سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک (پس خوراند زیستی)

تعریف

بیوفیدبک

 

برگرفته شده از مایو کلینیک (معتبر ترین کلینیک پزشکی آمریکا)

پس خوراند زیستی ( بیوفیدبک) شیوه ای تکمیل کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن  شما می آموزید عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهنتان کنترل نمایید. در بیوفیدبک شما به حسگرهای الکتریکی وصل می شوید که به شما کمک می کند اطلاعاتی درباره بدن خود را (bio) دریافت و اندازه گیری نمایید (feedback) ، حسگرهای بیوفیدبک به شما می آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه ها انجام دهید تا به آنچه می خواهید ، برای مثال کاهش درد، برسید.

در اصل بیوفیدبک وضعیت سلامت و عملکرد فیزیکی ، به شما قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن را می دهد. بیوفیدبک اغلب به عنوان یک شیوه آرمیدگی بکار می رود.

به چه منظور انجام می شود؟

بیوفیدبک که گاهی آموزش بیوفیدبک نامیده می شود، برای کمک به درمان بسیاری از موضوعات جسمی و ذهنی بکار می رود. از جمله:

 • اضطراب یا استرس
 • آسم
 • عوارض جانبی شیمی درمانی
 • یبوست
 • مشکلات قلبی
 • فشار خون بالا
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • درد
 • عملکرد جسمی
 • بیماری رینودز

بیوفیدبک به دلایل مختلفی مورد درخواست افراد می باشد :

 • ناخواسته و مزاحم نیست.
 • نیاز به داروها را حذف می کند یا کاهش می دهد.
 • برای آنهایی که در وضعیت خود تحمل دارو ندارند، می تواند درمانی جایگزین باشد.
 • وقتی داروها خوب جواب نمی دهند ، می تواند گزینه دیگری باشد.
 • در برخی شرایط هنگام بارداری ، می تواند جایگزین داروها باشد.
 • به افراد کمک می کند کنترل سلامتی خود را بدست گیرند.

خطرات احتمالی

بیوفیدبک به طور کلی ایمن است. بیوفیدبک ممکن است برای همه مناسب نباشد ؛ بنابراین پیش از استفاده، در این زمینه با پزشک خود صحبت نمایید.

چگونه آماده شوید

شما به آمادگی خاصی برای بیوفیدبک نیاز ندارید. اگرچه در ابتدا بایستی آموزش بیوفیدبک را با پزشک خود مطرح نمایید تا مطمئن شوید که گزینه درمانی مناسبی برای شما هست یا خیر.

همچنین درمانگر بیوفیدبک خود را با احتیاط انتخاب نمایید. برای شروع از پزشک خود یا متخصص دیگری که دانش بیوفیدبک دارد ، بخواهید فردی که تجربه آموزش بیوفیدبک در زمینه مشکل شما را دارد، به شما پیشنهاد نماید. بسیاری از درمانگران بیوفیدبک در زمینه های دیگر سلامت از قبیل پرستاری یا  طب ورزش مدرک دارند و تحت نظر یک پزشک کار می کنند.

اما قوانین ایالتی کنترل کننده متخصصین بیوفیدبک، متفاوت است.

از یک درمانگر توانمند بیوفیدبک قبل از شروع درمان پرسش هایی از این قبیل بپرسید:

 • آیا شما گواهی یا دیپلم رسمی برای کار بیوفیدبک دارید؟
 • تحصیلات و تجربه شما چیست؟
 • فکر می کنید چه تعداد جلسات بیوفیدبک نیاز دارم؟
 • هزینه ها چقدر است و آیا تحت پوشش بیمه می باشد؟
 • آیا ممکن است لیستی از منابع مرجع به من ارائه دهید؟

 

بیوفیدبک

 

منتظر چه بایستی باشید

در خلال جلسه بیوفیدبک درمانگر حسگرهای الکتریکی را به نواحی مختلف بدن شما وصل می نماید. این حسگرها حالت فیزیولوژیک بدن شما، از جمله امواج مغزی، دمای پوست بدن یا تنش ماهیچه ها را نشان می دهند.این اطلاعات از طریق نشانه هایی مانند بوق یا چراغ چشمک زن به شما بازگردانده می شوند. این بازخورد ها (فیدبک)به شما یاد می دهند که با تغییر افکار ،رفتارو هیجانات خود واکنش های فیزیولوژیک بدن خود را تغییر داده یا کنترل نمایید.در همین راستا به شرایطی که بدان منظور دنبال درمان بودید کمک خواهد شد.

برای مثال ،بیوفیدبک می تواند با دقت تنش ماهیچه هایی که موجب سر درد می  شوند را مشخص نماید.پس  از آن شما خواهید آموخت که تغییرات جسمی مثبت مانند آرمیده کردن همان ماهیچه های خاص را،دربدن خود برای کاهش درد تان ، ایجاد نمایید. هدف نهایی در بیوفیدبک یادگرفتن استفاده از این تکنیک ها شخصاً و در خانه می باشد.

جلسه ای نمونه از بیوفیدبک حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.طول مدت و تعداد جلسات به موقعیت شما و سرعت یادگیری شما در کنترل پاسخهای جسمی تان بستگی دارد . ممکن است شما 10 جلسه ویا به همان نسبت تا 50 جلسه نیاز داشته باشیدکه این تعداد جلسات هزینه و زمان بیشتری در بر خواهد داشت.

 

انواع بیوفیدبک:

درمانگر شما  شیوه های مختلفی از بیوفیدبک را بکار  می برد. تعیین شیوه هایی که برای شما مناسب باشد،به مشکل سلامتی شما و اهداف خاص آن بستگی دارد . شیوه های بیوفیدبک شامل:

*بیو فیدبک برق نگاری ماهیچه (EMG) :این شیوه اطلاعاتی درباره تنش ماهیچه ای بدنتان به شما می دهد و پس از آن قادر خواهید شد ، آرمیدگی را تمرین نمایید.

*بیوفیدبک دمایی:حسگرهایی که به انگشتان یا پاهای شما وصل می باشند، دمای پوست شما را اندازه می گیرند. بدلیل اینکه در زمان تنش و اضطراب دمای بدن شما پایین می آید، اعلام دمای پایین آمده ،به شما کمک می کند که تکنیک های آرمیدگی را آغاز نمایید.

*آموزش پاسخهای برقی پوست:حسگرهایی که فعالیت غدد عرقی و میزان تعریق پوست شما را اندازه می گیرند ،شما را از اضطراب آگاه می کنند.

*بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب : این نوع بیوفیدبک که عمدتاً در بعد تجاری بکار میرود به شما کمک می کندتا ضربان قلب خود را در تلاش برای بهبود فشار خون ،عملکرد رگها و تنش و اضطراب ، کنترل نمایید.

 

ابزارهای بیوفیدبک:

شما می توانید آموزش بیوفیدبک را در کلینیک های طب ورزشی ،مراکز درمانی و بیمارستانها دریافت نمایید.

آگاه باشید که برخی محصولات که به عنوان ابزار بیوفیدبک به فروش می رسند ، مناسب نیستند و همچنین همه متخصصین این زمینه کاری نیز قابل اطمینان نیستند. اگر تولیدکننده و یا متخصص بیوفیدبکی ادعا نماید که ابزار بیوفیدبک بیماری شما را تشخیص می دهد ، ناخالصی های خون شما را می سنجد ، عارضه شما را درمان می کند یا علائمی به بدن شما می فرستد؛ قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید زیراممکن است ابزاری قانونی نباشد.

نتایج:

متخصصین درباره نحوه عملکرد بیوفیدبک کاملاً مطمئن نیستند. اما اگر بیوفیدبک برای شما موفق عمل می کند، احتمالاً به شما کمک خواهد کرد،علایم عارضه خود را کنترل نمایید یا میزان مصرف دارویتان را کاهش دهید. در نهایت، می توانید شیوه های بیوفیدبکی که خودتان آموخته اید را تمرین نمایید. اگرچه احتمالاً نیاز خواهید داشت درمانهای استاندارد برای عارضه خود را نیز دنبال نمایید.

از بعد منفی ، یادگیری بیو فیدبک ممکن است زمان بسیاری بگیرد و اگر تحت پوشش بیمه نباشد ، گران نیز خواهد بود. (البته در ایران نسبت به آمریکا بسیار ارزان تر است)

 

منبع اصلی مقاله : پایگاه اطلاعات علمی پزشکی مایو کلینیک

خواننده گرامی : برای تهیه هر یک از این مقالات جهت ارتقا سلامتی شما هم میهنان عزیز ، زمان و انرژی و هزینه بسیار زیادی صرف می شود، پس در حق ما لطف نموده و کپی رایت را رعایت کنید و  به ما در ادامه فعالیتمان امید و انگیزه بدهید . با سپاس از خوانندگان محترم و با امید به روزهای بهتر

مرکز تخصصی نوروفیدبک و بیوفیدبک گروه پزشکان آلومینا

خدمات نورفیدبک و بیوفیدبک به صورت اختصاصی توسط گروه پزشکان آلومینا انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

30 نظرات
 1. mehdi motlagh می گوید

  Please complete description of the treatment of drug addiction specialist glass into my Gmail Send Knyd.amydvarm to learn more about this treatment to serve more patients

 2. سارا می گوید

  باسلام من خانمي ٣٢ ساله هستم كه از كندن موي سر خود واقعا خسته شدم الان نزديك ٢٠ ساله كه اينكار رو انجام و هم خودم هم شوهرم خيلي دوست داويم از شر اين حركت خلاص بشيم لطفا راهنمايي كه اين درمان در تمام استانها هدر تهران هست

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   شما می توانید برای جناب دکتر هرمز پور جهت درمان دارویی و خانم امیری جهت درمان غیر دارویی نوبت ویزیت تهیه فرمائید و در مورد درمان این مشکل در شهرستان ها اطلاعاتی نداریم متاسفانه.

  2. نرجس می گوید

   با سلام من نزدیک به دو سال است که استرس و اضطراب شدید دارم و بی دلیل است که هم نگرانم از اینکه پیشه دکتر هم برم فوق العاده می ترسم اما زندگیم مختل شده لطفا کمکم کنید

 3. لعیا حسن زاوه می گوید

  عالی بود اطلاعات خوبی گرفتم درحال تحصیل دوره ارشد فیزیولوژی ورزشی هستم کارشناسیم هم تربیت بدنیه خیلی علاقه مندم در این حوزه کار کنم اول کار حرفه ای ایا درساری شعبه دارید ؟به شما تبریک میگم اطلاعات خوبی دادید

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   سلام
   سپاس
   خیر در ساری شعبه نداریم

 4. آريا فروزان می گوید

  سلام
  چند وقته كه در ناحيه پشت بدن درد موضعي دارم
  دست كه زده مي شه پوستم درد مي گيره
  لطفا راهنمايي كنيد روش درماني شما بدردم ميخوره
  متشكرم

  1. مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا می گوید

   برای خانم دکتر امیرخانی نوبت بگیرید

 5. شوکت هحمدی می گوید

  سلام
  باتشکر ازاطلاعات شما من تمایل دارم که بادستگاه بیوفیدبک برای درمان واژینیسموس اشنا بشم وامموزش ببینم ایا اموزش دراین زمینه وجود دارد
  دکتر احمدی هستم متخصص زنان وزایمان از اهواز
  موبایل

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   متاسفانه اموزش بیوفیدبک در زمینه واژینیسموس نداریم.

 6. سمیرا می گوید

  سلام 32 سالمه می خواستم ادرس و بفرمایید برای درمان فیبرومالزیا

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان می گوید

   شعبه شریعتی خانم دکتر وهابی

 7. علی قلیزده می گوید

  با سلام بنده 40 سالهمه و از 20 سالگی به کرامپ نویسندگان مبتلا شده ام و شاگرد زرنگی بودم ولی بخاطر این بیماری که دیگر حتی نتونستم نام خودم را بنویسم به نوعی افسردگی نیز دچار شدم و تقریبا اعتماد به نفس قبلی را از دست دادم و عدم نوشتن و حتی با لرزش دستها در جمع بیشتر نمود پیدا کرده و دیگر اصلا نمیتونم بنویسم و به دکتر نوراللهی مراجعه نمود و سم بوتاکس برای یکبار تجویز کرد و برای مدتی راحت و درس نوشتم ولی بمرور باز به حالت سابق برگشت و این درد منو کلافه کرده بهرحال سواد داشته باشی و نتوانی ازش استفده کنی درد اور است لذا خواهشمندم کمکم کنید زیرا اکثرا فکرم را مشغول کرده و این باعث شده که بخاطر ترس از نوشتن و بد نوشتن از جاهاییکه حرف از نوشتن میاد فرار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید اجرتان با خدا

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان می گوید

   شما علاوه بر درمان بیماری تان حتما نیاز به درمان همراه توسط روانپزشک نیز دارید. ابتدا برای دکتر وهابی نوبت بگیرید سپس ایشان شمارا بررسی و راهنمائی خواهند نمود

 8. حمیده می گوید

  سلام مدت شش ماهه با آقایی که همسرش دو سال پیش فوت کرده و یک دختر 15 ساله داره با معرفی یکی از بستگان ازدواج کردم. متوجه شدم روابط صمیمی جنسی بین دختر و پدر هست که بیشتر کشش از سوی دختره. یعنی دختر پدرش رو مجبور میکنه شبها در اتاق او بخوابه و روزها پدر رو نوازش خاص می کنه و ور میره. حتی با دعوا و زور پدرش رو به اتاق خوابش میبره. الان شوهرم یکشب به منزل من میاد یک شب در منزل خودش با دخترش هست. آیا این یک اختلال روانیه؟ آیا با مراجعه به روانپزشک حل میشه؟چطور راضیشون کنم به دکتر مراجعه کنن؟

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر می گوید

   با سلام و احترام
   درصورتیکه روابط جنسی بین دختر و پدر وجود داشته باشد که قطعی و ثابت شده باشد،به عنوان زنا با محارم است که نیاز به بررسی اساسی وجود دارد که البته در اکثر موارد افراد درگیر، این مورد را انکار میکنند اما نیاز به بررسی روانپزشکی جدی دارد.

 9. شبنم می گوید

  من سالها قبل یعنی حدود نه سال پیش دچار بیماری پنیک شدم وبا دارو درمانی بهبود پیدا کردم ولی در طول این نه سال گاهی تنگی نفس اذیتم میکنه ودوباره خوب میشه ولی الان مدت دوهفته هست که مدام تنگی نفس دارم یعنی در دم مشکل دارم نه بازدم

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   از روش بیوفیدبک برای کنترل تنفس تان استفاده کنید .

 10. شبنم می گوید

  باسلام.من نه سال پیش مبتلابه بیماری پنیک شدم که با دارو درمانی بهبود یافتم .ولی درهمه این سالها گاهی تنگی نفس میگرفتم که خودبخود برطرف میشد ،اما حالا مدت دوهفته هست که از تنگی نفس رنج میبرم دکتر ریه وقلب رفتم وهمه چی سالم بود ولی من همچنان در دم مشکل دارم لطفا من وراهنمایی کنید

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   می توانید از روش بیوفیدبک برای کنترل تنفس خود بهره ببرید .

   1. مهتاب می گوید

    سلام 3ساله میگرن دارم با درد چشم چپ شروع میشه هفته ای 3یا 4بار در گیر هستم

    1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

     سلام
     می توانسد از روش بیوفیدبک جهت کنترل دردهای میگزنی استفاده کنید.

 11. ابراهيم می گوید

  باسلام
  خانم بنده حدود 7 ساله به بيماري فيبروميالژيا مبتلاست دراين مدت درمانهاي زيادي رو امتحان كرديم ازجمله: هوميوپات،طب سوزني،فيزيوتراپي،ورزش تخصصي ودرماني،شنادرماني،درمان گياهي و…………
  ميخواستم ببينم روش بيوفيدبك تاثير داره؟ واين روش كجاي ايران انجام ميشه؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان می گوید

   بله تا حدودی
   شعبه شریعتی انجام میشود

 12. شيوا قاسمي می گوید

  سلام من حدود ١٧ سال بيماري فيلروميالوژيا دارم و تقريبا هر راه درماني رو رفتم ، ساكن اصفهان هستم ، اين راه درمان تاثير دارد، اصفهان هم اين شيوه درمان هست؟!

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

   بله ممکن است در مطب روانپزشکان و یا روانشناسان باشد. بهتر است از پزشکتان پرس و جو کنید. این روش و روش های فیزیوتراپی یا مراجعه به متخصص طب فیزیکی میتواند بسیار کمک کننده باشد.

 13. مهتاب می گوید

  سلام نزدیک 3سال هست که میگرن دارم هفته ای 3یا 4بار در گیر هستم با درد چشم چپ شروع میشه .تا الان درمان نشدم

  1. مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی می گوید

   سلام
   جهت کنترل دردهایتان می توانید از روش بیوفیدبک بهره ببرید.

 14. نبیل نجم الدبن می گوید

  سلام در بیمارید۲۵ ساله که حالت تکلم در خواب به همراه دندان قروچه البته اطرافیان بیمار مشکل دارند و در واقع تازه ازدواج کرده و همسرشان مشکل خواب پیدا کرده
  اگر درمان با نوروبیوفدبک دارد
  لطفا راهنمایی کنید و اگر پزشکی معرفی میکنید شماره تلفن و ادرسش مرقوم فرمائید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام، دوست گرامی با یکی از مراکز جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند و برای پزشک مناسب در این خصوص تایم ویزیت هماهنگ نمایند. برای آشنایی بیشتر در این خصوص لینک زیر را نیز مطالعه فرمایید.

   https://gyrusclinic.com/?s=%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86+%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86+%D9%82%D8%B1%D9%88%DA%86%D9%87

 15. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:1 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: