جلسه درمانی با کودک یا نوجوان چگونه است؟

درمانگر کودک

شناسایی مسایل کودکان و نوجوانان حتی برای مجرب ترین درمانگران هم چالش برانگیز است ولی به چند دلیل اولین قدم حیاتی در درمان محسوب می شود.

اول آنکه ممکن است آن ها ندانند چرا برای درمان مراجعه می کنند و تمایلی برای دیدار با درمانگر نداشته باشند. و یا حتی ممکن است از درمانگر فقط توقع دارو داشته باشند و از اینکه بخواهند درباره مشکلاشان صحبت کنند، واهمه داشته باشند.

دوم اینکه به منظور توجه موثر به مسایل و اختلالات کودک و نوجوان و رویکرد درمانی گروهی، نیاز است که حتما درمانگران، کودک یا نوجوان و والدین آن ها درباره این مسائل رضایت و توافق عمومی داشته باشند.

در فرآیند شناسایی مسایل کودک و نوجوان اغلب اوقات باید ابتکار به خرج داد. برخی از کودکان و نوجوانان، کار درمان را خسته کننده و کسل میبینند. ممکن است برخی دیگر به آن به چشم کاری رنج آور بنگرند و حتی ممکن است بعضی از درمانگران هم نیز همین حس را داشته باشند.

این سخن تا حدودی هم ممکن است درست به نظر بیاید، و این فرآیند خشک و بی روح تصور شود. بنابراین درمانگر کودک باید بکوشد که فضایی صمیمی ایجاد کند تا حس شرم و بی میلی در نوجوان از بین برود، تا بتواند راحت احساستش را بیان کند و علاوه بر آن در او حس انگیزه پیدا شود تا درمانش را پیگیری کند.

یکی از راه های مفید برای آشنایی کودک با اینکه کجا می خواهد برود و قرار است برایش چه کار کنند، نوشتن نامه ی ” دکتر عزیز” یا ” درمانگر عزیز” است. این نامه به کودک کمک می کند تا با انجام فعالیتی آشنا مانند نوشتن، درباره مسایل شان با شما حرف بزنند.

کودکان خردسالتر می توانند از صدای ضبط شده شان استفاده کنند. با این روش مسایلی را که نوجوانان نیز در ابتدای کار از گفتن شان شرم دارند، زده می شود و هم کمی از بار احساسی مشکل شان کم خواهد شد و هم اینکه درمانگر نسبت به مشکل شان آگاه تر خواهد شد.

[divider]

کلینیک آلومینا، پیشـــــــــگام در درمان مشکلات کودک و نوجوان

[divider]

فاطمه امیری فاطمه امیری  روانشناس بالینی، نوروتراپیست

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
3 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
الناز

با سلام من يك دختر ١١ ساله دارم كه از٣ سالگي بسيار نا ارام وناسازگار بود به متخصين ومشاورين زيادي مراجعه كردم تا الان هيچ نتيجه اي نگرفتم در مدرسه وخانه ناسازگاري دارد بيشتر مواقع از همه چيز احساس نارضايتي داره و از كودكي بسيار گريه ميكند الان تقريباً روزي يك ساعت به هر بهانه گريه مي كند من وهمسرم خيلي نگرانيم خواهش مي كنم به ما كمك كنيد شيراز زندگي ميكنيم چندين مرتبه به شعبه شما مراجعه وتماس گرفتم ولي متاسفانه درب كلينك بسته است من در شيراز به چه شخصي كجا مي تونم مراجعه كنم ممنون

الناز

با سلام من يك دختر ١١ ساله دارم كه از٣ سالگي بسيار نا ارام وناسازگار بود به متخصين ومشاورين زيادي مراجعه كردم تا الان هيچ نتيجه اي نگرفتم در مدرسه وخانه ناسازگاري دارد بيشتر مواقع از همه چيز احساس نارضايتي داره و از كودكي بسيار گريه ميكند الان تقريباً روزي يك ساعت به هر بهانه گريه مي كند من وهمسرم خيلي نگرانيم خواهش مي كنم به ما كمك كنيد شيراز زندگي ميكنيم چندين مرتبه به شعبه شما مراجعه وتماس گرفتم ولي متاسفانه درب كلينك بسته است من در شيراز به چه شخصي كجا مي تونم مراجعه كنم ممنون لطفًا جواب… Read more »

سلام
نمایندگی شیراز فعال می باشد.لطفا قبل از مراجعه،نوبت قبلی رزرو بفرمایید.
با سپاس

3
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x