روابط جنسی در گذر زمان

رابطه جنسی

آیا می دانید چند درصد افراد بالای 45 سال از برقراری روابط جنسی خود راضی هستند؟ حدود 51 درصد افراد در این سن نسبت به زندگی جنسی خود رضایت دارند.

 آیا با افزایش سن روابط جنسی بهتر می شوند؟ اکثر افراد بالای 45 سال اینطور فکر می کنند. 31 درصد افراد در این سن نیز هیچوقت اعلام نارضایتی نمی کنند. 23 درصد مردان و 14 درصد زنان نیز اعلام عدم رضایت می کنند.

چرا درصدهای برآورد شده خوب به نظر می رسند؟ متخصصان می گویند برقراری رابطه جنسی در افراد مسن تر با تجربه بیشتری اتفاق می افتد، به علاوه اینکه افراد در این سن از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و اعتماد بین افراد نیز بیشتر از قبل است.

با افزایش سن افراد معمولا میل جنسی آنها نیز کاهش می یابد. این امر در مورد مردان و زنان صدق می کند، گر چه کاهش میل جنسی در زنان در حدود 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان مشاهده می شود. علت بروز این پدیده نیز کاهش برخی هورمون هاست. اما مسائل دیگری مانند مشکلات ایجاد شده با شریک جنسی، مشکلات پزشکی و مسائل فرهنگی نیز نقش مهمی در این میان بازی می کنند.

آیا می دانید چه درصدی از مردان بالای 50 سال در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند؟ 35 درصد مردان در این سن در طول ماه تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند.ست

واقعیت این است که با افزاش سنی تمایلات جنسی هم کاهش می یابد. اما افراد بسیاری هستند که توانایی انجام این فعالیت را در سنین بالا دارند. طبق بررسی های انجام شده 25 درصد مردان بالای 50 سال چند بار در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند و 10 درصد آنها نیز چند بار در طول هفته. در مورد خانم ها نیز 20 درصد در طول ماه و 7 درصد در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند.

واقعیت این است که با افزایش سن زمان پاسخ جنسی کندتر می شود، اما به این معنا نیست که زمان برای شما به پایان رسیده است بلکه زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. در این شرایط کرم های مرطوب کننده و حاوی هورمون موثر خواهند بود.

بسیاری از افراد مسنی که از دارو و هورمون و دیگر روش های درمانی استفاده کرده اند، از نتیجه آن ابراز رضایت کرده اند. حدود دو سوم از آنها معتقدند که این روش های درمانی به آنها کمک کرد تا از رابطه جنسی خود لذت بیشتری ببرند.

برقراری رابطه جنسی خطر حملات قلبی را برای مردان کاهش می دهد. گرچه در مورد معدود مردان رابطه جنسی باعث تحریک حمله قلبی می شود، اما طی یک بررسی در بریتانیا، محققان دریافتند که به طور کل مقاربت جنسی منظم نوعی محافظت از قلب محسوب می شود. به هرحال افراد مسنی که دارای سابقه مشکلات قلبی هستند، باید با پزشک خود مشورت کنند.

رابطه جنسی0

اکثر مردان در دوره هایی از زندگی خود دچار اختلال نعوظ می شوند. حدود 75 درصد مردان تا سن 70 سالگی دچار اختلالات نعوظ می شوند. این مشکل به خاطر مسائل جسمی جدی بروز می کند، بنابراین مردانی که دچار اختلال نعوظ می شوند باید به پزشک مراجعه کنند تا شرایطی مانند بیماری قلبی یا دیابت یا بیماری های دیگری که باعث بروز این اختلال شده اند را بررسی کنند.

به یاد داشته باشید اختلال نعوظ همیشه مربوط به افزایش سن نیست. برخی داروها، از جمله ضدافسردگی ها، آنتی هیستامین ها و داروهای فشار خون باعث بروز اختلال نعوظ می شوند. داروهای ضد درد، ضد روان پریشی، داروهای شیمی درمانی، الکل، ماری جوانا و حتی برخی داروهای پر مصرف موجود در داروخانه ها باعث بروز اختلال نعوظ می شوند. اگر در حال مصرف دارویی هستید و دچار مشکل اختلال نعوظ می شوید، به پزشک مراجعه کنید.

پس از یائسگی سطح هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن خانم ها کاهش می یابد. کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش میل جنسی خانم ها را در پی خواهد داشت. دیگر تغییرات عبارتند از خشکی واژن، کاهش احساس جنسی، ارگاسم کمتر و ضعیف تر و مقاربت دردناک. اما همه خانم ها به این مشکلات دچار نمی شوند و به علاوه برای تمام آنها درمان هایی وجود دارد.

