درباره اختلال شناختي چه ميدانيد؟

cognitive impairment

درباره اختلال شناختي چه ميدانيد؟

اختلالات شناختي به مشكلات رواني تلقي ميگردد كه منجربه بروز سختي و اشكال در فكر كردن دقيق و واضح در افراد ميگردد. اگرچه اختلالات شناختي داراي علائم متفاوتي است، اما مشخصه اين نوع اختلالات بطور كلي شامل اختلال در آگاهي، ادراك، استدلال، حافظه و قضاوت ميباشد.
4 دسته اصلي در اختلالات شناختي عبارتند از:

  • هذيان (تغييري در هوشياري محسوب ميگردد و به اين معناست كه فرد در يك دوره كوتاه زماني آگاهي خود را نسبت به محيط اطراف از دست ميدهد)
  • زوال عقل (يك نوع زوال تدريجي در عملكرد مغز محسوب ميشود كه با اختلال در حافظه، گيجي و عدم تمركز همراه است)
  • فراموشي (از دست دادن حافظه بطور چشمگير، بدون از دست دادن ساير عملكردهاي شناختي مانند زوال عقل است)
  • اختلال شناختي (به دليل مشكلات عمومي پزشكي يا مصرف مواد)

طيف گسترده اي از عوامل از جمله مشكلات عمومي پزشكي، بيماري هاي مغزي و آسيب هاي سر ميتوانند منجربه بروز اختلالات شناختي گردند.

 

تشخيص
اختلالات شناختي معمولا از طريق معاينات فيزيكي و عصبي زير تشخيص داده ميشود:

  • تصويربرداري
  • آزمايش خون
  • آزمايش عملكرد كبد
  • آزمايش تيروئيد

راه هاي درمان بسته به شرايط موجود متفاوت ميباشد.
اگرچه معمولا هذيان با پرداختن به مشكل اصلي قابل درمان است، اما پيش آگهي در افراد مبتلا به زوال عقل يا فراموشي ميتواند موثر واقع شود. اختلالات رواني شايع ميتواند عملكردهاي شناختي خصوصا عملكرد حافظه، ادراك و حل مساله را تحت تاثير قرار دهد. اصلي ترين اختلالات شناختي شامل فراموشي، زوال عقل و هذيان ميباشند. ساير اختلالات مانند اختلالات اضطرابي شامل اختلال هراس، اختلال وسواس، اختلال ترس و اختلال استرس پس از سانحه ميباشند. اختلالات خلقي مانند افسردگي و اختلال دو قطبي نيز جزء اختلالات شناختي رواني محسوب ميگردند.

 

نتيجه
اختلالات شناختي، فكر كردن، فرآيندهاي ادراكي و كسب آگاهي و اطلاعات جديد را تحت تاثير قرار ميدهد. اين اختلالات تاثير عظيمي بر روابط اجتماعي و يادگيري نيز ميگذارند. مشكلات يادگيري خود ممكن است منجر به اختلالات رفتاري در خانه و جامعه گردد. چنانچه تصور ميكنيد شما تا كودكتان از يك اختلال شناختي رنج ميبريد، همين امروز با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا تماس حاصل نماييد.
جهت برقراری ارتباط با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا می توانید از شماره های تماس موجود بر روی صفحه وب سایت استفاده نماييد.
گردآوري و ترجمه: مينو زرفش

 

منبع
http://www.health.am/


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *