راه حل هايي براي تسكين دردهاي ناشي از “اختلال درد”

painn

هركس با هر نوع درد (روزانه، مكرر يا حتي خفيف) بايد به پزشك مراجعه كند، بويژه اگر اين اختلال سبب بروز تداخل در زندگي فرد گردد. بخاطر داشته باشيد كه دردهاي مزمن به آهستگي و تدريجا در شما شيوع ميابد و در طول چند سال به يك مشكل پر دردسر، جدي و ناتوان كننده تبديل ميگردد.

شما ميتوانيد با در نظر گرفتن موارد زير تا حدودي دردهاي ناشي از اختلال درد را كاهش دهيد.

 

پياده روي

سعي كنيد بيشتر پياده روي كنيد. انجام اين كار بهترين تجويزي است كه ما ميتوانيم جهت كمك به دردهاي مزمن ارائه دهيم. دردهاي روزانه منجربه كاهش فعاليت افراد ميشوند و همين امر سبب وخيم تر شدن درد ميشود. پياده روي همچنين سبب آزاد شدن اندورفين (مسكن طبيعي بدن) ميگردد. سعي كنيد در هفته 5 مرتبه، و هربار 30 دقيقه به پياده روي (با هدف ورزش كردن) بپردازيد. سپس هر هفته چند دقيقه به مدت پياده رويتان بيافزاييد.

 

طب سوزني

در حاليكه بسياري بر اين باورند كه طب سوزني روشي عجيب و بيگانه است، اما اكنون بعنوان يك درمان رايج در بسياري از دردها محسوب ميگردد. اما اينكه چطور فرو بردن سوزن در بدن ميتواند درد را تسكين دهد هنوز مشخص نيست. اين امر ممكن است به انتشار مسكن هاي طبيعي در بدن كمك كند يا مانع از ارسال سيگنال هاي درد به اعصاب شود.

 

منحرف ساختن ذهن

گاهي اوقات حواس پرتي يك مشكل بد تلقي ميشود كه مانع از انجام امور ميگردد. اما چنانچه از درد ناشي از اختلال درد رنج ميبريد، در واقع حواس پرتي ميتواند يك روش درمان برايتان محسوب شود. مطالعات نشان ميدهد زمانيكه ذهنتان درگير يك مكالمه، حل جدول يا خواندن كتاب است، مناطقي در مغز كه درد را به جريان مي اندازند، فعاليت كمتري دارند. معطوف ساختن ذهن از درد به امور ديگر، بخصوص در دردهاي عصبي بسيار اثربخش خواهد بود.

 

رژيم غذايي

مسلما مواد غذايي ميتوانند بر درد تاثيرگذار باشند. افراد مبتلا به ميگرن اغلب پس از مصرف مواد غذايي چون شراب قرمز و انواع پنير دچار حمله ميشوند. گوشت چربي دار و شير نيز درد ناشي از آرتريت التهابي را افزايش ميدهند. بنابراين ليستي از مواد غذايي كه سبب وخيم شدن دردتان ميگردد تهيه كنيد و سپس آنها را از برنامه غذايي تان حذف كنيد.

 

پيگيري درد

درد امري گيج كننده است و توضيحش بسيار دشوار است. با ثبت روزانه درد خود ميتوانيد درد را محسوس تر و قابل توصيف تر سازيد. دفعات دردي را كه در طول روز متحمل ميشويد يادداشت كنيد. سپس از 1 تا 10 به درد خود نمره بدهيد تا شدت آن تعيين شود. برخي ديگر ترجيح ميدهند براي نشان دادن شدت درد خود از صورتك ( 😀 🙂 😕 😐 🙁 😥 ) استفاده كنند. پس از گذشت چند هفته يك سابقه كامل و منسجم از دردتان داريد كه ميتوانيد براحتي آنرا با پزشكتان درميان بگذاريد.

 

تنفس عميق

يك دقيقه را به عميق و آهسته نفس كشيدن اختصاص دهيد. دستتان را روي شكم قرار داده تا بيرون آمدن و داخل رفتن آنرا احساس كنيد. پس از چند دقيقه تنفس عميق، احساس خواهيد كرد كه درد و تنشتان از بين رفته است. آنچه كه در اين روش درمان فوق العاده بنظر ميرسد اين است كه ميتواند در هر زمان و مكاني آنرا انجام دهيد.

 

تمرين هاي قدرتي

تقويت عضلات بهمراه تمرينات تحمل وزن و تمرينات مقاومتي منجر به كاهش درد خواهد شد. اثربخشي اين تمرينات بر بدن، همانند مصرف داروهاي مسكن در كمر درد و ورم مفاصل ميباشد. قدرتمند ساختن عضلات، تعادل و انعطاف پذيري آنرا نيز افزايش ميدهد. سعي كنيد هفته اي 2 مرتبه به انجام تمرين هاي قدرتي بپردازيد.

 

بيوفيدبك

بيوفيدبك بشما مي آموزد كه چگونه فرآيندهاي خاص بدن (مانند تپش قلب و فشار خون) كه معمولا بصورت ناخودآگاه اتفاق مي افتند را كنترل و مديريت نماييد. بواسطه سنسورهاي متصل به كامپيوتر ميتوانيد عضلات را آرام كنيد، از تنش ها بكاهيد و درد را كاهش دهيد.

 

مصرف مكمل

جهت مصرف مكمل هاي مورد نياز براي دردهاي روزانه با پزشكتان مشورت كنيد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، بسياري از اين مكمل ها كارآمد ميباشند. مكمل هاي روغن ماهي، گلوكوزامين، غضروف ساز و اس آدنوزيل متيونين (SAMe) به انقباض و درد مفاصل كمك خواهند كرد.

 

يوگا

حركات كششي آهسته و تكنيك هاي ذهني-بدني يوگا به كاهش درد هاي روزانه ناشي از اختلال درد كمك خواهد كرد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، انجام منظم تمرينات يوگا درد را تسكين ميبخشد، عملكرد را افزايش ميدهد، وضعيت رواني و خلق و خو را بهبود ميبخشد و نياز به مصرف دارو را كاهش ميدهد.

 

اجتناب از زياد خوابيدن در بستر

در گذشته افراد را با استراحت دادن درمان ميكردند. امروزه پزشكان معتقدند با وجوديكه كمي استراحت كردن پس از يك آسيب (مانند پيچ خوردن مچ پا) ميتواند مفيد باشد، اما مطاقا در دردهاي مزمن كاربردي ندارد. دراز كشيدن بيش از حد سبب تضعيف عضلات شده و در نتيجه در را وخيم تر ميكند.

 

فيزيك درماني و كار درماني

درمان هاي فيزيكي و كاري (شغلي) ميتوانند در كاهش دردهاي ناشي از اختلاال درد موثر باشند. در فيزيك درماني تمريناتي را خواهيد آموخت كه پويايي شما را افزايش داده و شما را قدرتمند ميسازد. كار درماني بشما كمك ميكند تا در حين تحمل درد، به كار كردن بپردازيد و به شما روش هاي جديدي را براي انجام كارهايتان مي آموزد.

 

صحبت درماني

برخي از افراد مبتلا به اختلال درد نياز دارند تا با يك مشاور يا درمانگر مشورت كنند. درمانگران بشما كمك ميكنند تا با تاثيرات درد در زندگي مقابله كنيد و هر روز از طريق راه حل هاي عملي بتوانيد با مشكلات برخورد كنيد.

 

مراجعه به يك متخصص درد

چنانچه از درد مزمن رنج ميبريد ميتوانيد به يك متخصص درد مراجعه نماييد. متخصص درد تنها بر يك مورد تمركز ميكند و آن خلاص شدن از درد است. در يك مركز تخصصي درد روش هاي درمان مختلفي، از دارو گرفته تا ماساژ، وجود دارد.

 

داروها

مسكن ها تنها داروي مناسب و موثر در تسكين درد محسوب نميشوند. برخي از داروهاي مربوط به افسردگي و صرع نيز در اين زمينه موثر واقع ميشوند. داروهاي ضد افسردگي سطوح مواد شيميايي را در مغز تغيير ميدهند و منجربه بهبود وضع رواني ميگردند. داروهاي صرع نيز مانع از ارسال سيگنال هاي درد به مغز ميشوند.

 

جراحي

گاهي جهت دردهايي كه به انواع روش هاي درماني پاسخ نداده اند، جراحي بهترين گزينه است. اگرچه جراحي ميتواند آرامش به ارمغان بياورد، اما خطرات بسياري بدنبال دارد و تنها در برخي شرايط كارآمد واقع ميشود. در خصوص اين امكان ميتوانيد با يك پزشك مشورت نماييد.

 

اجتناب از مصرف مواد

خود درماني با مصرف مواد ميتواند درد را در لحظه تسكين دهد، اما به مرور زمان در را وخيم تر مينمايد. مصرف الكل و مواد مخدر تداخلات خطرناكي با ساير داروها ايجاد ميكنند. چنانچه بصورت روزانه به مصرف اينگونه مواد مبادرت ميورزيد با يك مشاور مشورت نماييد.

 

 

جهت اطلاعات بيشتر می توانید با مشاوران و متخصصان ما در کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا تماس حاصل فرماييد.

 

ترجمه و نگارش: مينو زرفش

منبع :    www.webmd.com

 

[divider]

فاطمه امیری   فاطمه امیری –  روانشناس بالینی 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *