روابط نوجوانان با خانواده

ماهیت روابط خانوادگی در دوران نوجوانی کیفیت خاصی می یابد، در دنیای امروز وقتی از نوجوان و خانواده او صحبت می شود تصویر به خصوصی در ذهن اکثر مردم به وجود می آید. مثلا اینکه نوجوان بیشترین اوقات خود را با دوستان سپری می کند، در مقابل خواسته های والدین مقاومت می ورزد و هرنوع مداخله والدین در امور زندگی خویش را تهدیدی به استقلال خود می بیند. به همین دلیل بسیاری از والدین که فرزندان نوجوان دارند، برای آینده آنان شدیدا نگران هستند. آنها احساس می کنند که با فرزندان نوجوان خود شکافی عمیق داشته و روابط مطلوب گذشته آن ها خدشه دار شده است.

بدیهی است که نوجوان و والدین میانسال، ارزش های مشابهی ندارند و تفاوت میان ارزش ها تا حد زیادی مربوط به سن آن هاست. طبیعی است که یک نوجوان به آینده خود بیشتر فکر کند، درحالیکه والدین میانسال درگیر حل و فصل مشکلات جاری و ملموس تر زندگی هستند. نوجوانان آینده ای آرمانی را تجسم می کنند در حالیکه والدین با مشکلات واقعی زندگی دست و پنجه نرم می کنند. معمولا نوجوانان آزادی خواه ترند و برای حقوق فردی و اجتماعی ارزش بیشتری قائل هستند.

رابطه نوجوان و خانواده

همچنین باید بدانیم که برخلاف تصور عموم، بسیاری از نوجوانان از بسیاری جهات از قبیل رشته تحصیلی، انتخاب شغل و.. از والدین تاثیر می پذیرند. اما از برخی جهات دیگر مانند نوع پوشش، زبان محاوره ای، سرگرمی های اجتماعی، عمدتا از همسالانشان تبعیت می کنند.

گاهی گفته می شود که اکثر نوجوانان مایل نیستند وقت خود را در کنار والدین سپری کنند و تمایل شدیدی به معاشرت با همسالان خود  دارند. به همین دلیل آن ها به تدریج از والدین خود فاصله می گیرند و برای آن ها ارزش و احترام لازم را قائل نیستند. اما یافته های اخیر نشان می دهد چنین طرز تفکری تاحدودی غیرمنصفانه،و حتی غیرمنطقی است. چراکه بسیاری از نوجوانان به والدین خود دلبستگی عمیقی دارند. بدین ترتیب می توان گفت که در مورد شکاف نسل ها بر رفتار خانواده تاحدی مبالغه شده است. و در واقع در بسیاری از موارد رفتارهای یک نوجوان می تواند نشانه ای از نیاز او به استقلال بیشتر باشد. و می توان گفت این تعبیر “عصیان” نوجوان درواقع نشانه ای از عملکرد طبیعی او برای رسیدن به خودمختاری است.

 

[divider]

کلینیک آلومینا، پیشـــگام در آموزش روش های تربیتی صحیح به خانواده ها

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی،نوروتراپیست و درمانگر کودک

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x