به علاوه با افزایش سن سطح تستوسترون خانم ها نیز کاهش می یابد، گر چه این امر ارتباط مستقیم با یائسگی ندارد. محققان در مورد تاثیر آن مطمئن نیستند، اما در برخی خانم ها باعث کاهش میل جنسی می شود.

واقعیت دیگر این است که مردان مسن نسبت به زنان مسن از نظر تمایلات جنسی فعال تر هستند. یک دلیل آن این است که مردان در اواخر زندگی خود تمایل بیشتری به داشتن همراه دارند. به علاوه مردان بیشتر تمایل دارند که با یک خانم جوانتر ازدواج کنند.

یکی از مهم ترین مشکلات خانم ها بعد از یائسگی کاهش میل جنسی می باشد. بررسی ها نشان داده اند که بیش از نیمی از زنان پس از یائسگی دچار این مشکل می شوند. اما بسیاری از آنها نیز با وجود این مسئله دچار مشکل نمی شوند. هورمون درمانی و مصرف دارو روش های درمانی مفیدی برای همه آنهاست.

با افزایش سن معمولا میل جنسی کاهش می یابد، اما میزان این کاهش برای افراد مختلف یکسان نیست. اگر نگران این مسئله هستید یا متوجه کاهش ناگهانی در میل جنسی خود شده اید، به پزشک مراجعه کنید. یک بیماری یا مصرف داروی خاص ممکن است عامل بروز این مشکل باشد. هورمون تستوسترون نیز در این امر دخیل است. با افزایش سن سطح هورمون تستوسترون نیز کاهش می یابد. در برخی مردان کاهش این هورمون باعث کاهش میل جنسی، اختلا نعوظ، افسردگی، کاهش انرژی و دیگر مشکلات می شود.

19 درصد افراد مبتلا به HIV در امریکا بالای 50 سال هستند. شگفت آور است که افراد مسن در مقابل بیماری های جنسی ایمن نباشند. محققان در این زمینه می گویند این افراد کمتر در مورد خطرات مقاربت اطلاعات دارند و به علاوه کمتر از جوانان تمایل دارند در این زمینه صحبت کنند. به علاوه بسیاری از علائم را طبیعی و نشانه ای از افزایش سن در نظر می گیرند. شایع ترین بیماری های مقاربتی در بزرگسالان مسن تر عبارتند از کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس.

برقراری رابطه جنسی سالم ترین نوع ورزش برای افراد مسن محسوب می شود. بررسی ها نشان داده اند که مقاربت جنسی چربی ها را می سوزاند، متابولیسم بدن را بهبود می بخشد، اضطراب را کاهش می دهد، سلامت قلب را بهبود می بخشد و استخوان ها، عضلات و سیستم ایمنی را تقویت می کند. به طور کل بررسی ها و تحقیقات انجام شده ثابت کرده اند که برقراری رابطه جنسی به افراد کمک می کند تا زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشند.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی
 • روانشناس و نوروتراپیست
 • درمانگر بهداشت و رفتار جنسی

 

برای کسب نوبت ویزیت با ایشان در کلیه شعب تهران و کرج اینجا را کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

5 دیدگاه دربارهٔ «روابط جنسی در گذر زمان»

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   متاسفانه در اصفهان کسی را نمیشناسیم. اما می توانید نزد یک روانشناس بالینی یا روانپزشک که دوره های سکس تراپی را گذرانده اند، مراجعه کنید. سپاس

 1. با سلام و ضمن سپاسگزاري از اطلاعات مفيدي كه ارائه مي دهيد. خانم بنده 48 سالش است تمايل كمتري نسبت به سكس دارد عليرغم آنكه روابط عاشقانه اي با هم داريم اغلب واژن خشك دارد. چند بار هم به دكتر مرجعه كرده است گفته اند به لحاظ فيزيولوژي و جسمي هيچ مشكلي ندارند لوبريكنت ژل دادند كه مناسب است ولي از آنجا كه ايشان لذتي نمي برند و فقط بخاطر من سكس مي كنند عذاب وجدان دارم. لطفا در مورد ژل و يا هر كرمي كه بتواند ايشان را تحريك نمايد راهنمايي فرماييد.
  با تشكر مجدد

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتراست با سکس تراپیست جناب دکتر قاسمی و یا خانم دکتر پور شمس مشاوره ای داشته باشند تا علت اضلی رفع شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *