سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

انتقال شیوه ی زندگی نادرست از طریق DNA

dna

تحقیقات جدید برای اولین بار نشان داده اند که شیوه ی غلط زندگی ما، مسائل استرس زای محیطی و حاطرات ناگوار از طریق DNA قابل انتقال به آیندگان هستند و به طور بالقوه فرزندانمان را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند مشکلات روحی و چاقی می کنند.

دانشمندان تقریبا می دانستند که وقایع ناگوار خاص، مانند قحطی، می تواند تاثیر خود را روی آیندگان بگذارد. اما این اولین باری است که قادر شده اند با استفاده از یک مکانیزم این مسئله را مشاهده کنند. علاوه بر این دریافتند که برخلاف باورهای گذشته، ویژگی های ژنتیکی ما به طور کامل برای فرزندانمان پاک نمی شود.

DNA ما به طور مداوم تحت تاثیر محیط در حال تغییر است. اساسا تغییرات اپی ژنتیک تغییراتی هستند که بر روی ژن های فعال یا غیرفعال در DNA در طول زندگی تاثیر می گذارند و به این معناست که تاثیر عمیقی بر سلامت دارند. اما قبل از این دانشمندان تصور می کردند که تمام این تغییرات اپی ژنتیک – که تحت تاثیر مواردی مانند رژیم های غذایی و میزان استرس ما هستند – از طریق اسپرم و سلول های تخمک قابل انتقال نیستند و هر نسلی با یک وضعیت جدید آغاز می شود.

محققان معتقدند قبل از اینکه اطلاعات بیشتری به تخمک تازه بارور شده افزوده شود، اطلاعات در هر نسل نیاز به تنظیم مجدد دارند، درست مانند پاک کردن دیسک کامپیوتر قبل از اضافه کردن داده های جدید. اکنون دانشمندان قادر هستند برای اولین بار فرایند پاک کردن اپی ژنتیک را در انسان توصیف کنند – فرایندی که بین هفته های دوم و نهم رشد جنین اتفاق می افتد – و دریافته اند که تمام این تغییرات محیطی به طور کامل پاک نمی شوند. تحقیقات آنها نشان داد که در حقیقت حدود 5 درصد از DNA ما در مقابل برنامه ریزی مجدد مقاوم می باشد و می تواند اشتباهات و مشکلات را به نسل بعدی انتقال دهد.

این ژن های مقاوم به ویژه در سلول های مغز فعال هستند و، طبق تحقیقات انجام شده، با شرایطی مانند اسکیزوفرنی، چاقی و اختلالات متابولیک در ارتباط هستند.

ژنتیک

بررسی های ما نمونه های بالقوه ای از گونه هایی را نشان می دهند که در آنها اطلاعات اپی ژنتیک نه تنها به نسل بعدی، بلکه به نسل های بعدی نیز منتقل می شوند. می دانیم که برخی از این موارد در گونه های موش ها نیز اتفاق می افتد که این امر فرصت بررسی با جزئیات را در اختیار محققان قرار می دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند که داشتن ژن خوب برای تولد کودک سالم کافی نیست، بلکه حفظ DNA سالم نیز جزو ضروریات است. مطمئنا هنوز موارد زیادی در مورد آنچه می توانیم یا نمی توانیم به نسل های بعدی انتقال دهیم وجود دارد و تیم تحقیقاتی نیز در حال بررسی این مسئله می باشد که آیا تغییرات محیطی DNA هم قابل انتقال به نسل های بعدی هستند. آیا این فقط ما هستیم که در مورد مشکل ایجاد شده برای فرزندمان گناهکاریم یا نسل های قبل ما هم چنین مسئولیتی را دارند؟

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: