تاثیر تای چی بر اختلال اضطراب پس از سانحه PTSD

تاثیر تای چی بر اختلال اضطراب پس از سانحه PTSD
تاثیر تای چی بر اختلال اضطراب پس از سانحه PTSD

حدود 7 تا 8 درصد از مردم در طول زندگی خود دچار اختلال اضطراب پس از سانحه می شوند و این مشکل بیشتر در بین جانبازان و سربازان جنگی رایج است. طبق بررسی های جدید ورزش باستانی تای چی که یک ورزش چینی است، به کنترل علائم استرس پس از سانحه کمک می کند.

اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) نوعی شرایط روحی است که پس از تجربه یک رویداد تکان دهنده و ترسناک بروز می کند.

سربازان جنگی و جانبازان بیشتر از افراد معمولی با رویدادها و حوادث ناگوار روبرو می شوند و در نتیجه میزان بروز اختلال PTSD در این گروه بیشتر از دیگران است.

علائم اختلال اضطراب پس از سانحه عبارتند از: بازگشت به رویدادهای ناگوار گذشته، کابوس، بروز احساسات منفی و اجتناب از موقعیت هایی که خاطرات حادثه را آغاز می کنند. برخی افراد نیز ممکن است دچار اضطراب، افسردگی، علائم جسمی – مانند درد مزمن – و سوء مصرف الکل و مواد مخدر شوند.

درمان PTSD اغلب شامل ترکیب دارو و رفتار درمانی می شود. با این حال روش های درمانی همیشه موثر نیستند. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان داده اند که تای چی دارای تاثیرات موثری بر روی افراد مبتلا به PTSD می باشد.

چگونگی اثر تای چی

تای چی یک ورزش ملایم است که شامل حرکات آرام، تنفس و مدیتیشن می شود. بررسی های قبل از این نشان داده اند که تای چی دارای مزایای زیادی است، از جمله بهبود قدرت عضلانی، افزایش انرژی، کاهش التهاب و سلامت قلب.

تای چی باعث کاهش اضطراب و افسردگی می شود. به این ترتیب تای چی برای بهبود اختلال اضطراب پس از سانحه موثر است، به علاوه یوگا نیز به بهبود این اختلال کمک می کند.

طی تحقیقی که در این زمینه انجام شد 17 نفر، 11 مرد و 6 زن، مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد تجربه جنگ داشتند و دارای علائم PTSD بودند. این افراد در جلسات تای چی شرکت کردند که این جلسات یک بار در هفته و طی 4 هفته برگزار شدند.

هر جلسه شامل گرم کردن، ماساژ، مرور حرکات تای چی و تنفس و ریلکسیشن بود. در طول این دوره شرکت کننده ها تشویق می شدند تای چی را به مدت 30 دقیقه در خانه تمرین کنند. پس از آخرین جلسه تای چی هر فرد پرسشنامه ای را در مورد میزان رضایت خود از جلسات برگزار شده را کامل می کنند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

ارائه خدمات دارویی و رواندرمانی در حیطه اضطراب در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *