بوتاکس وکمک به سردرد

2میگرن

بوتاکس یک داروی تجویزی است که به ماهیچه ها تزریق شده و برای جلوگیری از سردرد در بزرگسالانی استفاده می شود که 15 یا بیشتر از 15 روز در ماه دچار سردردهای 4 ساعته یا بیشتر می شوند. این افراد باید 18 سال به بالا داشته باشند.

بوتاکس که بوتولینوم تاکسین نیز نامیده می شود، به وسیله ی کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. کلستریدیوم بوتولینوم یک باکتری است که در کنسرو مواد غذایی استفاده می شود و تولید مسمومیت غذایی شدید به نام بوتولیسم می کند. این سم با مسدود کردن ماده ای به نام استیل کولین، اعصاب را فلج می کند – که عضلات را نیز مسدود کرده و در نتیجه فلج شدگی از انقباض آنها جلوگیری می کند. این ماده که در غذای فاسد شده وجود دارد و باعث بیماری می شود، بوتولیسم نامیده می شود.

به هرحال، در استفاده های درمانی، بوتاکس به جای اینکه وارد جریان خون شود، به طور مستقیم به ماهیچه تزریق می شود. میزان تزریقی باعث بوتولیسم می شود.

بوتاکس بیشتر برای برطرف کردن چروک های صورت شناخته شده است، تحمل و ایمنی آن در این مورد بسیار عالی بوده است. علت این امر به شل شدن عضلات با مسدود کردن استیل کولین که باعث انقباض عضلات می شود، ارتباط دارد.

کشف بوتاکس برای درمان میگرن کاملا تصادفی بود. بماران بسیاری که برای زیبایی بوتاکس تزریق کردند، از سردرد میگرنی رنج می بردند. این افراد پس از تزریق بوتاکس به عضلات ابرو و پیشانی خود، از بهبود سردردهای میگرنی خود خبر دادند.

مکانیزم عملکرد کاملا واضح نیست. یک احتمال مربوط می شود به کاهش انقباض ماهیچه که خود یکی از دلایل شروع میگرن است. نظریه ی دیگر این است که بوتاکس روی یک ماده ی شیمیایی موجود در مغز مانند ماده ی P، کار می کند که در مکانیسم درد و میگرن دخیل می باشد. بررسی های دقیق میگرن و سردردهای مزمن بیماران اثر بخشی بوتاکس بر روی این مشکل ثابت شد. بررسی های زیادی انجام شدند و نتیجه ی بررسی های کنترل شده ی دارو، تاثیر دارو را نهایی و تقویت می کند. مقدار متوسط بوتاکس 100 تا 200 واحد می باشد. زمان شروع اثر معمولا 2 تا 3 هفته ی اول تزریق است. به هرحال قبل از مشاهده ی نتیجه ی اصلی، بیماران به 2 تا 3 بار تزریق نیاز دارند. تزریق ها با فاصله ی 12 هفته از یکدیگر انجام می شوند.

امنیت همیشه یک نگرانی است. به هرحال بوتاکس از سال 1989 عالی عمل کرده است. هیچ جذبی به آن شکلی که در داروهای خوراکی مشاهده می شود، در تزریق بوتاکس وجود ندارد، بنابراین میزان عوارض جانبی آن نیز کم می باشد. بوتاکس زمانی تجویز می شود که دیگر روش های درمانی زیاد موفق عمل نکنند. هزینه ی آن نیز بستگی به یونیت های تزریقی دارد. میزان پذیرش و امنیت این روش بسیار خوب است. مطالعات برای اثبات اثر آن ادامه دارد.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments