روابط نوجوانان با خانواده

ماهیت روابط خانوادگی در دوران نوجوانی کیفیت خاصی می یابد، در دنیای امروز وقتی از نوجوان و خانواده او صحبت می شود تصویر به خصوصی در ذهن اکثر مردم به وجود می آید. مثلا اینکه نوجوان بیشترین اوقات خود را با دوستان سپری می کند، در مقابل خواسته های والدین مقاومت می ورزد و هرنوع مداخله والدین در امور زندگی خویش را تهدیدی به استقلال خود می بیند. به همین دلیل بسیاری از والدین که فرزندان نوجوان دارند، برای آینده آنان شدیدا نگران هستند. آنها احساس می کنند که با فرزندان نوجوان خود شکافی عمیق داشته و روابط مطلوب گذشته آن ها خدشه دار شده است.

بدیهی است که نوجوان و والدین میانسال، ارزش های مشابهی ندارند و تفاوت میان ارزش ها تا حد زیادی مربوط به سن آن هاست. طبیعی است که یک نوجوان به آینده خود بیشتر فکر کند، درحالیکه والدین میانسال درگیر حل و فصل مشکلات جاری و ملموس تر زندگی هستند. نوجوانان آینده ای آرمانی را تجسم می کنند در حالیکه والدین با مشکلات واقعی زندگی دست و پنجه نرم می کنند. معمولا نوجوانان آزادی خواه ترند و برای حقوق فردی و اجتماعی ارزش بیشتری قائل هستند.

رابطه نوجوان و خانواده

همچنین باید بدانیم که برخلاف تصور عموم، بسیاری از نوجوانان از بسیاری جهات از قبیل رشته تحصیلی، انتخاب شغل و.. از والدین تاثیر می پذیرند. اما از برخی جهات دیگر مانند نوع پوشش، زبان محاوره ای، سرگرمی های اجتماعی، عمدتا از همسالانشان تبعیت می کنند.

گاهی گفته می شود که اکثر نوجوانان مایل نیستند وقت خود را در کنار والدین سپری کنند و تمایل شدیدی به معاشرت با همسالان خود  دارند. به همین دلیل آن ها به تدریج از والدین خود فاصله می گیرند و برای آن ها ارزش و احترام لازم را قائل نیستند. اما یافته های اخیر نشان می دهد چنین طرز تفکری تاحدودی غیرمنصفانه،و حتی غیرمنطقی است. چراکه بسیاری از نوجوانان به والدین خود دلبستگی عمیقی دارند. بدین ترتیب می توان گفت که در مورد شکاف نسل ها بر رفتار خانواده تاحدی مبالغه شده است. و در واقع در بسیاری از موارد رفتارهای یک نوجوان می تواند نشانه ای از نیاز او به استقلال بیشتر باشد. و می توان گفت این تعبیر “عصیان” نوجوان درواقع نشانه ای از عملکرد طبیعی او برای رسیدن به خودمختاری است.

 

[divider]

کلینیک آلومینا، پیشـــگام در آموزش روش های تربیتی صحیح به خانواده ها

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی،نوروتراپیست و درمانگر کودک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *