انتقال شیوه ی زندگی نادرست از طریق DNA

dna

تحقیقات جدید برای اولین بار نشان داده اند که شیوه ی غلط زندگی ما، مسائل استرس زای محیطی و حاطرات ناگوار از طریق DNA قابل انتقال به آیندگان هستند و به طور بالقوه فرزندانمان را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند مشکلات روحی و چاقی می کنند.

دانشمندان تقریبا می دانستند که وقایع ناگوار خاص، مانند قحطی، می تواند تاثیر خود را روی آیندگان بگذارد. اما این اولین باری است که قادر شده اند با استفاده از یک مکانیزم این مسئله را مشاهده کنند. علاوه بر این دریافتند که برخلاف باورهای گذشته، ویژگی های ژنتیکی ما به طور کامل برای فرزندانمان پاک نمی شود.

DNA ما به طور مداوم تحت تاثیر محیط در حال تغییر است. اساسا تغییرات اپی ژنتیک تغییراتی هستند که بر روی ژن های فعال یا غیرفعال در DNA در طول زندگی تاثیر می گذارند و به این معناست که تاثیر عمیقی بر سلامت دارند. اما قبل از این دانشمندان تصور می کردند که تمام این تغییرات اپی ژنتیک – که تحت تاثیر مواردی مانند رژیم های غذایی و میزان استرس ما هستند – از طریق اسپرم و سلول های تخمک قابل انتقال نیستند و هر نسلی با یک وضعیت جدید آغاز می شود.

محققان معتقدند قبل از اینکه اطلاعات بیشتری به تخمک تازه بارور شده افزوده شود، اطلاعات در هر نسل نیاز به تنظیم مجدد دارند، درست مانند پاک کردن دیسک کامپیوتر قبل از اضافه کردن داده های جدید. اکنون دانشمندان قادر هستند برای اولین بار فرایند پاک کردن اپی ژنتیک را در انسان توصیف کنند – فرایندی که بین هفته های دوم و نهم رشد جنین اتفاق می افتد – و دریافته اند که تمام این تغییرات محیطی به طور کامل پاک نمی شوند. تحقیقات آنها نشان داد که در حقیقت حدود 5 درصد از DNA ما در مقابل برنامه ریزی مجدد مقاوم می باشد و می تواند اشتباهات و مشکلات را به نسل بعدی انتقال دهد.

این ژن های مقاوم به ویژه در سلول های مغز فعال هستند و، طبق تحقیقات انجام شده، با شرایطی مانند اسکیزوفرنی، چاقی و اختلالات متابولیک در ارتباط هستند.

ژنتیک

بررسی های ما نمونه های بالقوه ای از گونه هایی را نشان می دهند که در آنها اطلاعات اپی ژنتیک نه تنها به نسل بعدی، بلکه به نسل های بعدی نیز منتقل می شوند. می دانیم که برخی از این موارد در گونه های موش ها نیز اتفاق می افتد که این امر فرصت بررسی با جزئیات را در اختیار محققان قرار می دهد.

محققان به این نتیجه رسیدند که داشتن ژن خوب برای تولد کودک سالم کافی نیست، بلکه حفظ DNA سالم نیز جزو ضروریات است. مطمئنا هنوز موارد زیادی در مورد آنچه می توانیم یا نمی توانیم به نسل های بعدی انتقال دهیم وجود دارد و تیم تحقیقاتی نیز در حال بررسی این مسئله می باشد که آیا تغییرات محیطی DNA هم قابل انتقال به نسل های بعدی هستند. آیا این فقط ما هستیم که در مورد مشکل ایجاد شده برای فرزندمان گناهکاریم یا نسل های قبل ما هم چنین مسئولیتی را دارند؟

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *