن شخصی یا هدست استفاده کنید؛ این کار هم به شما کمک میکند تا دستانتان آزاد باشد. زیراکه ما به دستانمان نیاز داریم و همینطور هدست به حفظ حریم خصوصی و کیفیت صدا وشنود بهتر کمک میکند و اجازه میدهد تا شما تمرکز بهتری داشته باشید.

 

 • از قبل درباره اپلیکیشنهای مختلفی که در آنها میتوانید  جلسه رواندرمانی انلاین داشته باشید تحقیق کنید و ببینید شما با کدام آنها راحت تر هستید. اسکایپ، واتساپ، ایمو، فیس تایم یا….

 

 • بهتر است دوربین را طوری تنظیم نمایید که پیشانی و کمی بالاتر از آن طرف  نیم تنه جلوی شما، دیده شود.

 

 • سیستم وقت دهی و پرداخت در رواندرمانی آنلاین باید توسط کلینیک یا مطب شما مدیریت شود. مگر اینکه رویکرد شما به گونه است که اساسا منشی ندارید.

 

 • درمانگران دقت کنند که شماره تلفنی که برای تماس آنلاین انتخاب میکنید با شماره اصلی و شخصی شما متفاوت باشد و قواعد تماس خارج از جلسه را برای درمانجویان توضیح دهید.

 

 • نگاهتان تا حد ممکن روی دوربین باشد، اگر جای دیگری را نگاه میکنید برای مراجعتان توضیح دهید که مثلا: دارم دنبال پروندتون میگردم.

 

 • اگر مراجع دفعه اولش است که رواندرمانی تحت وب دارد، ممکن است برایش سوالاتی پیش بیاید، با حفظ آرامش و صبوری به او توضیحات لازم را بدهید.

 

 • به نشانه های غیرکلامی مراجع بسیار حساس باشید، شما بخشی از بدنش را نمیبینید پس بسیار حائز اهمیت است که دقتتان در حد بالاتری باشد و هرکجا که صلاح میدانید از داده هایتان در جلسه استفاده کنید.

 

 • اگر رویکرد شما بگونه ای است که تکلیف دارید، در جلسات رواندرمانی آنلاین هم حتما همین قاعده را رعایت کنید. تمارین مراجع را با ایشان چک کنید و به مراجع در صورت لزوم تمرین بدهید.

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - راهنمایی برای جلسات روان درمانی آنلاین

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: