تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان
تاثیر تبلیغات غذا بر روی کودکان

اکثر والدین گاهی برای غذا دادن به کودکان خود دچار مشکل می شوند. یکی از بررسی ها در این زمینه نشان داده است که تبلیغات تلویزیون بر روی عادت های خوردن کودکان پیش از دبستان تاثیر می گذارد.

محققان تعداد 60 کودک 2 تا 5 سال را از نیوهمشایر و ورمونت مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی کودکان در حال عدم گرسنگی به تماشای تبلیغات غذاهای مختلف می پردازند.

بزرگسالانی که در زمان خستگی یا عصبانیت غذا می خورند، در رابطه با خوردن در حالت عدم گرسنگی اطلاعاتی دارند، اما در واقع نمی دانند که این حالت در سنین خیلی پایین شروع می شود.

جنیفر اموند، استادیار علوم زیستی در کالج دارتموث، یکی از نویسندگان این تحقیق می باشد. او تجزیه و تحلیل داده ها را کامل کرده و سپس آنها را در یک مصاحبه مورد بحث قرار داد.

محققان با این فرضیه شروع به کار کردن که کودکان پیش از دبستان در امریکا به شدت در معرض تبلیغات غذاهای ناسالم قرار می گیرند. اما اینکه آیا تماشای چنین تبلیغاتی به بهبود عادت های غذا خوردن کمک می کند یا خیر نیاز به بررسی دارد.

بنابراین تصمیم گرفتند که این نظریه را مورد بررسی بیشتری قرار دهند. در رابطه با تاثیر این تبلیغات بر روی کودکان 9 تا 10 سال تحقیقاتی انجام شده بود، اما در مورد کودکان پیش از دبستان یافته های زیادی در دست نبود. در ادامه به چگونگی انجام بررسی می پردازیم.

برای 60 کودک میان وعده های سالم آماده شد – مانند موز و پنیر. سپس به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند تا یک برنامه تلویزیونی 14 دقیقه ای همراه با تبلیغات تماشا کنند. این تبلیغات شامل غذا یا یک فروشگاه بود. هر دو گروه مجموعه ای از برنامه های انتخاب شده المو از Sesame Street را تماشا کردند.

پس از آن برای هر دو گروه میان وعده هایی آماده شد تا در حین تماشای تلویزیون آن را بخورند. یکی از این میان وعده ها غذای تبلیغ شده بود، چیپس ذرت. یکی از این گروه ها 9 تبلیغات که هر کدام 15 تا 30 ثانیه بودند را تماشا کردند. گروه دیگر 6 تبلیغ را تماشا کردند که هر کدام 30 ثانیه طول می کشید.

آنچه محققان دریافتند این بود که کودکانی که بیشتر در معرض تبلیغات قرار می گیرند، بیشتر غذا می خورند. در حقیقت این کودکان غذای بیشتری نمی خوردند، بلکه بیشتر تمایل به خوردن غذاهای تبلیغ شده داشتند.

کالری های نابرابر

هردو گروه کودکان میان وعده هایی را مصرف کردند، اما نه به میزان برابر. زمانی که محققان نتایج را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند کودکانی که تبلیغات بیشتری تماشا کرده اند، 30 کالری بیشتر از گروه دیگر غذا خوردند.

والدین نیز گزارش کردند که کودکان حدود یک ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند و اگر به ازای هر 15 دقیقه تماشای تلویزیون 30 کالری اضافه مصرف کنند، این یعنی مصرف 120 کالری بیشتر در روز.

تمام این یافته ها به معنای منع میان وعده برای کودکان نیست، میان وعده برای کودک لازم است. اما آنچه در این بین مشکل ساز است میان وعده ای ناسالم و بدون ارزش غذایی است که کودکان مصرف می کنند. یکی از محققان از طریق حذف تبلیغات تلویزیونی از برنامه هایی که فرزندش تماشا می کند، سعی در مقابله با این مشکل دارد.

در برخی خانه ها نیز برنامه هایی که کودک تماشا می کند، توسط والدین تعیین می شوند. منع کودکان پیش از دبستان از خوردن برخی غذاها کار بسیار سختی است، به ویژه اینکه کودکان این غذاها را در بیرون از خانه نیز می بینند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی رفتاردرمانی

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *